Belediye İhaleyi İptal Etti: Hülya Koçyiğit'in Damadına Kiralanan Konyaaltı Sahili'nde 15 Milyon Lira Kamu Zararı

 > -
Abone ol

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hülya Koçyiğit'in damadı Ender Alkoçlar'ın sahibi olduğu şirket tarafından, 2018 yılında 28 yıllığına kiralanan Konyaaltı Sahili'nde, bugüne kadar 15 milyon lira kamu zararı tespit ettiğini belirterek, ihaleyi iptal etti. 

İhaleyi alan firma sahildeki üniteleri alt firmalara kiraladı, peyzaj, güvenlik gibi giderleri ise belediye karşıladı

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında Ender Alkoçlar'ın sahibi olduğu şirketin kazandığı Konyaaltı Sahili ihalesinde belediyenin zarara uğratıldığını açıkladı.

Alkoçlar Seyahat Turizm ve Otelcilik AŞ ile Senatalya Turizm Seyahat Acentası iş ortaklığına “8 artı 10 artı 10 yıl” olmak üzere toplam 28 yıllığına verilen Konyaaltı Sahili'nde, söz konusu firmanın büfe, yiyecek-içecek ve alışveriş ünitelerini kendisi işletmeyerek tamamını alt firmalara kiraladığı belirlendi. Ancak ihale edilen alanlardaki temizlik, güvenlik, bakım, peyzaj gibi tüm giderler ise belediye tarafından karşılandı.

Belediye 254 milyon lira harcadı

Konyaaltı Sahili’nin proje inşası ve kiralanmasıyla ilgili yapılan denetimlerde yap-işlet-devret modeliyle yapılmasına yönelik meclis kararına karşın sahilin yapımı için harcadığı 254 milyon TL’nin yanı sıra bugüne kadar 15 milyon 16 bin 116 TL tutarında zarar edildiği belirlendi. 

Söz konusu firmanın hiç yatırım bedeli ödemeden yalnızca alt kiracılardan kira topladığı, belediyenin giderleriyle birlikte geri zararın daha da artacağı değerlendirildi. Bu kapsamda söz konusu kira sözleşmesi ve ihale iptal edildi.

Belediye Başkanı Muhittin Böcek: 'Belediye bu proje ile zarara uğratılmıştır'

Konuyla ilgili Cumhuriyet gazetesine bir açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, şu ifadelere yer verdi:

''Böylesi yüksek meblağlı proje sonrasında Konyaaltı Sahili’nin peyzaj, temizlik giderleri, bakım onarım güvenlik gibi işletme giderleri belediyeye yüklenerek ihale edildiği görülmüştür. Bu durum kamu menfaatini değil ilgili firmanın menfaatini gözetildiğini göstermektedir. Ardından 29 Mart 2018 yılında Belediye bütçesi ile yapılan sahil projesinin işletme ve kira ihalesi yapılmıştır. İhale şartlarına eklenen madde ile rekabet koşulları ortadan kaldırılmıştır. Nitekim ihaleye tek firma katılmış ve ihale Alkoçlar Seyahat Turizm ve Otelcilik A. Ş.-Senatalya Turizm Seyahat Acentası Dış. Tic. Ltd. Şti. iş ortaklığına 28 yıllığına kiraya verilmiştir. İhaleyi alan firma büfe, yiyecek, içecek, alışveriş ünitelerini kendisi işletmeyip tamamını alt kiracılara kiralamıştır. Belediye tarafından bugüne kadar bu projeye 254 milyon 289 bin 127 lira para harcanmıştır. Belediye bu proje ile zarara uğratılmıştır. Hiçbir yatırım yapmayan Alkoçlar Seyahat Turizm ve Otelcilik A. Ş kiracılardan para toplayıp, alanın güvenlik, temizlik, bakım, peyzaj giderlerini Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yüklemiştir. Alkoçlar bu ihaleyi aldıktan sonra bugüne kadar geçen süre içerisinde belediyemizin 254 milyon 289 bin 127 lira dışında ayrıca 15 milyon 19 bin 116 lira zarar ettiği tespit edilmiştir.''

'Encümen, yönetmeliğe uymayan bu ihalenin ve sözleşmenin iptaline karar vermiştir'

Böcek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kalan 26 yıl bu zararın katlanarak artacağı düşünüldüğünde Belediyemizde telafi edilemeyen zararlar oluşması kaçınılmazdır.  Bu nedenlerle, Encümen, mevzuat, yasa ve yönetmeliğe uymayan bu ihalenin ve sözleşmenin iptaline karar vermiştir. Sevgili Antalyalılar şunu bilsin ki Konyaaltı sahilinin daha güzel ve daha güvenli bir yaşam alanı haline gelmesi, Antalya halkının sahilleri daha fazla kullanabilmeleri için gereken yapılacaktır. Halkımızın beklentileri ve kamu yararı esas alınarak, alt kiracılar işletmelerin hizmetlerine devam edecekler, plaj niteliği ve hizmet kalitesi de en üst seviyeye çıkarılacaktır.''

35 adet büfe, 40 ticari işletme, 26 şezlong şemsiye alanı bulunan projenin ihalesini, AKP'ye yakınlığı ile bilinen Hülya Koçyiğit'in damadının alması çok konuşulmuştu...

Fazla Özgürlük Annecim! Hülya Koçyiğit'in Damadı Tek Başına Girdiği Konyaaltı Sahil Projesi İhalesini Aldı - onedio.com
Fazla Özgürlük Annecim! Hülya Koçyiğit'in Damadı Tek Başına Girdiği Konyaaltı Sahil Projesi İhalesini Aldı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir