Görüş Bildir
Haberler
Beş Soruda Türkiye-Avrupa Birliği Pazarlığı

Beş Soruda Türkiye-Avrupa Birliği Pazarlığı

Onedio Medya
17.10.2015 - 15:13
İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında mülteci sorununa ilişkin işbirliğinin derinleştirilmesi ve Ankara’nın bazı taleplerinin karşılanmasına yönelik müzakerelerde sağlanan ilke anlaşmasının somut sonuç doğurması zaman alacak. 

Avrupa’nın en önemli gündem maddesi haline gelen sığınmacı krizinde, AB'nin Türkiye ile pazarlığını ve son durumu Hürriyet'ten Güven Özalp 5 soruyla şöyle özetliyor...

Türkiye ne talep etmişti?

Türkiye ne talep etmişti?

Türkiye, 3 milyar Euro destek, AB ile müzakere sürecinde bazı başlıkların açılması, Türk vatandaşlarına vize muafiyet sürecinin hızlandırılması, güvenli ülke ilan edilmesi ve AB zirvelerine davet istedi.

► Merkel: 'Türkiye'ye Güvenli Ülke Statüsü Verilsin'

AB 3 milyar Euro verecek mi?

AB 3 milyar Euro verecek mi?

AB’nin önerisi zaten Türkiye’ye tahsis edilmiş olan fonların farklı kullanımıyla 1 milyar Euro seviyesinde kaynak oluşturulması yönündeydi. Türkiye, kullandığı fonlardan bağımsız 3 milyar Euro mali destekte ısrarcı oldu. Bu para verilse bile tek seferde değil birkaç yıla yayılarak verilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Vize muafiyeti geliyor mu?

Vize muafiyeti geliyor mu?

Türk vatandaşlarına hemen vize muafiyeti sağlanması söz konusu değil. Türkiye üzerinden AB’ye kural dışı geçen mültecilerin geri gönderilmesine dayanan Geri Kabul Anlaşması (GKA) ile vize muafiyeti arasında 2013’te kurulan bağ devam edecek. Kurallarda esneme olmayacak. Türkiye 70’in üzerinde kriterin tamamını yerine getirdiğinde ve GKA’yı uyguladığında vize muafiyeti sağlanacak. Türkiye’nin hedefi 2016 içinde sürecin tamamlanması.

Başlık açılacak mı?

Başlık açılacak mı?

Türkiye altı başlığın açılmasını talep etti. Şu aşamada açılması en kolay olan 17 numaralı “ekonomik ve parasal politika” başlığı. Bu başlık zaten açılma aşamasına gelmişti. Türkiye’nin açılmasını istediği diğer beş başlıkta ise Rumların blokajı söz konusu.

Zirvelere davet olur mu?

Zirvelere davet olur mu?
İçeriğin Devamı Aşağıda

AB için en kolay karşılanacak talep zirvelere davet. AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker bu fikre soğuk değil, ancak kararın AB ülkeleri tarafından alınması gerekiyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
68
18
13
10
7
4
0