Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilim Kurgu Gibi Ama Gerçek: Bilim İnsanları Nükleer Atıklardan Elmas Formunda Batarya Üretti!

-

Nükleer atıkların doğaya verdiği zarar son elli yılın en büyük problemlerinden bir tanesi. Az sonra okuyacağınız muhteşem keşif ise gezegenimize verdiğimiz tahribatı ortadan kaldırabilecek bir güce sahip...

Keşif, İngiltere'nin Bristol Üniversitesi'nde çalışan bilim insanları tarafından gerçekleştirildi.

Nükleer atıkların geri dönüşümü üzerine çalışan bilim insanları, laboratuvar ortamında elektrik üreten bir elmas tasarladılar ve böylece hem gezegenimize zarar veren bu atıkları değerlendirdiler, hem de elektrik üreten güçlü bir batarya geliştirmiş oldular.

Nükleer enerji santrallerinde atıkların ortaya çıkması şöyle bir süreçle gerçekleşiyor:

Nükleer enerji santrallerinde bulunan radyoaktif uranyum elementi, nükleer fisyon adı verilen bir süreçle parçalanıyor ve parçalanan atomlar ısı açığa çıkarıyor. Daha sonra bu ısı, suyu ısıtarak buharlaştırıyor ve elektrik üreten türbinler de elde edilen bu buharın gücüyle çalışıyor.

Buraya kadar her şey normal görünse de, işin arka planı o kadar da iç açıcı değil...

Çünkü sözünü ettiğimiz sürecin sonucunda doğamız için tehlikeli olan radyoaktif atıklar ortaya çıkıyor. Grafitin içinde korunan bu atıklar, doğaya ve insanlığa zarar vermemesi için sahip oldukları radyasyonu yitirene kadar yerleşim yerlerine uzak depolarda bekletiliyor. Radyasyonun yarı ömrünün 5,730 yıl olduğu düşünüldüğünde, bu epey uzun bir süre demek...

Ancak yeni geliştirilen teknik sayesinde artık bu kadar süre beklememize gerek yok!

Çalışmayı yürüten bilim insanları ilk olarak radyoaktif grafiti ısıtmanın bir yolunu buldu ve böylece radyoaktivitenin gaz formuna dönüşerek dışarı salınmasını sağladı. Daha sonra yüksek sıcaklık ve düşük basınca maruz bırakılan gaz katılaştı ve insan yapımı bir elmasa dönüştü.

Üretilen materyalin formundan daha önemli olan ise sahip olduğu işlevdi.

Elde edilen elmaslar radyoaktif bir alana bırakıldıklarında küçük bir elektrik akımı üretiyorlardı. Bunu tespit eden araştırmacılar, materyalden salınan radyasyonu önlemek için elmasları radyoaktif olmayan başka elmasların içine yerleştirdiler ve bunu yaptıklarında üretilen elektriğin artış gösterdiğini, bataryanın %100 verimli hâle geldiğini gözlemlediler.

Sahip oldukları güç göz önünde bulundurulduğunda, elmasların geleceğin enerji kaynakları olabileceği düşünülüyor.

Çünkü elmas bataryalar inanılmaz bir yaşam süresine sahip. Yukarıda sözünü ettiğimiz yaşam süresine göre hesaplarsak, bu bataryaların yarılanması 7746 yılını bulacak ve bu süre, ihtiyaç duyduğumuz elektrik enerjisi düşünüldüğünde insanlığın talebini karşılamak için oldukça yeterli görünüyor.

Peki eğer bu hayalimiz gerçekleşirse bize ne faydası olacak?

Bu güçteki bir bataryayla uçakların, uyduların ve uzay araçlarının yolculuk süreleri tahmin bile edemeyeceğimiz kadar uzayabilir. Ayrıca pillerin tıp alanında kullanılması durumunda kalp pillerinin ve yapay pankreasların ömrü uzayabilir. Doğa söz konusu olduğunda ise, radyoaktif atıkların bu şekilde değerlendirilmesi gezegenimize zarar veren bu atıkların ortadan kalkmasını sağlayabilir. Geçtiğimiz kırk yılda yalnızca ABD'nin biriktirdiği nükleer atığın 84,250 ton ağırlığında olduğunu düşünürsek, elmas bataryaların sunacağı ekolojik faydaları hayal etmek hiç de zor olmayacaktır...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
clearskies

Süper bir haber.. 👏👏👏👏

byalpi

işin ucunda bizi ilgilendiren, yani tıpta, uzay biliminde, sanayide vb. alanlarda kullanılır. öbür türlü günlük yaşantımızda ne tür bir kolaylık sağlar, bu kolaylıklarda ne tür paralar istenir bunu zaman gösterir.

corpse-bride

el nelerle uğraşıyor Yarabbim biz nelerle :(

captain61

bizde ülkeye paso mülteci alıp sağa sola bagıralım

tandroidman

Pelinsu 'lar için hem tektaş hem iphone 7 yedek bataryası güzel olmuş...

Görüş Bildir