Bilim Açıkladı: Çapkınlığı Marifet Olarak Gören Erkekler Akıl Hastalıklarına Daha Yatkın!

721PAYLAŞIM

Bilimsel bir araştırmaya göre kadınlar üzerinde güç sahibi olmak isteyen erkeklerin, zihinsel hastalık sahibi olmaya daha yatkın olduğu tespit edilmiş durumda.

Kaynak: https://theconversation.com/men-who-want...

Journal of Counseling Psychology dergisinde yayınlanan bir araştırma, çapkın olma arzusu güden erkeklerle ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Araştırmaya göre, kadınlar üzerinde güç isteyen erkekler, diğer erkeklere kıyasla zihinsel yönden daha sıkıntılı insanlar oluyorlar.

Indiana Üniversitesi araştırmacıları, 80 farklı deneyle 20 bin katılımcıyı analiz ettikleri çalışmada ilginç sonuçlara ulaştı.

Çalışmalarda, 'akıl sağlığı' ile 'toplumda kabul görmüş maskülen algısına uyum' arasındaki ilişki araştırıldı. Bu maskülen algısı ise 11 temel başlık altında değerlendirildi.

Bu başlıklar içerisinde duygu kontrolü, risk alma, şiddete eğilim, dominantlık, kadınlar üzerinde etki sahibi olma, çapkın olma gibi etkenler bulunuyor.

Araştırmacılar, belirledikleri bu maskülen özellikleri akıl sağlığıyla ilişkilerine göre inceledi.

Ve sonuçlar çapkın olma isteği, kadınlar üzerinde etki sahibi olma isteği ve aşırı özgüvenin; zayıf akıl sağlığıyla doğrudan ilişkili olduğunu saptadı.

Araştırma, sonuçları nedeniyle tepkiler de toplamış durumda.

Sidney Üniversitesi'nde sosyal bilimler üzerine profesör olan Raewyn Connell, korelasyon ile nedenselliğin aynı şeyler olmadığını belirterek araştırma sonuçlarından böyle bir yargıya varmanın oldukça yanlış olduğunu belirtmiş.

Özellikle de araştırmada kullanılan ve maskülenliğin 11 temel bileşimi olduğu iddia edilen etkenlere karşı da tepki mevcut.

Bu bileşenlerin, modası geçmiş, eski kafalı etkenler olduğunu düşünenler var.

Fakat Wollongong Üniversitesi'nde sosyoloji profesörü olan Michael Flood, araştırmaya gelen tepkilerin ağır olduğunu düşünüyor. Erkekler üzerine pek çok araştırma yürüten Flood, bu bileşenlerin maskülenlikle bağlantılı olduğunu iddia ediyor. Hatta bu bileşenlerin, gerçekten de insanın mental sağlığı hakkında değerli bilgiler öne sürdüğünü belirtiyor.

Hatta erkeklerin sorun paylaşma noktasındaki dışa kapanık tutumunun, bu mental sorunların ilerlemesine neden olduğunu da söylüyor Flood.

Özetle araştırma, çarpıcı sonuçlarıyla bilim dünyasında iki farklı kutup yaratmış durumda.

Konunun daha açıklığa kavuşturulması ise, ilerleyen zamanlardaki yeni araştırmalardan çıkacak sonuçlarla gerçekleşecek.

Bakalım aynı sonuçları elde etmeye devam edecek miyiz, yoksa bu araştırmanın sonuçları yanlışlanabilecek mi? Bekleyip göreceğiz...

Bilimle kalın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Fotoğraflardaki gibilerse bence sorun olmaz

sbstnbjk

Kadın erkek farketmez, çapkınlığı marifet olarak gören insan, akıl hastalığına yatkın olamaz zaten aklı yoktur. Kelime oyunu saçma oldu ama gereken mesaj verilmiştir.

yoon-juan

Duvarlar üzerime üzerime geliyor. Ya ben deliriyorum ya da duvarlar benle beraber deliriyor -,-

baykus21

*mına koyum öyle bilim adamlarının psikolojim bozuldu başka işiniz yokmu lan. Bunlar ders çalışmaktan kız falan tavlayamamış tipler, biliyorum ben. Kıskanıyorlar iintikam alıyorlar inekler

birinci-tekil-birey

Yolun değil yarısı, ötesinin yarısını tamamlamış normal bir adamım "çapkın olma isteği" diye bir şeyi ilk defa duyuyorum... :)

Görüş Bildir