Görüş Bildir
Haberler
BASKİ'den Arsenik Açıklaması

BASKİ'den Arsenik Açıklaması

adem kara
27.11.2014 - 09:41

BALIKESİR Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur'un BASKİ toplantısında Balıkesir'in 60 mahallesinde arsenikli, nitrit ve nitratlı su olduğuna dair yaptığı açıklamadan sonra, Balıkesir Belediyesi Su Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Müdürlüğü açıklama yaptı.

Açıklamada, arsenik kirliliğinin giderilerek, 'İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik' kurallarına uygun hale getirilmesine yönelik 7 kırsal mahallede, içme suyunda arsenik giderme sistemi yapım işi adı altında 17 Eylül 2014'te sözleşme imzalanarak işe başlanıldığını, 2015 yılı Mayıs ayında sistemlerin tamamlanacağı belirtildi. BASKİ ayrıca 53 mahallede daha tesis yapılacağını kaydetti.

BASKİ Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: 'Balıkesir'de Halk Sağlığı müdürlükleri, ve Toplum Sağlığı Merkezi tabipliklerince yapılan rutin denetim-izleme ve kontrol analiz raporları esas alınarak BASKİ Genel Müdürlüğü Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı kurulduğu günden itibaren mevcut içme sularının kalite kontrolü nedeniyle yapılan envanter çalışması neticesinde, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik'te öngörülen değerlerin üzerinde çıkan uygunsuz parametreler, ilimizin ilçe ve mahallelerini kapsayacak şekilde makro ölçekte büyük bir hassasiyetle değerlendirilmiştir. Uzun yıllardır kullanılan, envanter çalışması yapılmamış içme sularında arsenik kirliliğinin bulunduğu gözlemlenmiştir.

Arseniğin yoğun olarak görüldüğü bölgeler genellikle maden sahalarının ve termal kaplıcalarının yaygın olduğu, içme suyu kaynaklarının volkanik kayaçların ve sülfürlü cevher yataklarının çevresinde bulunduğu bölgelerdir. Dünya Sağlık Örgütü 1993 yılında yaptığı düzenleme ile izin verilen azami arsenik miktarını 50 mikrogram/litreden'den 10 mikrogarm/litreye indirmiştir, ülkemizde de bu değerler 2008 yılından bu yana uygulamaya konmuştur. Kırsalda 892, ilçe merkez mahalleleriyle birlikte toplam Bin 114 mahallede arsenik saptanan 60 eski köy statüsündeki kırsal mahallesindeki değerler 10 mikrogram/litrenin üzerindedir. Halkın sağlığı ve çevre kirliliğine duyarlı bir kurum bilinciyle yukarıda belirtilen bilgiler ışığında acil olarak planlı bir şekilde konu detaylı olarak incelenmiştir. Arsenik kirliliğinin giderilerek İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygun hale getirilmesine yönelik olarak 7 mahallede, Balıkesir kırsal mahallerinde içme suyunda arsenik giderme sistemi yapım işi adı altında 17 Eylül 2014'te sözleşme imzalanarak işe başlanılmış olup 2015 yılı Mayıs ayında tamamlanacaktır. Bu işin toplam tutarı 2 milyon TL'dir. Balıkesir il merkezi ve değişik ilçelerdeki bu mahalleler; Bozen, Beğendikler, İlyaslar, Salmanlı, Söğütçük, Mecidiye, Yağlılar mahallesidir. Bu mahalleler dışındaki 53 mahalle olan Konakpınar, Çınarlıdere, Ertuğrul, Küpeler, Bereketli, Davutlar, Ziyaretli, Mutlu, Beşiktepe, Koyunyeri, Aksakal, Bereketli, Şirinçavuş, İskele, Doğançam, Yolbaşı, Çamköy, Özgören, Emirler, Kayırlar, Esenli, Hamidiye, Bademli, Güvemçetmi, Hacıömerler, Turnacık, Saçayak, Ulubeyler, Kubaşlar, Osmanpazarı, Gökçesu, Saraçlar, Bostancı, Çotak, Yeniakçaçınar, Alaattin, Tarlabaşı, Akçaören, Mallıca, Gökçeyazı, Kınık, Büyükfındık, Akçaköy, Sarıfakılar, Mahmudiye, Nusret, Beyköy, Esen, Kurudere, Karacalar, Eşmedere, Sultançayır, Ömerköy'de de tesisler peyderpey yapılacaktır.

BASKİ Genel Müdürlüğü Genel Kurulu'nda, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur'un konuşması sırasında, kendisinin Kimya Mühendisi olması ve konunun hassasiyetinin idraki ile, sorunu paylaşmak ve Balıkesir'in İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygun, sağlıklı içme suyu temininin sağlanması yönünde ilk adımı attığını beyan etmiş ve bu çalışmaların bütçe imkanları çerçevesinde devam etmesi gerektiğini vurgulamıştır. Söz konusu Genel Kurul konuşması, büyükşehir belediyesinin web sitesinde de yayınlanmış olmasına rağmen, konunun çarpıtılarak farklı algılanması yönünde yapılan haberler ile konuşmanın amacı dışına çıkarıldığı görülmektedir. BASKİ Genel Müdürlüğü olarak halkımızın sağlığıyla doğrudan ilgili içme suyu ve kullanma suyu kalitelerini olumsuz etkileyecek faktörlerin bertaraf edilmesi yönünde çalışmalarımıza bütçemiz imkanları dahilinde devam edilecektir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de halkımızı ilgilendiren tüm bilgiler; hızlı, zamanında ve şeffaf olarak kamuoyuyla paylaşılacaktır. Tüm kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.'

23 MAHALLEDEKİ ARSENİK DEĞERLER ORTAYA ÇIKTI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı ölçümlere göre kırsal mahallelerindeki arsenik değerler de ortaya çıktı. Belediyenin yaptırdığı ölçümlere göre bazı mahallelerdeki değerler şöyle: 'Selimiye 11 mikrogram/litre, Tayyipler 12 mikrogram/litre, Yeşiller, Kuyualan, 13 mikrogram/litre, Ataköy, Kuşkaya, Köseler, Dereköy, 14 mikrogram/litre, Sarıalan, Aslıhan, Gökköy, Dereçiftlik, 15 mikrogram/litre, Meryemdere 16 mikrogram/litre, Bereketli 42 mikrogram/litre, Konakpınar 54 mikrogram/litre, Kirazpınar 32 mikrogram/litre, Çınarlıdere 65 mikrogram/litre, Karabeyler 22 mikrogram/litre, Küpeler 55 mikrogram/litre, Yeşilyurt 29 mikrogram/litre, Balıklı 22 mikrogram/litre, Ertuğrul 66 mikrogram/litre, Bozen 119 mikrogram/litre.'

Ayrıca bir mahallede sudaki alüminyum oranı, 6 mahallede nitrat oranı, 2 mahallede demir oranı, 61 mahallede de bakteriyolojik kirlilik belirlendi.

Hilmi DUYAR/ BALIKESİR, (DHA)

Kaynak: http://www.dha.com.tr/balikesir-su-ka...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0