Bilim Dünyasında Şaşırtan Gelişme: İlik Nakli Olan Bir Hastanın Sadece Kanındaki Değil, Spermindeki DNA'sı da Değişti!

1.3bPAYLAŞIM

Bu gelişme, suç işleyen kişilerin tespit edilmesini epey zorlaştıracağa benziyor. Peki, artık DNA testi sonuçlarına ne kadar güvenebileceğiz?🤔

Bu içerik hazırlanırken The New York Times, Independent ve IFL Science sitelerinden yararlanılmıştır.

Tıp dünyası her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor. ABD'de yaşayan Chris Long'un durumu, üzerinde düşünmemiz gereken çok malzeme verdi doğrusu...

Diyelim ki ağır bir hastalık geçirdiniz ve bu hastalıktan kurtulmanız için de yabancı birinden ilik nakli oldunuz. Sağlınız için elbette bu doğru olan hamle elbette, ama sonrasında yaşanan değişimler biraz kontrolden çıkabiliyor. Nitekim Chris Long’un yaşadıkları tam da bu konuya örnek olacak cinsten.

Nevada eyaletindeki Washoe County Şerifi bürosunda görevli olan Chris Long, lösemi hastalığı geçirdi ve iyileşebilmesi için ilik nakli olması gerekti.

Chris için uygun ilik, dört yıl önce Alman bir donörün bağışladığı ilik oldu ve nakilden sonra Chris, hastalığını büyük bir hızla yenmeyi başardı. Chris'in adli tıpta görevli olan arkadaşları, Chris'in ilik nakli olduktan sonra vücudunun nasıl bir değişim geçirdiğini merak ediyorlardı ve ona bazı testler uygulamaya karar verdiler.

Ortaya çıkan sonuçlar ise hepsini hayrete düşürdü...

Chris’in kanından, dudak ve yanak içinden alınan DNA örneklerinde kendisininki dışında donörünün DNA’sı da tespit edildi ancak asıl şaşırtıcı olan Chris’in spermindeki DNA’nın tamamen donöre ait olmasıydı. 

Kanındaki değişim zaten olması istenilen sonuçtu, yani buraya kadar herhangi bir sorun yok. Dört ay içerisinde kanı tamamen değişen Chris’ten uzmanların beklemediği asıl şey, değişimin bu kadar kapsamlı olmasıydı. Çünkü şu anda Chris’in saç ve göğüs kıllarındaki kendi DNA’sı haricinde değişmemiş noktası yok.

Elbette Chris'in fiziksel görünüşünde herhangi bir farklılık olmuş değil, aslına bakarsanız da bir suç işlenmediği sürece sakin sakin hayatına devam edebilir kendisi…

Amma velakin olay kriminal vakalara geldi mi işin rengi biraz değişiyor. Çünkü yıllar öncesinde tam da buna benzer bir durum yaşanmış.

2004'te Alaska'da gerçekleşen bir saldırı vakasının soruşturması sırasında, DNA veritabanı incelenerek suçlunun asıl kimliği tespit edilmeye çalışılmış.

Ancak DNA veritabanının işaret ettiği kişi ise suçun işlendiği sıralarda zaten cezaevinde olduğundan şüpheli listesinden elenmiş. Sonrasında bu kişinin tıbbi kayıtları incelenmiş ve bir süre önce ilik nakli olduğu ortaya çıkmış. Donörünün de kendi kardeşi olduğu fark edilince suçlunun kim olduğu otomatikman gün yüzüne çıkmış haliyle...

Gördüğünüz gibi kemik iliği nakli olan birinin suç işlemesi halinde, ortada bırakılan DNA tamamen bambaşka birine ait olmuş olacak. Bu oldukça büyük bir sorunsal...

Bir diğer sıkıntı da spermdeki DNA değişimi sonrası çocuk sahibi olunursa çocuğun kimin DNA'sına sahip olacağı. Yani Chris'in çocuğu, Alman donörünün genlerini mi taşıyacak? 

Chris'in bunun cevabını öğrenebilmesi mümkün değil, çünkü eşiyle birlikte ikinci çocuğa sahip olduktan sonra vazektomi yaptırmış. Uzmanlar bunun pek mümkün olmadığını söyleseler de diğer ilik nakli vakalarında sperm DNA'sının değiştiğine de rastlamadıkları için kesin bir yargıya varamıyorlar. Kısacası araştırmalara devam...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
amanini-mor-goyun

yani bedeninize ırkiniza sirtinizi dayayip insanları hor görmeyin kimin içinden ne çıkar bilinmiyor ; saygı ve sevgimizi kaybetmeyelim yeter.

kurtali1983

Dnanın bilgiyi ve kendini kopyalayabilme özelliği oldugunu biliyordum ama genom şifrelerini değiştirebileceğini kırk yıl düşünsem aklıma gelmez gelse bile hayatta ihtimal vermezdim olmaz öyle şey derdim. Basit bir şey gibi anlatılmış ama en azından bizlere bunu duyurduğu için içerik sahibine teşekkür ederim. olay öyle büyük bir şey ki ilk fark edildiğinde genetikle ugraşan herkes direk telefonuna sarılmış duyan duymayan herkesi 1 saat içinde haberdar etmiştir. Bilim insanları yıllarca genetik haritayı değiştirebilmek için ugraşsınlar didinsinler başaramasınlar sonra bir insan vucudu çıkıp bu kadar uğraşmayın siz dogru şartları saglayın ben o haritayı daha sağlıklı olanla degiştiririm desin mucize gibi.

kurtali1983

Bu olay kısaca bilim insanlarına dior ki ; Ben DNA sadece bilgiyi kopyalayıp saklayarak gelecek nesile aktarmıyorum, ben dna nın kendi karar verme mekanizması da bulunuyor (bu bütün genetikle ilgilenen bilim insanlarına kapak olmuştur :) ) eğer gelecek nesile aktırılacak dnanın şifrelemesinde hata bulursam bunu ulaşabildiğim en iyi yeni şifrelemeyle değiştirebilirim! Bence artık tek soru kaldı bu dna nereden geldi nereye gidiyor ve ne kadar daha bizi taşıcıyı olarak kullanacak. içimizde neyi nereye taşıyoruz :)

bulmayinlanbeniv3

İlik nakli keşke suçlunun tespit edilmesini zorlaştıracak kadar basit bir şey olsa... Suçlunun tespitinde tek kriter değil ki dna, kanıt sayılıyor ancak zaten çok zor olan bir işlem ve keyfe keder olan-yapılacak bir şey değil kayıt altında olmasını da geçtim. Spermde tamamen donörün dna'sının olması çok düşündürücü. Neredeyse sperm bankasından farksız bir durum. Hoş ölümden dönen birisi için ne kadar önemli o da var.

erci-e

Devreler yandı!

lochness

çocuğun kimin DNA'sına sahip olacağı bilinmiyorsa, ileride beyaz bir adamdan ilik almış afroamerikan birinin bebeği beyaz olabilir. ya da tam tersi... enteresan

Görüş Bildir