Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bugün Bile Denemeye Değer Olan Antik Çağa Ait 15 Yiyecek

1.1bPAYLAŞIM

Atalarımız, bugün şaşırmanıza sebep olacak çeşit çeşit yiyecekler yemişler. Örnek verecek olursak, hindi günümüzde daha yaygın olmasına rağmen, kızarmış tavuskuşu bir zamanlar dini bayramların popüler yemeğiymiş. Buna rağmen antik yemeklerin tadını şimdi de çıkarmanız mümkün, çünkü hala elimizde tarifleri bulunuyor. Sizler için derlediğimiz listemize göz atmadan gitmeyin!

1. Babil'e özgü "Mersu"

Mersu genellikle "kek" olarak çevrilir. Bu yiyecek muhtemelen pişmiş değildi. Hurmadan yapılan bir tatlı yerine, muhtemelen şekerle kaplanmış hurmadan yapılmıştı. Bu yiyecek için bilinen en eski tariflerden biri meyveyi, incir, kuru üzüm, kıyılmış elma, sarımsak, yağ, peynir, şarap ve şurupla karıştırmaktır. Yemeğin dini ritüellerde, tanrılara sunmak amaçlı kullanıldığına inanılıyordu.

2. Yunan Kebabı

Kebabın aslında hangi millete ait olduğu tartışmasını bir an için bırakalım ve şu bilgiyi okuyalım. Şişte pişirilen et, milattan önce yaklaşık 1700'lü yıllardan beri, kebabın tadını çıkaran antik Yunanlılarca sevilen bir yemek olmuştur. Günümüzde dünyanın dört bir yanında kebabın farklı versiyonları bulunuyor; Yunan yemeklerine dayandığına inanılan ve milattan sonra 220'li yılların başına kadar yenen Çin “chuanı” gibi.

3. Roma'ya özgü ballı kek

Mutfakta çok da iyi değilimdir diyenler, bu tatlı tam da sizin için. Çünkü yapımı oldukça basit. Sadece bal, un ve yumurtayla yapılıyor. Bu yemeğin, yemek yapmanın her zaman kolay olmadığı bir zamanda ortaya çıktığını buradan anlayabiliriz. Bu nedenle sadelik temel bir kuraldır, ve bu yemeğe kendi dokunuşunuzu ekleyemiyorsunuz. Modern Romalılar, Noel gibi modern festivaller ve kutlamalar için bile ballı pastayı benimsemişlerdir.

4. Romalıların çırpılmış yumurtalı çorbası

İnsanlar ayrı ayrı olarak çırpılmış yumurtayı ve yumurta çorbasını seviyorlar. Antik Romalıların yaptığı gibi ikisini birleştirmek de mantıklı bir hareket olmuş. Antik Romalılar yemeklerinde çoğunlukla yumurta kullanmışlar. Bu versiyonunda tavuk suyu ve ıspanaklı bir yumurta çorbası yapılmış. Muhtemelen o zamanlar ana yemek olarak yense de, bugün başlangıç olarak yiyebilirsiniz.

5. Roma "globuli"si

Bu yemeğimizse, kızarmış peynir çubuklarının bal ve haşhaş tohumu eklenmiş tatlı versiyonu gibi. Antik Romalılar, Lupercalia Bayramı ve Saturnalia Festivali gibi birçok dini etkinlikte "globali" denilen bu atıştırmalığı yiyorlarmış. Bahsettiğimiz gibi, Romalılar bir çırpıda hazırlayabildikleri yemekleri seviyorlar.

6. "Mezoamerikan Tamale"

Tamale bugün bile çok sevilen bir yiyecek, fakat tarihi sizin bildiğizden de eskiye dayanıyor. İlk defa milattan önce 8000 ve 5000 yılları arasında yenmiş. Tamale; Olmekler, Toltekler, Aztekler ve daha sonra Mayalar tarafından bir şekilde yenilmiş. Muz kabuğundaki buğulanan yiyecek, hareket halindeyken yemelerini kolaylaştırmış ve eskinin "fast food"u imiş.

7. Çin'de önü kurutulmuş biftek

View this post on Instagram

Ready to dry! #driedbeef

A post shared by Mirek Visioon Verner (@vizecz) on

Çin'in dünyaya sağladığı tüm katkıların arasında sığır eti, muhtemelen dünyayı değiştirecek türden. Araştırmacılar eski Çinliler tarafından yenen bir yemek olduğunu kanıtlayan, mühürlü kurutulmuş sığır eti kapları buldular. Teknik olarak, bu etin bugün insanların süpermarkette satın aldığı sığır etine benzemediğini biliyoruz, bu da bir başlangıç sayılabilir.

8. Çinlilere özgü kemik suyu

Kemik suyu, eklem ağrısına ve iltihabına yardımcı olma gibi faydaları nedeniyle popüler bir sağlıklı yiyecek haline gelmiştir. Eski Çin halkı da buna benzer çorbalar yapmayı seviyordu, ve hatta araştırmacılar, 2000 yılı aşkın bir süredir sıvı ve kemik parçalarıyla dolu tencereler bulunmuştur.

9. Yunan "Savillum"

Cheesecake gibi harika bir tatlının, eski insanlara ait bir versiyonu olması mantıklı geliyor. Yeni nesil cheesecake'in, "savillum" isimli eski usulü Antik Yunan ve Roma'da var olmuştur. Geleneksel olarak bal, un ve yumuşak peynirden yapılmış, genellikle limon ve portakal ile tatlandırılmıştır.

10. Bizans'a ait "Garum"

View this post on Instagram

See Ya in a year, or 2. #garum #fishsauce

A post shared by Caffenation_Amsterdam (@caffenationamsterdam) on

Üzerinde güzel bir sos olmadıkça, hepimiz sadece et veya sebze yemiyor muyuz? Antik Bizans, Yunan ve Roma, "garum" isimli mayalı balıktan yapılan sosu sevmişler. Sosu yapmak için sardunyadan ton balığına kadar yağlı olan birçok balık türü kullanılmış. Hatta sos geliştirmeye yardımcı olan fabrikalar bile varmış.

11. Romalılara özgü "Isicia Omentata"

pixabay.com

Burgerler bile düşündüğümüzden daha eskiye dayanıyor. Romalılara ait bir yemek olan 1500 yıllık olan  Isicia Omentata, pastırma veya peynirle servis edilmiyordu. Kıyma, beyaz şarap, çam fıstığı, ve yukarda belirttiğimiz "garum" birçok çeşninin karışımıyla yapılıyordu.

12. Mısırlılara özgü bazlama

pixabay.com

Bazlamanın en eski versiyonu Antik Mısır'da bulunmuş. Üç ana bölüme ayrılarak yapılmıştır: mayalama, su, ve un (arpa, darı veya buğdaydan yapılan). Üzerine bal, meyve et ve hatta yumurta sürmek gibi eklemeler yapılabilir.

13. Romalılara ait olan ballı yumurta

Eski Roma "ova spongia ex late" veya ballı yumurta, aslında dünyanın ilk omletidir. Yemek, süt ve yumurtaların karıştırılması, yağda pişirilmesi ve üst malzeme olarak bal eklenmesiyle yapılır.

14. Mezoamerikan sıcak çikolata

Çikolata, Amerika'da doğdu diyebiliriz ama o alıştığımız tadından daha farklıydı. "Xocolatl" adı veriliyordu ve sıvı olarak servis ediliyordu. Açıkçası, şu an içtiğimiz sıcak çikolata bu içeceğin modern versiyonudur, fakat eski versiyon genellikle daha acıydı, baharatlıydı ve yeşil biberle de güzel bir aroma katılıyordu.

15. Romalılara özgü "panis quadratus"

www.facebook.com

Panis quadratus, bir zamanlar Roma tariflerinde maya popüler hale geldiğinde yuvarlak şekliyle bilinen bir Romalı ekmeğiydi. Normalde bu ekmeğin etrafında, muhtemelen geçmişte yuvarlak pişirme tavalarının neden olduğu doğrusal bir oluk vardı, ancak bu görünümü sicim ile çoğaltabilirsiniz. Geleneksel olarak, sabah ve akşam öğünlerinde yenilirdi.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahraman-sezer

Yunan Kebabını tanımıyorum! Kebap kırmızı çizgimizdir. Sosyal medyada yabancılar biz Türklere kebap diyerek dalga geçiyorlar. Bunun acısını biz çekiyoruz Yunan kardeşlerimiz değil. #KebabımaDokunma

chuck-berry

Eve gidem de hemen bi Isicia Omentata yapam.

Görüş Bildir