Birisine "İbne" Demeden Önce Ne Anlama Geldiğini Bilmiyorsanız Bunları Acil Olarak Öğrenmeniz Lazım

-
Abone ol

Bir daha öyle bilip bilmeden kimseye İbne demezsiniz artık umarız!

Yıllardır hakemler üzerinden karikatürize edilen bir kelimenin aslında o kadar da bilinmeyen kökeninden ve insanların işlediği nefret suçundan bahsedeceğiz şimdi. "İbne Hakem" lafının hiç de o kadar eğlence unsuru olmadığını anlatmaya çalışacağız.

Bu coğrafyada insanlar yıllardır birbirlerine edilen hakaret ve küfür yüzünden cinayet işledi; hâlâ daha işlemeye devam ediyor. Örneğin bir arkadaşın diğerini yakışıklığı yüzünden ünlü aktör Rock Hudson'a benzetmesi "Sen bana ibne mi demek istiyorsun?" anlamına geldi zihinlerde. "Pezevenk" dese o kadar koymayacaktı belki de, çünkü pezevenkler "erkek" olurdu.

Siyasilerden tutun da göz önünde bulunan ünlü isimlerin "İbne" lafını sakız gibi kullanması, toplumda gittikçe sıradanlaşan bir argo olarak yerini aldı. Ne de olsa argo kullanmak "erkekliğin şanındandı".

Türk Dil Kurumu'nun sözlüğüne daha önce merak edip yazdıysanız aşağıdaki tanımları göreceksiniz. Homoseksüel erkeğin "edilgin" olanına İbne deniyor demiş TDK. Etken olanına denmiyor tabii, ne de olsa o "dümdüz erkek", asla homoseksüel değil (!). Kızgınlıkla söylenen söz demek ise felaketlere "tatsızlık" denmesi kadar sinir bozucu ve can sıkıcı.

Başarılarıyla dünyaya adını yazdırmış Arap alimlerinin, bilim insanlarının isimlerinde çokça denk gelmişsinizdir: İbn-i Sina, İbn-i Haldun gibi. Buradaki "ibn", soydan geleni belirleyen "oğlu" ve "oğlan çocuğu" anlamında bir kelime. Sonuna e ekleyince dişil anlam kazanan kelime "İbne" (ubne) olunca kız çocuğu anlamına geliyor. Müdür, müdire gibi düşünün...

Yani ortada kadını ikinci cins olarak varsayan ve erkeği kadınlık üzerinden aşağılayan, küçümseyen bir ifade var. İşte bu tam olarak bir nefret suçu! Fransa'da eşcinsel bireylere bu şekilde hakaret ettiğiniz taktirde 22.500 Euro para ve 6 aya kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalırsınız.

TCK'da ise eşcinsel bireylerin haklarını korumaya yönelik bir yasa bulunmuyor. Ancak şu şekilde karşılıkları var: 

TCK; Türkiye vatandaşı kişilere Türkiye Anayasası'nın 8. bölümünde Şerefe Karşı Suçlar başlığı altında; 125. "Hakaret" başlıklı maddeden 131. maddeye kadar yer verilmiş 125. maddenin 3. fırkasının B bentinde Dinî, siyasî, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı işlenmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz hükmü yer almakta olup cezanın; hakaretin alenen işlenmesi hâlinde, altıda biri; basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, üçte biri oranında artırılacağı belirtilmiştir.

TCK 216. "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" başlıklı maddesinin birinci fıkrasında şu hüküm yer almaktadır;
"Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Kısacası birisine İbne derken bir kere daha düşünün hatta düşünmeyin, hiç söylemeyin. Ha tabii velev ki ibneyiz, ondan da kime ne?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
metin-can7

Pis sapıklar büyükçekemce kaynıyor bunlarla sürüsüne bereket sinanoba ekinoba vs....

metin-can7

Kısaca lut kavmi pompeii 2 ayrıca çok eşlilikte dahil kuma vs hepsini kapsıyor hepsi günah hepsi haramdır zinadır ötesi yok

enom

İbne eşcinsel demektir, eşcinsellik bir sapıklıktır, bu yüzden normal insanlar için ibne bir hakarettir. Boşuna bir şeyleri aklamaya, masum göstermeye çalışmayın. Özgürlük naralarınızı kendinize saklayın.

cakil-pasteur

Eşcinsellik bir sapkınlık ya da tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir. İnsanların yönelimleridir bilmiyorsan öğren!! Sapkınlık,küçük çocuklara vakıflarda,kuran kurslarında taciz,tecavüz etmektir.

muhalif-kursad-zafer

Rızâsı olmayan birine, bir canlıya -ve hattâ bir nesneye- cinsel olarak hâllenmek sapıklıktır; birbirini seven iki insana sırf hemcinsler diye böyle yafta vurursan sana "sana giren çıkan mı var?" dediklerinde zik gibi kalırsın..

mavi-rosa-mora

Ecinselliğin "abartılıp sunulmuş" hali çirkin. Abartılı kırıtmalar, yayvan yayvan konuşmalar, aşırı inceltilmeye çalışılan ses tonu, karikatürize edilmiş gibi el-kol hareketleri... Ama kadınlığın "abartılıp sunulmuş" hali de çirkin. Sürekli sekse hazır bir çağrışım, aşırı makyaj ve estetik operasyon, bedeni teşhir amaçlı giysiler... Ve erkekliğin de "abartılıp sunulmuş" hali çirkin. Hep birilerini dövecekmiş gibi sert bakmalar, maço haller, elde tesbih, her fırsatta kasları göstermek, acayip sakal-bıyıklar... İster kadın, ister erkek, ister eşcinsel olsun; birey cinsiyetini fazlasıyla vurgulama gereği duyuyorsa onda bir eksiklik, bir sorun vardır bence. Yahu alt tarafı insanız. Cinsiyetimizi vurgulamadan, kendimizi cinsiyetimizle "tanımlamadan" da yaşayabiliriz. Kendimizi ay ne seksi kadın, of ya ne haşin erkek, oyy ne cilveli ibne, aman da ne cool lezbiyen diye gösterdiğimizi zannederken; aslında ne komik olduğumuzu, ne aptalca göründüğümüzü anlasak ne güzel olur..

ata-berkay-kucuk

Güzel yazı.

oylebirisi233

Aklıma böyle abartılı şekillerde görünen insanları görünce aklıma, 18.yy'da saçma kıyafetler, hareketler ve makyajlar eşliğinde günlerini geçiren aristokratlar gelir. hoş yaşadıklarımız bir yere kadar aristokrasinin ucuz bir kopyası.

mavi-rosa-mora

Sense8 dizisini izlemeyenlerin eşcinseller hakkında konuşmaya hakkı olmamalı. :) Eşcinsellerden nefret edenlere Sense8 izletilmeli. ;)

ruhani

Bence de bi yasa çıkmalı Sense8 izlemeyenler eşcinseller hakkında yorum yapmasın diye ;) ya da kısaca kendi tarzımla, kimse yorum yapmasın sizene,bizene amk desem daha mı güzel olur acaba

Görüş Bildir