Beklenen Büyük Depremle Aynı Fay Hattı Üzerinde: Yaşanan 4.8'lik Depremi Nasıl Yorumlamak Gerekli?

121PAYLAŞIM

İstanbul'da yaşanan her depremin ardından aynı sorularla baş başa kalıyoruz. Peki, bu işin aslı astarı nedir? Bizi bu süreçte neler bekliyor?

İstanbul'da 11 Ocak'ta 4.8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı, biliyorsunuz. Merkez üssü Marmara Denizi Silivri açıkları olan deprem, yaklaşık 7 km derinlikte meydana geldi.

Bu deprem, yakın zamanda yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremle hemen hemen aynı bölgede gerçekleşti. Bu durum ise ister istemez kafalarda soru işareti yaratıyor…

Bu içeriğe devam etmeden önce 4.8 büyüklüğündeki depremle alakalı uzmanların görüşlerinin de yer aldığı şu içeriğe bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

İstanbul'da Korkutan Deprem: Kandilli, Depremin Büyüklüğünü 4,8 Olarak Duyurdu - onedio.com
İstanbul'da Korkutan Deprem: Kandilli, Depremin Büyüklüğünü 4,8 Olarak Duyurdu - onedio.com

Marmara Bölgesi’nin aktif bir fay hattı üzerinde yer aldığı ve her an depremin kapıyı çalacağı aşikar. Zaten daha öncesinde de en az 7.1 büyüklüğünde bir deprem olacağı konusunda uyarılmıştık.

Fay Hattındaki Gerilim Artıyor: Birkaç Haftadır Marmara ve İç Anadolu Bölgesini Yoklayan Bu Depremler Neyin Habercisi? - onedio.com
Fay Hattındaki Gerilim Artıyor: Birkaç Haftadır Marmara ve İç Anadolu Bölgesini Yoklayan Bu Depremler Neyin Habercisi? - onedio.com

Bu sebeple herkesin beyninde şimşek gibi çakıveren bir soru var: Büyük Marmara Depremi yaklaşıyor olabilir mi? Ancak akıllara gelen tek soru bu değil...

Acaba ufak şiddetli depremler enerji salınımı yaparak az da olsa fay hattındaki gerilimi azaltıyor mu? Yani büyük bir deprem yaşamadan durumu atlatabilir miyiz?

Bu fay hattı üzerinde 3 ve 3'ün altında depremlerin yaşanması olağan bir durum. Prof. Dr. Naci Görür'e göre Orta Marmara çukurluğunda küçük sayıda depremler sıklıkla görülüyor. Bunun sebebi ise o bölgedeki deniz tabanından gaz çıkışının yaşanması.

Ancak bunun haricinde yaşanan her depremin enerji salınımına sebep olarak fay hattını rahatlattığını söylemek mümkün değil. Çünkü bunun olası depremleri tetikleme riski de var.

Üstelik Prof. Dr. Naci Görür de yaşanan bu durumun ciddiyetine dikkat çekerek; 4.8’lik depremin bir önceki 5.8’lik depreme yakın konumu ve beklenen büyük depremle de aynı fay hattı üzerinde yer alması nedeniyle risk taşıyor olabileceğini belirtiyor. Bu ve benzeri depremlerin, fayın kırılma eğilimini gösterdiğini söylüyor kendisi.

Tabii, bunun illa da büyük bir depremi tetikleyeceğini söyleyemeyiz. Ancak fay hattının bu riskli durumu göz önüne alındığında, her türlü olası tehlikeyi hesaplamak gerekiyor.

İşi şansa bırakmanın çok çok ötesinde bir durumdayız. Geçmişte yaşanan acı tecrübeler ve kaybettiğimiz bunca canı unutmadan, her türlü önlemi almamız ve hayatımızın her noktasında uygulamamız lazım.

Hal böyleyken, daha önceki depremlerde de tekrar tekrar size hatırlatmaya çalıştığımız şeyi yine hatırlatma ihtiyacı duyduk.

Yeni Bir Deprem Kapımızda: Deprem Öncesinde ve Sonrasında Ne Yapılmalı, Nasıl Önlemler Alınmalı? - onedio.com
Yeni Bir Deprem Kapımızda: Deprem Öncesinde ve Sonrasında Ne Yapılmalı, Nasıl Önlemler Alınmalı? - onedio.com

Bir deprem bölgesinde yaşıyor olmanın gerektirdiği sorumluluğu göz ardı etmeden ve soğukkanlılığınızı koruyarak, alabileceğiniz önlemler nelermiş, lütfen okumadan geçmeyin. 

Sizin ve sevdiklerinizin hayatı, alacağınız ufak bir önleme bağlı olabilir...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir