Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilime Göre Bu 15 Tüyoyu Uygulayarak Anında Daha Zeki Görünebilirsiniz!

2.5bPAYLAŞIM

Bazı insanlar diğerlerinden daha zeki. Bilim insanlarına göre zeka birçok kompleks etkenin birleşiminin sonucu, bunlar genlerden tutun içinde büyüdüğümüz çevre olabilir. Ancak IFLScience'a göre olduğumuzdan daha zeki görünmek mümkün. İşte bunun 15 yolu.

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/1...

1. Herkesle aynı hızda yürüyün.

Boston Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre etrafınızdakilerden daha hızlı veya yavaş yürürseniz aptal olduğunuzu düşünebilirler.

2. Kalın gözlükler takın.

Araştırmalara göre gözlük takıyorsanız daha az çekici ancak daha zeki görünürsünüz. Araştırmacıların sonuçlarına bakıldığında çerçeveli veya çerçevesiz gözlük takan insanlar takmayanlardan daha fazla zeki oyu aldı. Ancak gözlük takmayanlar ise takanlardan daha fazla çekici oyu aldı.

Hipster takılın, zeki görünün.

3. Elinizde bir şey tutacaksanız bira olmadığından emin olun.

İnsanlar çok içince aptalca şeyler yapar. Birayı elinizde tutmak bile sizi daha az zeki gösterebilir. Pennsylvania ve Michigan Üniversiteleri'ne göre elinde alkollü içecek tutan insanlar tutmayanlara göre daha aptal görünüyor.

4. Ortanca isminizin yalnızca baş harfini kullanın.

Entelektüel görünmenizi sağlayacaktır. Psikologlar "İnsanların ortanca isminin baş harfinin başkaları tarafından farklı bir algısı var." diyor. "Bu insanların algılanan sosyal statüsünü değiştiriyor." John F. Kennedy, Eric R. Igou...

5. Basit kelimeler kullanın.

Kelime dağarcığınızla hava atmak zeki görünmek için uzun zamandır kullanılan bir taktik. Ancak laf kalabalığı geri tepebilir. 2012 yılında Princeton'da yapılan bir çalışmaya göre gereksizce uzun kelimeler kullanmanın sıkıntısı, boş kullanılan süslü kelimelerin bizi daha aptal göstermesi.

6. Grafik kullanın.

2014 yılında Cornell araştırmacıları Aner Tal ve Brian Wansink, bilginin grafikle desteklendiği sürece insanlara daha bilimsel geldiğini ortaya çıkardı.

7. Etkileyici bir şekilde konuşun.

Monoton kulağa sıkıcı geliyor. "Eğer iki konuşmacı aynı kelimeleri kullanırken biri daha hızlı ve sesli, daha az duraksayarak ve vurgularını doğru yaparak konuşup, diğeri tam tersini yaparsa ilk konuşmacı daha enerjik, daha bilgili ve zeki görünür." diyor Leonard Mlodinow.

8. Göz teması kurun.

2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre konuştuğunuz insanla göz teması kurmak karşınızdaki insanda yarattığınız zeka algısını olumlu yönde etkiliyor. Yapılan bir deneyde 182 öğrenci çiftlere bölündü. Yarısına zeki görünmeye çalışmaları söylendi, diğerlerine hiçbir komut verilmedi. Sonrasında her partnerden karşısındakine zeka puanı verilmesi istendi. Zeki görünmeye çalışan insanların en yaygın yaptığı hareket karşısındakiyle göz teması kurmak oldu.

9. Öz güvenli davranın.

2007 yılında yapılan aynı çalışma kendine güvenen bir tavır takınmanın daha ciddi bir duruşa göre daha etkili olduğunu kanıtladı. Hatta fazla öz güven bile daha zeki görünmenizi sağlayabilir.

10. Akıllıca giyinin.

Giydiğimiz kıyafetler diğer insanların kapasitemiz hakkında düşüncelerini etkiliyor.

11. Gülümseyin.

Akıllı görünmek mi istiyorsunuz? Kaş çatmayı bırakın. 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre öfke ve neşenin yüksek ya da düşük zekayla ilişkili olduğu ortaya çıktı. Yüksek zekaya sahip yüzler gülümserken diğerleri somurtkandı.

12. Yüzünüzdeki takılardan kurtulun.

Piercing takmak ne kadar cesur olduğunuzu gösterebilir ancak IQ'nuzla birini etkilemeye çalışıyorsanız size hiçbir yardımı dokunmayacak.

13. Komik olun.

Sıkı bir espri anlayışı zekanın belirtisi olarak görülüyor. Bir çalışmada bilim insanları, üç adama barda yanlarında bir kadın otururken diğer erkek arkadaşlarına espri anlatmalarını söyledi. Sonra da kadına yaklaşıp numarasını istemelerini. Gittikten sonra da araştırmacılar kadından erkeklere puan vermesini istedi. Sonuçlar espri yapan erkeklerin daha çekici ve zeki olduğunu gösterdi.

14. Lider olun.

2002 yılında yapılan bir çalışmaya göre lider olarak görülen insanların diğerlerine nazaran daha zeki göründüğü ortaya çıktı.

15. Bilmediğiniz durumlarda bunu kabullenin.

Alçak gönüllülük sizi zeki gösteren başka bir özellik. Özellikle iş yerinde bilişsel yeteneklerinizi düşük göstermek işinize yarayabilir. En yetenekli insanlar kabiliyetlerini hafife alanlar. Yani insan ilişkilerinden azıcık anlayan birini etkilemek istiyorsanız mütevazı olmak işinizi görecektir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
leman-sadiqova

Zeki görünmeye çalışmayın sadece zekanızı geliştirin

ebrarr-hnr

11 deki candır yaa

havva-karaca2

dylan o brien

unknown_member

bence daha zeki görünmeye harcayacağınız çabayı zekânızı geliştirmeye harcayın

hackersafe

13. Komik olun. !? işte bu çok saçma ne alaka amk, herkes komik olabilir etrafındaki insanlara göre değişir yani , zekayla ilgisi yok doğruluğu kanıtlanmış bir bilimsel çalıma da yok şehir efsanesi

ebrarr-hnr

zaten her komik olan zekidir demiyo. zekiler genelde komik oldduğundan böyle birr madddee var. ha bir de zekiler okuduğunu doğru okur. sonra da şehir efsanesi demez okuduğuna

mls.snck

#11 deki gibi gülümseyebilsem her dakika gülümserim zaten amk <3

Görüş Bildir