Bedensel Engellileri Sanatla Buluşturarak Büyük Bir Fark Yaratıyorlar: Wheelchair Dance Project

-

Wheelchair Dance Project

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programının dokuzuncu sezonunun altıncı Fark Yaratan’ı, bedensel engelli bireylerden oluşan dans grubu, Wheelchair Dance Project oldu.

Wheelchair Dance Project, İzmir Devlet Opera ve Bale sanatçısı Banu Dağcıoğlu Türkeli’nin önderliğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, 2013 yılında kuruldu. Bedensel engellilerden oluşan bu dans grubunda, eğitmenler ve müzisyenler de dâhil olmak üzere herkes gönüllü olarak görev alıyor.

Bilinçli bir toplum anlayışına katkıda bulunmak amacıyla hareket eden projenin uygulayıcıları, erişilebilirlik koşullarını sağlayan her etkinlikte sahne alıyor. Proje, izleyicilerde farkındalık yaratmayı amaçlarken, bir yandan da bedensel engellileri sanat ile buluşturuyor.

Projede konservatuar öğrencisi 12-18 yaş arası çocuklar da yer alıyor. Bu sayede çocuklarla bedensel engellilerin bir arada çalışması, böylece gelecek nesillerin tekerlekli sandalyeyi bir engel olarak görmemeleri amaçlanıyor.   

Wheelchair Dance Project engelli bireyleri dansla buluşturdu. İzleyenlerin ön yargılarının kırılmasına yardımcı oldu. Hem bedensel engellilerin dünyasında, hem de gelecek nesillerde unutulmayacak, kocaman bir fark yarattı.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alexander

Wheelchair Dance Project harikasınız her nerde ve neredeyseniz asla pes etmeden devam edin toplum için güzel işler yapan insanlar baştacısınız

caglar-arslan

sorular efsane ve milyoner oldum hjhjg

dizmana.com

güncel liste

ali-fuat-bahceci

Logo tasarımı ve grafik tasarımı hakkında bir şeyler öğrenmek isteyen bana ulaşsın.

apollonia-corleone

Güzel proje.Ama geçenlerde ebru şallının da projede olduğunu dans ettiğini gördüm.Ebru şallı ve dans olmamış sanki keşke profosyonel dansçılarla yapılıp ciddiye alınsaydı insanlar

apollonia-corleone

sanırım bu farklı bir proje yorum iptal mobilden de silinmiypr onedio şu uygulamayı geliştirin bir

Görüş Bildir