Görüş Bildir
Haberler
Bir Kadının Kendini Değerli Hissetmek İçin Hiç de İhtiyaç Duymadığı 12 Şey

etiket Bir Kadının Kendini Değerli Hissetmek İçin Hiç de İhtiyaç Duymadığı 12 Şey

Fulin
09.03.2017 - 02:16

Tüm canlılardan farklı olarak insan türü iki eşit cinsiyete sahip olduğunu kabullenemiyor. Kadınlar yüzlerce yıldır erkeklerle eşit doğduklarını ve cinsiyet rollerinin toplum tarafından belirlendiğini anlatmaya çalışıyor. Erkekler ise genellikle bunu dinlemek yerine kadına 'sen zaten değerlisin' mesajını verip sistemi devam ettirme peşinde. Bazı kadınlar bunu kabullense de, gerçekleri işimize geldiği gibi şekillendiremeyiz. Kadınlara kendilerini değerli hissettirmek için sunulan sebeplere ve aslında ne anlama geldiklerine bir bakalım.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Çiçek.

1. Çiçek.

En klişeden başlayalım. 'Kadınlar çiçektir' cümlesi, kadına hediye edilen çiçekler samimiyetsizliğin ilk göstergesi oluyor genelde. 'Sen bir çiçek kadar narin ve güzelsin' demek isterken, aynı zamanda 'bir bitki gibi köşede sessizce dur' alt metni içeriyor.

2. Pırlantalar, değerli hediyeler.

Her kadının sahip olması gerektiği empoze edilen bu tür çok pahalı hediyeler daima erkeklerden kadınlara gelir. Kadınlara bu denli pahalı hediyeler alınmasının sebebi elbette kendilerini değerli hissetmelerini sağlamak. Erkek dünyası özgürlüklerine devam ederken, bir çeşit sus payı bu hediyeler. Bunlara sahip olmayan kadınlar değersiz hissettiriliyor. Yok canım!

3. Erkeklerin istediği şekilde giyinmek.

3. Erkeklerin istediği şekilde giyinmek.

'Bu çok açık', 'bu çok kapalı', 'bu dekolte ne?', 'onu niye taktın ki?', 'saçını başka renge boyat', 'bu kadar makyaja ne gerek var?' Erkeklerin kadınların dış görünüşü konusunda çok net fikirleri var ve bazen kadınlar da buna uyum gösteriyor. Oysa erkekleri bu konuda memnun etmek mümkün olmadığı gibi, buna ne gerek var? Kadınlar elbette ki giydikleri veya giymedikleriyle değerli değil.

4. Daima bakımlı olmak.

4. Daima bakımlı olmak.

Sonuçta her kadın her zaman bakımlı olmalı değil mi? Değil. Bir kadın istediği gibi makyajı, süsü abartabilir; ya da bunlarla hiç ilgisi olmayabilir. Bunların değerli olup olmamakla bir alakası yok.

5. Annelik.

5. Annelik.

İyi bir anne olmak elbette insanı değerli kılar, ancak sırf üreme organları çocuk doğurmasına izin veriyor diye bir kadına bebekliğinden itibaren anneliğin değerli olduğunu empoze etmek çok sahte. Kadını sadece annelik üzerinden tanımlayanların niyeti apaçık ortada. Anneliğin bir seçim olduğunu kabullenmeyenler, kadınları ikna etmek için bu yollara başvuruyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Çalışmamak.

6. Çalışmamak.

Kadınlara hep 'çalışamayacak kadar değerli, güzel, özel' oldukları hissettirildi. Sebebi belli; kadını toplumdan izole edip evde çalıştırmak. Bunun için bin tane bahane mevcut. Çalışmaya gerek duymaması hiçbir insanı değerli yapmıyor ne yazık ki.

7. Güzellik.

Doğuştan gelen özellikler bizi değersiz ya da değersiz yapmaz. Toplumun güzellik normlarına uyuyor ya da uymuyor olmamız değerimizi değiştirmiyor. 'Biraz kilo versen, yüzün çok güzel', 'Daha kadınsı giyinsen çok güzel olacaksın' gibi tavsiyelerin temelinde kişiyi değiştirme arzusu var. Bu normlara uyunca da kurtuluş yok. 'Çok güzelsin, çok değerlisin' cümlesinden sonra 'Eee, neden kadın haklarını savunuyorsun ki?' sorusunun gelmesi kaçınılmaz. Güzel kadın olmak da bir handikap.

8. Hamaratlık.

Yemek yapmak, çamaşır, bulaşık, temizlik gibi günlük işler sağlıklı her insanın yapabildiği, yapması gereken şeyler. Elbette örneğin iyi yemek yapmak bir yetenektir ve değerlidir; ancak hiçbir kadın değerli hissetmek için çevresindekilere iyi yemek yapmak zorunda değil. Bu, tüm işleri kadınlara yığmak için kullanılan bayat bir yöntem.

9. Rol yapmak.

9. Rol yapmak.

Utangaç olmadığı halde utangaç davranmak, bildiği halde susmak, erkeklerle sosyal ilişkiler kurmamak, akıllı olduğu halde saf gibi davranmak... Toplumda 'hanımefendi' olarak tanımlanıp değer görmek için kadınlardan beklenen birçok şey var. Kadınlar kendilerine biçen rolleri oynamak zorunda değil.

10. Aynı anda pek çok şeyi yapabilmek.

10. Aynı anda pek çok şeyi yapabilmek.

Ev çekip çevir, çalış, çocuklara bak, kendine bak, iyi görün; tüm bunların üzerine sağlıklı ol ve pozitif enerji saç.Ne için? Değerli hissetmek için tabii ki. Sen tüm sorumluluğu kadına ver, ama onun sorumluluğunu sahiplen. Öyle bir dünya yok.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11. Takdir edilmek.

11. Takdir edilmek.

Bir kadının yaptıkları sadece erkekler tarafından onaylandığında değerli olarak tanımlanıyor. Bir işin değerini ancak sahibi bilebilir, kadınların yaptıkları her şey için onaylanmaya ihtiyacı yoktur.

12. Elbette bir erkek.

12. Elbette bir erkek.

Kadının değerli olması için mutlaka 'başında bir erkek' bulunmalıdır. Kadınlar doğduklarında babalarının ve erkek kardeşlerinin, yetişkinliğe geçtiklerinde kocalarının hakimiyeti altındaysa değerlidir. Evlilik bir kadını tamamlar ve ona değer kazandırır. Toplum böyle diyor. Bu sebepledir ki, birçok kadın hayatını zorlaştıracak olmasına rağmen evlenmek için her şeyi yapmaya razı oluyor. Oysa kadınlar bireysel olarak değerlidir ve evlilik iki kişinin yaşamını ortak bir şekilde sürdürmesi için yapılan bir anlaşmadır. Evlenmiş olmak kadına ekstra bir değer kazandırmadığı gibi bekar olması da onu değersiz kılmaz.

Hiçbir kadının kendisini neyin değerli hissettireceğini bulmak için yönlendirmeye ihtiyacı yoktur.

Hiçbir kadının kendisini neyin değerli hissettireceğini bulmak için yönlendirmeye ihtiyacı yoktur.

Kadınlar da tıpkı erkekler gibi kendi değer yargılarını oluşturma ve hangi durumda değerli hissedip hissetmeyeceklerine karar verme yetisine sahip. Farklılıklarla güzel olan kadınları değerli kılan tek şey bu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
275
112
21
7
6
5
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?