Bilim, Erkekleri Doğruladı: Virüsler Erkeklerde Daha Etkili Olacak Şekilde Evrimleşiyor!

37PAYLAŞIM

Özellikle grip söz konusu olduğunda, erkeklerin hastalığı abarttığıyla ilgili geyikler pek sık döner. Hatta tüm hastalıklara karşı erkeklerin daha dirençsiz olduğu bile düşünülür, peki bunun bilimsel bir arka planı olabilir mi?

Kaynak: http://www.nature.com/articles/ncomms138...

Bir araştırmaya göre, virüsler erkekler üzerinde daha etkili olacak şekilde evrimleşiyorlar.

Royal Holloway Üniversitesi araştırmacıları tarafından yayınlanan araştırmada, birçok salgın hastalık verileri ve neden olan virüsler incelendi.

Özellikle anneden çocuğa geçebilen zika, hepatit, su çiçeği ve kızamıkçık gibi hastalıkların virüsleri; erkeklere tam anlamıyla bilenmiş durumda.

Peki neden erkeklere karşı daha saldırgan davranıyor bu virüsler? Araştırmacıların bu konuda da bir teorisi var.

Teoriye göre kadın popülasyonu, erkek popülasyonuna göre virüs için üretkenlik açısından daha önemli.

Çünkü virüs, doğum yoluyla veya emzirmeyle anneden bebeğe geçerek daha fazla insana bulaşabilme hedefi güdüyor. Bu nedenle de kadınlara karşı daha az tehlikeli olacak şekilde evrimleşiyor ve kadın nüfusunu daha da çoğalabilmek için kullanıyor.

Araştırmacılar özellikle lösemiye neden olabilen virüs üzerinde çalıştılar.

Virüse sahip olan kadınlarda lösemi, virüse sahip olan erkeklere kıyasla daha az oluşuyordu. Geçmişte bu ilginç durumun nedeni olarak cinsiyetlerin bağışıklık sistemleri arasındaki farklılıklar gösteriliyordu.

Fakat araştırma, virüsün kadın bağışıklık sistemini daha az etkileyecek özellikler geliştirdiğini gösterdi.

Teoriyi destekleyen bir başka kanıt ise, anneden çocuğa geçmeyen virüslerde kadınların avantajının ortadan kalkıyor olması. Bu durum, virüslerin kadınları daha az etkilemesinin sebebinin daha çok insana bulaşabilme şanslarını artırmak olduğunu gösterir nitelikte.

Teoriyi destekleyen bir başka sonuç ise virüsün değişik yerlerde yaşayan insanlar üzerindeki etkileriydi.

Virüsün Japonya'daki kadınları etkileme oranı erkeklere göre bir hayli düşükken, Karayipler'deki kadınları etkileme oranı erkekleri etkileme oranına yakındı.

Bunun nedeni olarak Japonya'da bebekleri emzirme süresinin, Karayipler'dekine kıyasla daha uzun olması gösteriliyor. Japon kadınların uzun emzirme süreleri, virüse bebeklere geçmek için daha büyük şans tanıdığından, oradaki kadınlara karşı daha az ölümcül oluyor.

Özetle en iyinin hayatta kalması, sadece insanlar ve hayvanlar için geçerli değil.

Virüsler de aynı hedeflerle evrimleşip, doğa içerisinde en avantajlı olacakları taktiklere yöneliyorlar. Doğa gerçekten de sürprizlerle dolu!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
benim-kedim-daha-guzel

ltfn arkdşr... O kadar doğum sancısından sonra hak etmedik mi :(

sertacgnlts

feministlere gün doğdu

ewokthehutt

Biz zaten promosyon ürünüyüz mk. Tüm yeni güncellemeler kadınlara geliyor herhalde.

kozolak

1 haftadır grip farenjit sin diye doktor ağrı kesici öksürük şurubu boğaz spreyi yolladı(antibiyotik vermedi yani) her gün daha fena oldum,sonunda öksürürken göğsüm o kadar acımaya başladı ki bir sabah.Direk acile gittim allahım daha kötü bir şey mi oldu diye filmler ekgler kan testi falan derken antibiyotik yazdı.3 tane attım şuan daha iyiyim inş iyileşicem.Yani grip falan demeyin sıçırtıyor valla.

hipergrafi

Virüsler gerçekten çok ürkütücü varlıklar. Daha önce kuduz virüsünün bulaştığı konağın beynini etkileyerek saldırganlaştırıp başka canlıları ısırmasını sağlayarak başka organizmalara bulşmayı hedeflediklerini okumuştum. Şimdi de bu çıktı. Ne istiyolar erkeklerimizden. Bir tek fiziksel irilik avantajları var bu biçarelerin, bunun haricinde psikolojik açıdan, hafızaları ile, bağışıklık sistemleri ile falan zayıf varlıklar bunlar. Lazım onlar bize, bölünerek çoğalamıyoruz biz onlar gibi.

Görüş Bildir