Bir Zamanların Efsane Çizgi Dizisi 'Az Gittik Uz Gittik' ile İlgili Az Bilinen Detaylar Sizi Yıllar Öncesine Götürecek

740PAYLAŞIM

Evliya Çelebi ve Küheylan'ı seyrederek salçalı ekmek yediğim günler geldi aklıma... 😍

Liseliler bilmez, üniversiteliler de bilmez! O yüzden yaşlıları şöyle kenara alalım, onlar detayları okuyunca bu fenomen animasyonu hatırlayacaktır: Karşınızda Az Gittik Uz Gittik ve Evliya Çelebi!

Jenerik müziğini duyunca çocuk kafalarımızı tedirgin eden bir animasyondu kendisi. Biraz içimizi ürperterek başlardı, yalan değil vallahi.

Evliya Çelebi ne zaman Seyahatnamesini kaleme almaya başlasa atı Küheylan gelip divite bir kafa atar, mürekkep bütün bir deftere saçılır ve olaylar başlardı.

Bu yarı animasyon, yarı diziyle ilgili çok bilmediğiniz detaylar var aslında. Mesela animasyon çalışmaları Türkiye'deki Pasin-Benice stüdyolarında hazırlanmış ve o zamanlar sene daha 1988.

Yayına girmesi ve bizim animasyonla tanışmamız ise 1989'dan itibaren başlıyor. Şu an düşününce ne kadar yaşlandığınızı fark ettiğinizi tahmin edebiliyorum, aynı durumdayız :(

Evliya Çelebi ve Küheylan'ın şehirleri diyar diyar uçarak gezmesini sağlayan şey ise "görünmezlik otu". Ekibimiz bu otu kokladıktan sonra Türkiye'nin her yerine gidiyordu.

Gelelim animasyon dizinin görünmez kahramanlarına. Gezilip görülen yerleri anlatan ses Ferhunde Hanımlar ve Sihirli Annem'den tanıyacağınız oyuncu Şahap Sayılgan'a ait.

Evliya Çelebi'nin tonton sesi ise 2012 yılında kaybettiğimiz usta oyuncu Erol Kardeseci'ye ait.

farm8.staticflickr.com

Bu hepinize biraz sürpriz olabilir: Küheylan'ın o tok sesi ise Kurtlar Vadisi'nde Laz Ziya olarak çoğu kişinin tanıdığı usta oyuncu İstemi Betil'e ait.

Animasyonun, insanın içini titreten müzikleri ise Moğollar'ın Anadolu Pop albümünden alınmış.

Tam 81 bölüm olarak yayınlanan ve 1991'e kadar süren dizinin senaryosunu ünlü mizah yazarı Yalvaç Ural yazmış bu arada.

O dönemi yaşayanlar için oldukça farklı bir işti. Bir şekilde televizyonun başına geçip "Acaba haftaya bizim buraya da gelirler mi?" diye düşünüyorduk çocuk aklımızla. Şimdi üstünden bu kadar yıl geçtiğini fark edince insan bir tuhaf oluyor. Ne günlerdi, vay be!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Bunun jeneriğinden korkan tek çocuk ben değilmişim meğer, sevindim.. (:

doctor-what

eskiden ne güzel animasyon girişimleri varmış ya, şimdilerde de güzel girişimlerimiz var ama çok da samimi gelmiyorlar açıkçası.

klemenjero1

ah çocukluğum

mintika-bekcisi

oh beee o kadar da yaşlanmamışım diye sevindim birden yaş 33 ben bilmiyorum bu çizgi filmi 3 yaşımdaymışım ama merak ettim bir bakayım özellikle jenerik müziğine

safemod

Akşam olur olmaz yayinlanirdi ve jeneriği gerçekten çok kasvetliydi. Bu serinin aklimda biraktigi Seyahatname de geçen Erzurum'da çatıdan çatıya atlarken donan kediyi bir Erzurumlu çocuk bulursam sorarım demiştim o yıllarda. Çocuk olmak güzeldi.

Görüş Bildir