Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Bilgisayar Simülasyonunun Neredeyse III. Dünya Savaşı'nı Başlattığını Biliyor musunuz?

61PAYLAŞIM

III. Dünya Savaşı gelecek, geliyor dediğimiz bu karanlık günlerde belki de içimizin biraz rahatlamasına ihtiyacımız vardır. Dünyamız çok kötü zamanlar atlattı ve umuyoruz ki önceden olduğu gibi bu zamanlar da geçecek. İşte 1979 yılında yaşanan o korkunç olay:

Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı'nda (NORAD) çalışan bilgisayar programcıları, yanlışlıkla bir Sovyet atağını simüle etti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brzezinski, 9 Kasım 1979 günü sabahın erken saatlerinde korkutucu bir telefon aldı. NORAD, Başkan Carter'ın danışmanına, Sovyetlerin Amerika topraklarına 250 adet füze gönderdiğini bildiriyordu.

Brzezinski çok geçmeden ikinci bir telefon daha aldı.

NORAD bu defa sayının 2,200'e çıktığını bildiriyordu. Bu, Soğuk Savaş döneminde yaşamış tüm Amerikan vatandaşlarının korkulu rüyasıydı.

Brzenzinski (solda) haberi aldıktan sonra eşini bile uyandırmadı. Yarım saat içerisinde tüm sevdikleri ölecekti ve yapılacak hiçbir şey yoktu.

Ancak onun sükunetini koruması şarttı. Brzenzinski, başkan Carter'ı aramadan önce saldırının doğruluğundan emin olmak istedi.

Geçmişte bir saldırıya dair yanlış alarm alındığı olmuştu ve Brzenzinski bu seferkinin de öyle olmasını umuyordu.

Neyse ki çok geçmeden bir üçüncü telefon aldı ve hiçbir ikaz sisteminin saldırıyı tespit etmediğini öğrendi. NORAD her ihtimale karşı tetikteydi ancak saldırının bir yanlış alarm olması büyük ihtimaldi.

Yanlış alarma, NORAD tarafından muhtemel bir Sovyet saldırısına karşı tatbikat için geliştirilen bilgisayar simülasyonu sebep olmuştu.

Başkan Carter'ın henüz haberi olmasa da, ABD ve Kanada'ya ait on jet, dünyamızdaki yaşamı kökten değiştirebilecek bir savaşın hazırlıklarına başlamıştı.

O dönem düşünüldüğünde, ABD'nin bu tür senaryolara hazırlıklı olması kaçınılmazdı.

Yapılan planlara göre bir savaş tehdidi durumunda başkan bir uçakla havalanacak ve böylece kararları havadan verebilecekti; ancak söz konusu uçak, alınan yanlış alarmla birlikte içinde başkan olmadan havalandı.

Olay birkaç gün sonra ABD basınında, güvenlik açısından önemsiz bir tehlike oluşturmuş gibi yansıtıldı.

Basın, bu yaklaşımı desteklemek için başkan Carter'ın olaydan haberdar dâhi olmadığını yazdı ve halkın endişeye kapılmasını önledi. İlerleyen zamanda bu tür yanlış alarmlara engel olmak için NORAD 16 milyon dolar harcayarak yeni bir deney tesisi inşa etti ve bilgisayar simülasyonlarının ağa sızmasını engelleyecek yeni bir sistem kurdu.

Ancak bu ne ABD, ne de Sovyetler Birliği için tehlike yaratan son yanlış alarm oldu.

1980 yılında üç yanlış alarm daha kaydedildi ve 1983 yılında Sovyet yüzbaşı Stanislav Petrov, ABD'ye ait kıtalararası balistik füzelerin ülkesine yaklaştığı haberini aldı.

Petrov'un o zaman için karşı saldırıya geçme kararı almaması, dünyamızı kökten değiştirecek bir nükleer savaşı önledi.

Hatta 2014 yılında Petrov'un hikayesini anlatan "Dünyayı Kurtaran Adam" (The Man Who Saved The World) isimli bir film çekildi. Umuyoruz ki günümüz teknolojisinde yanlış alarmlara yer yoktur ve gezegenimiz bir daha asla nükleer savaş tehdidiyle karşı karşıya kalmaz...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jogabonito

Güzel hikayeymiş. İki devlette dünyayı çok önemsediğinden karşı saldırı kararı almamış. İşte korku imparatorlukları da böyle kuruluyor. Bu kadar önemsiyordun japonların günahı neydi ?

jogabonito

evet bunun için onbinlerce suçsuz günahsız insanı küle çevirmesi gerekiyordu.

jogabonito

Sen gerçekten buna inanıyormusun? O savaşı bitirdi sonra onlarca savaş daha açtı. Vietnam, küba, ırak... Eğer japonlarda yenilgiyi kabul etmeselerdi yine bomba atmaya devam edeceklerdi. Hiç bir şey suçsuz insanların ölmesine sebep değil. Hangi devlet olursa olsun bunu yapmaya hakkı yok. Ben aynı durumda olsam her ne pahasına olursa olsun böyle bir şeye onay veremem. Bu amerika tarihinin ve dünya tarihinin kara lekesidir. Hiç bir şekilde aklanamaz. Almanların yaptığı nasıl ortadaysa sırf güçlü diye amerikanın yaptığı saklanamaz.

maginot

Pearl Harbor'da savaş ilan edilmeden öldürülen asker sivin 2500 kişinin suçu neydi? Yada Nanking'de öldürülen 300000 sivilin suçu neydi? Hükümetlerinin yaptığı saçmalıklara ses çıkarmayanlar bedel öder.

hastalik-hastasi

2017ye girmeden bu olayın tekrar ve gercek olmasını diliyorum.

Gizli Kullanıcı

ABD, Rusya, Çin, Hindistan, İngiltere, Fransa, ve İran, bu ülkeler hiç olmazsaydı şuan savaşlar %90 olmazdı..............

Gizli Kullanıcı

o zaman bu yorumu da yapamazdın.

Gizli Kullanıcı

:DDDDDD

Gizli Kullanıcı

yani abi adamlar tmm savaşlardan sorumlu ama mucitler. (:

Gizli Kullanıcı

Genelikle yani çoğunlukla Yahudiller mucit desek yerinde olur :DDDDDD

Gizli Kullanıcı

Aynen

Görüş Bildir