Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Mimarlık Fakültesi Öğrencisinin Garip Halleri

722PAYLAŞIM

Bu öğrenci profili ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Mimarlık fakültesinde okuyor olmaktan -çok zor olduğu gerekçesiyle- şikayet eden fakat bir yandan da çok eğleniyor gibi görünen, her daim her türlü ortama girebilmiş, sosyalleşmek konusunda arkadaşlarından hep bir adım önde giden, gösteriş yapmayı seven bir öğrenci modelidir bu. Haklılık payı vardır, zorlanacağı bir eğitim alıyor olabilir fakat içinde bulunduğu durumu kimliği haline getirdiği için bu kimliğin rolünü de oynamaktadır.

Bu öğrenci profiline eğlenceli bir ziyarette bulunmak adına ODTÜ Mimarlık Topluluğu tarafından düzenlenen "sabahlamalı" tanışma toplantıları için topluluğun hazırladığı stop-motion videolara göz gezdirelim isterseniz. Bu videolar; sabahlamalı toplantılarının hemen öncesinde, çok kısa zamanda, hafif üstünkörü, biraz da geleneksel üretim tipinin dışında üretilen stop-motion videolar olup öğrencilerin ciddi ciddi yaşadığı durumları güzel birer espri olarak anlatma amacı taşıyorlar. Umarız eğlenirsiniz.

"Bir Mimarlık Öğrencisinin Günlüğü"

Mimarlık fakültesinde öğrenci olmak zordur. Hocalar ne istediğini bilmez, öğrenciye tam olarak aktarmaz. Öğrenciler tam olarak kulak asmaz, her zaman kendi kafasındaki haliyle anlamaya meyil eder. Projeler vaktinde yetişmez, uykusuzluk artık fark edilir bir problem olmaktan bile çıkabilir. Proje üzerine haftalardır düşündüğünü iddia eden öğrenci, projesini yine son günlere bırakmıştır. Aceleyle yardım edebilecek arkadaşlarını çağırır fakat bu yine de pek fayda etmez. Bunun üzerine bir de "son güne bırakılan proje"nin jürisinde ne diyeceğini dahi bilemeyen öğrenci, hocalarından seri yumruklar almış, yenilgiyi çoktan kabul etmiş, nakavtı bekliyordur.

"Bir Mimarlık Öğrencisinin Hazin Sonu"

Mimarlık Fakültesi'nde okuyor olmanın zorluğu öğrencilerin gözünde öylesine büyür ki her dönem bir arkadaştan "Abi bölümü bırakıcam yaa!" sözünü işitmeye başlarsınız. Hatta çoğu zaman bir şaka olsa da intihar etmekten bahsedenleri duyarsınız. Bazı üniversitelerde (Bkz: ODTÜ) aslı astarı pek bilinmediğinden genelde yanlış yorumlanan bazı olaylar (Bkz: Mimarlık öğrencisinin intiharı) sebebiyle yeni tercih yapacak lise son sınıf öğrencileri de hep aynı soruyla çıkagelir: "İntihar edenler oluyormuş; doğru mu?"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir