Bilim İnsanları: 'Belçikalıların Ataları İnsan Eti Yiyordu'

 > -
Abone ol

Tübingen Üniversitesi'ndeki bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre, Belçika topraklarında 40 bin yıl önce yaşayan Neandertallerin insan eti yediği belirlendi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre,bilim insanlarına göre Neandertaller, etini yedikleri insanların kemiklerinden de araç gereç yapıyordu.

Tübingen Üniversitesi araştırmacıları tarafından hazırlanan rapora göre, bugün Belçika'nın yer aldığı topraklarda yaşayan ilk insanların, kendi türlerini yediğine ilişkin çok sayıda bulgu elde edildi.

Araştırmacılar, Namur kenti yakınlarındaki Goyet mağaralarındaki kazılarda bulunun çok sayıda kemiği inceledi.

Çok farklı Neandertal kemiğinde, çentik ve kesik izlerine rastlandı. Araştırmacılar, bunların insan eliyle yapıldığını belirledi.

13 Maddede Neandertal Modern İnsan İlişkisi - onedio.com
13 Maddede Neandertal Modern İnsan İlişkisi - onedio.com

Fransa'daki kazılarda da aynı kanıtlar bulunmuştu

Bilim insanları, Goyet mağaralarında bulunan ren geyiği ve atlara ait çok sayıda kalıntıyı da inceledi. İnsan kemikleri ile hayvan kalıntılarındaki izler arasında benzerlik görüldü.

Araştırmacılara göre, Neandertaller tıpkı hayvanlar gibi, kendi türlerini de derilerini yüzerek parçalara ayırıyordu. Neandertaller, mızrak uçlarını sivriltmek için insan kemikleri kullanıyordu.

Daha önce Fransa'da yapılan kazılarda da Neandertallerin insan eti yediğine dair kanıtlar elde edilmişti.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir