Binali Yıldırım: 'Rusya'nın Uygulaması Uluslararası Havacılık Kurallarına Aykırı'

 > 
11PAYLAŞIM

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelerek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, Pegasus ve Onur Air Havayolları'nın Rusya'nın personeline vize vermemesi üzerine bu ülkeye uçuşlarını askıya almasıyla ilgili, "Uluslararası havacılık kurallarına aykırı. Diplomatik yollardan bunu hatırlatacağız" dedi. Ayrıca Yıldırım son günlerin gündemi haline gelen HGS ile ilgili, "HGS ile ilgili cezalar bekletilmeyecek, her cezalı geçişi SMS ile bildireceğiz" dedi.

İstanbul'da köprülerden geçen araç sayısının azalması ve HGS cezalarına ilişkin Yıldırım bazı HGS etiketlerinin hatalı imal edildiğini belirterek, PTT'nin eksi bakiye ile de vatandaşların otoyol ve köprülerden geçiş yapabileceğini belirtti. Rusya ile olan vize sorununa ilişkin Yıldırım, "Rusya'nın hava yollarının uçuş ekibine uyguladığı iş uluslararası havacılık kurallarına aykırı. Amacımız Rusya ile olan krize misilleme yapmak değil uygulamanın yanlışlığını derhal hatırlatacağız. Amacımız ilişkilerimizi normalleştirmek. Krizler gelir geçer dostluklar bakidir. Sorunu çözeceğiz" dedi.

Binali Yıldırım, "Bu HGS şikayetleri doğru. Son günlerde gündem oldu. Nedeni 2014 yılına ait hatalı kayıtlar. Yolda, otoyolda geçerken okuyucular sizin plakanızı değerlendiriyor. Eğer paranız varsa bu geçiş normal olarak kabul ediliyor. Eğer paranız yoksa bunun on katına kadar ceza alabiliyorsunuz. Bir ceza da hiç bir şekilde HGS OGS'niz olmuyor. Yine on kat. Bazen de yanlış okumalar oluyor. Ben geçmedim diyor vatandaş. Biz de merak ettik. Şu ortaya çıktı. Hatalı plaka uygulamaları. Normalde plakalar altta klipsileri var, plakaların yazılı olduğu asıl plakalar koyuluyor. Plakada mesela sıfırın içine vida koyuluyor. Bu da sekiz gibi okunuyor ve de ilgisiz bir vatandaşın plakasına ceza kesiliyor. Bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz. Vatandaş haklı. Biz de bunu ciddi olarak araştırdık. Vidalar harflerin rakamların üzerine gelince hatalı. Bunlar düzelecek" ifadelerini kullandı.

PTT'de bundan sonra gerekli kuruşlarla konuşup eksi bakiye uygulamasına geçecek

Yıldırım, "Niye HGS varken OGS de yaptık. OGS hem cihazı çok pahalı hem de süresi var. Belirli bir süre sonra değiştirmek gerekiyor. Bir de işlemleri çok fazla. Vatandaşın bir günü böyle geçiyordu. Daha basit bir sistem olsun dedik HGS'yi devreye soktuk. Şu anda 8 milyon HGS var 2 milyon OGS var. Zaman içinde hepsi dönecek, hepsi HGS olacak. İki işlem yapacağız. HGS'lerden sorumlu kuruluş PTT. PTT kredikartı veremediği için posta çeki hesabı veriyor. Kredi kartında eksi hesap olduğunda parası olmasa da geçiyor ama diğerinde parası bitince ceza alıyor. PTT'de de bundan sonra gerekli kuruluşlarla konuşup eksi bakiye uygulaması başlayacak. Böylece ceza almayacak vatandaşlar" diye konuştu.

Ceza bildirimleri gecikmeyecek her ceza SMS ile bildirilecek

Yıldırım, "Şu anda geçerli olan rakamlar 2014 yılı. Cezaların bu kadar yüksek olması, 2015 yılındaki yeni düzenlemelerin devreye girmemiş olmasından. 2015 yılındaki düzenlemelerin geriye yönelik yapılmasına yönelik çalışma meclise taşınacak. Cezalarla ilgili bildirimler gecikmeyecek. Her ceza SMS ile bildirilecek. On gün içinde cezaya itiraz yapılırsa, ceza uygulanmayacak. On günden sonra ceza uygulanabilecek. Herkese üç ayda bir ceza bildirimleri yapılacak" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın uygulaması keyfi

Binali Yıldırım, Pegasus ve Onur Air Havayolları'nın Rusya'nın personeline vize vermemesi üzerine bu ülkeye uçuşlarını askıya almasıyla ilgili soruları da yanıtladı. Bakan Yıldırım, "Rusya'nın havayollarının uçuş ekibine uyguladığı tamamen keyfi. Uluslararası havacılık kurallarına aykırı. Uluslararası havacılık kurallarına uymadıklarını diplomatik yollardan derhal hatırlatacağız. Amacımız misilleme yaparak cevap vermek değil. Krizler gelir geçer dostluklar bâki kalır" dedi.

Twitter Türkiye'ye ceza ödemesini yapmadı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Twitter'a geçen ay kesilen 150,000 lira cezanın ödenmesi için tanınan bir aylık sürenin dolduğunu ve ödemenin yapılmadığını belirterek, buna karşı hangi adımlar gerekiyorsa atılacağını söyledi.

Yıldırım düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine, "Twitter'a kesilen 150,000 lira cezanın ödenmesi için tanınan bir aylık süre doldu, bundan vazgeçmeyiz. Gelişmelere göre hangi adımlar atılması gerekiyorsa atacağız" dedi.

Yıldırım, Twitter gibi sosyal medya platformlarının kapatılması ya da cezalandırılması gibi bir yaklaşım içinde olmadıklarını belirterek, bu platformların yasalara uygun hareket etmesini istediklerini kaydetti.

AA, Al Jazeera, DHABusiness HT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir