Binali Yıldırım: 'Çözüm Mözüm Yok, O Fırsatı Kaçırdılar'

 > 
96PAYLAŞIM

Başbakan Binali Yıldırım, 65. hükümetin ilk yüz gününü değerlendirirken "Çözüm mözüm yok. Çözüm vatandaşta. O fırsatı kaçırdılar. Terör örgütünün Kürt vatandaşlarını  başına bela olmadan kurtaracağız. Terör örgütünün Kürtler diye bir sorunu yok. Kürt vatandaşlarının PKK diye bir sorunu var" dedi.

Yıldırım ayrıca, "Terör örgütünün, bu hainlerin verdiği zarar daha büyük. 10 milyar tutarında zarar verdiler o çukurları, hendekleri kazmak suretiyle." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar ile birlikte gerçekleştirdiği "65. Hükümet'i̇n ilk yüz günü" konulu toplantıda konuştu.

İşte Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar başlıklar:

'Zarar 10 milyar'

Terör örgütünün, bu hainlerin verdiği zarar daha büyük. 10 milyar tutarında zarar verdiler o çukurları, hendekleri kazmak suretiyle. Orada güvenlik kuvvetlerimize ve bölge halkına verdikleri zararın parasal tutarı 10 milyar, 3 yıl içerisinde tekrar o zararları ortadan kaldıracağız

'Çözüm mözüm yok'

Hükümetimiz iç güvenliğin sağlanması konusunda hiçbir taviz vermeyecek. Çözüm mözüm yok kardeşim. Çözüm vatandaşla. O fırsatı kaçırdılar. Vatandaşla aramızdaki bu hainleri çıkaracağız. Terör örgütünün Kürt vatandaşlarımızın başına bela olmadan kurtaracağız.  Çünkü bu terör örgütlerinin Kürtler diye bir sorunu yok, Kürt vatandaşlarımızın PKK terör örgütü sorunu var. Biz bu sorunu kentlerde büyük ölçüde kontrol altına aldık, şimdi kırsalda silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz bütün gücüyle üzerine gidiyor bu konuda herhangi bir zafiyet asla kabul etmiyoruz."

"Bir ayda 40 ton uyuşturucu ele geçirildi"

Yıldırım, Diyarbakır, Siirt, Şırnak'ta yapılan operasyonlarda 40 ton uyuşturucu ele geçirildiğini söyledi.

77 milyon kök kenevir imha edildiğini belirten, Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bölücü terör örgütü uyuşturucuyu ne yapıyor? Bu kadar içecek hali yok, milleti zehirliyorlar, çocukları zehirliyorlar. Hatta Avrupa'ya götürüyorlar, oradakileri de zehirliyor. Avrupalılar ne zaman akıllanacak ben merak ediyorum. Onlar, onlara sergi açtırmaya devam etsin, bir yandan çocuklarını zehirlemeye terör örgütü de devam ediyor. Buradan bu çağrıyı da o dostlarımıza yapıyoruz. 77 milyon kök kenevir imha edildi. Bu uyuşturucu işine bulaşan 8 bin 561 kişi gözaltına alındı, bunların bir kısmı tutuklandı. Sadece bu uyuşturucunun parasal değeri 4 milyar lira, 4 katrilyon. Bu, bir ayda yapılan operasyonun sonucu."

'Lice'de 25 çalınmış araç bulduk'

25 tane çalınmış araç bulduk Lice'de. Bunlar bomba yüklenecek, bir yerlerde patlatılacaktı. Şu anda da 910 tane çalınmış araç var yurt genelinde, bunlar da takip ediliyor, herhangi bir olaya karışmaması için gerekli çalışmalar yapılıyor.

'Belediyelere kayyum atanacak'

Bölücü terör örgütüne yerel yönetimler destek veriyor. Destek olan belediyelere kayyum atanacak.

'Mısır ve Suriye ile normalleşme için uğraşıyoruz'

Yıldırım ayrıca, Türkiye'nin Mısır ve Suriye ile ilişkilerle ilgili şu sözleri sarfetti: 

"Rusya ile ilişkilerimiz iyi değildi. Rusya ile İsrail ile ilişkileri normalleştirdik. Mısır'la, Suriye'yle de ilişkileri normalleştirmek için uğraşıyoruz. Dış politikada ilişkileri normalleştirmek için Türkiye atağa geçti. Türkiye bölgede herkesin umut bağladığı bir ülkedir. Türkiye'deki güven ve istikrar bozulursa dünyanın dengesi değişir."

AA, Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir