Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Günahkarın Poposuna Yazılmış 500 Yıllık Notaların Keşfedildiği Tablo Hakkında 21 Bilgi

 > -

1. Hollandalı ressam Hieronymus Bosch'un, olgunluk döneminde tamamladığı 'Dünyevi Zevkler Bahçesi' adlı tablo; bir orta panel ve üzerine kapanan iki yan panelden oluşmaktadır.

2. Kapalı haldeyken dünyayı kristal bir küre olarak resmeder. Yan paneller açıldığında ise karşımıza; cennet, cehennem ve yaşadığımız dünyanın fantastik bir tasviri çıkar.

3. Buna göre tablonun solunda cennet, ortada dünyamız ve sağda da cehennem bulunmaktadır. Bütüne baktığınızda tablo detayları ile insanı adeta büyüler.

4. Sol panel tablonun ilk aşamasıdır. Tanrı, Adem ve Havva'nın varlığı ışığında 'Cennet Bahçesi' betimlenir.

5. Cennet panelinde, uzanmakta olan Adem'in Havva ile tanıştırılması kompozisyonu ön plana çıkar. Bu bir anlamda ilişkinin kutsandığı anlamını taşımaktadır. Hemen arka plandaki ejderha ağacı da sonsuzluğu simgeler.

6. Cennetin geri kalanında ise huzur verici dingin bir manzara ile karşılaşırız. Aslında salt bu panele dair anlatacak çok var. Fakat hepsini bir içeriğe sığdırmanın güçlüğünü fark etmişsinizdir.

7. Orta panele gelirsek, bu kısım tablonun özünü temsil etmektedir. Zaten tablonun 'Dünyevi Zevkler Bahçesi' adı da bu kısımdan gelir.

8. Ancak her ne kadar orta panel dünyevi olarak adlandırılsa da, aslında tabloya yansıyan tam anlamıyla maddesel bir gerçeklik değildir.

9. Zira gerçek ve hayal ürünü karakterlerin; birbirleriyle, hayvanlarla ve doğayla girdiği sıra dışı etkileşim, tablonun bu kısmında gerçeküstü bir manzara yaratır.

10. Sanat tarihçileri orta paneli iki şekilde yorumluyorlar.

11. İlk görüş, orta panelin cennetin dünya üzerinde bir devamı olduğu şeklinde...

12. İkincisi ise, şehvet içindeki günahkar insanların cehennem azabından habersiz bir şekilde yozlaşarak yaşaması..

13. Gelgelelim zurnanın zırt dediği yere.. Yani tablonun cehennem kısmına...

14. Tablonun bu kısmında Bosch'un hayal gücünün zirveye ulaştığını görüyoruz. Karanlık bir atmosferin hakimiyetinde oldukça absürd bir mekan betimlemesi, hemen göze çarpıyor.

15. Karakter tasvirleri ise son derece yaratıcı. Ayrıca, orta panelde karşılaştığımız şehvet olgusu, cehennemde yerini bir utanma haline bırakmıştır.

16. Korku, tiksinme, umutsuzluk gibi duyguların, işkence ve şiddet manzaralarıyla kusursuz bir şekilde resmedildiğini görürüz.

17. İşte tam da bu noktada bir günahkarın, üzerine notalar yazılmış poposuyla karşılaşıyoruz.

18. Bu eşsiz detayı fark eden kişi ise Oklahoma Hristiyan Üniversitesi'nde müzik ve bilgi teknolojileri bölümlerinde okuyan Amelia isimli bir öğrenci.

19. Amelia, ortaya çıkardığı notaları vakit kaybetmeksizin çalınca, ortaya böyle bir cehennem melodisi çıkmış.

20. Fakat durumdan vazife çıkaran bir blogger, notaların üzerine koro aranjesi yapınca işin rengi epey değişmiş.

21. Velhasıl, Bosch'un 500 yıllık 'Dünyevi Zevkler Bahçesi' adlı eseri, insana 'bakmakla görmek arasındaki' ince farkı bir kez daha hatırlatıyor.

Yararlanılan Kaynaklar: 12, 3,4

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
artun-ayata

Kapalıyken dünyanın yaradılışının üçüncü gününü temsil eder. Ayrıca cennet, cehennem, adem havva bulunduran bir inceleme olması da komik olmuş. Tabloyu incelerken basite indirgemişsiniz. Bu tarz klişe incelemeler, tabloları sıkıcılaştırıyor.

idrisbaba

aslen Göttingen'li ressam yanlış anlamayın.

sdivleli

Müthiş içerik , tebrik ediyorum. Devamının gelmesi dileklerimle.

dedittiremez-miyim

5nci maddede de, suyun içinde kitap okuyan bir balık görünüyor.

seytantuylu

Oha büyük keşif!

defne-oge

Ördek o bir kere :)

aylutfi

Adam her şeyin tablosunu yapmış. Harika..!!! Yanlız bazıları göte takmış... Ne yazık.. :(

Görüş Bildir