Bahane Üretenlere Gelsin! 4 Yaşında Olmasına Rağmen 1.000'den Fazla Kitap Okuyan Minik

-

4 yaşında olan bu minik, birçok insanın ömrü boyunca yapamadığı bir şey yaptı. Küçük yaşına rağmen toplamda 1.000'den fazla kitap okumayı başaran ve Kongre Kütüphanesi'nde bir günlüğüne kütüphane görevlisi olarak bir ilke yol açan Daliyah'ın haberi Buzzfeed'de derlendi.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/terripous/this-...

Öncelikle Daliyah Arana ile tanışalım. Eğer dünyayı yönetiyor gibi bir izlenim yaratıyorsa, şimdiden alışın. Çünkü bir gün hepimiz onun için çalışıyor olacağız.

Georgia'da yaşayan 4 yaşındaki minik Daliyah, şimdiye kadar 1.000'den fazla kitap okudu. 10 Ocak tarihinde Kongre Kütüphanesi'nin ilk günü birlik kütüphane görevlisi oldu. 

Daliyah tam bir kitap kurdu ve şimdiden bulunduğu yerdeki kütüphanenin fahri kütüphane görevlisi oldu. Daliyah 2 yaşından evvel okumaya başladı. İlk kitabı olan Ann's Big Muffin'i 3 yaşına girmeden bir ay önce okudu. Daliyah'ın annesi Haleema kızını 1.000 Books Before Kindergarten Program adlı bir programa kaydettirdi ve böylese kızının okuduğu kitapların düzenli olarak kaydının tutulmasını sağladı.

Daliyah'ın annesi Haleema Kongre Kütüphanesi'ne kızının kitap sevgisini anlatan bir e-posta yolladı.

"Düşündüm ve kızımın deneyimlerini geliştirmesine yardım etmek için dünyanın en büyük kütüphanesine gitmesi doğrultusunda çabalamaya karar verdim. Neden olmasın dedim kendi kendime. Kızımın başarılarını anlatan bir e-posta yazdım. Ayrıca zaten çoktan yerel gazetelerde ve haberlerde adı geçmişti. Hemen cevap verdiler ve hepimizi kütüphaneye davet ettiler."

Bu ziyaret, Daliyah'ın rüyalarının gerçek olduğu bir ziyaretti. Ailesi Daliyah'a bunun ne kadar önemli olduğunu anlattığı için, kütüphaneler bu miniğin hayatında çok önemli bir yerdeydi.

Daliyah, 2 saatlik gezi boyunca Kongre Kütüphanesi'nin 14. kütüphane görevlisi olan Dr. Carla Hayden ile tanıştı. Hayden, Daliyah'ın kendi masasına oturmasına izin verdi ve onunla kitaplar hakkında sohbet etti.

Sonrasında ise Hayden, Daliyah'a çocuklar için de bir bölümün bulunduğu bu devasa binayı gezdirdi.

Daliyah'ın babası, kütüphanenin birçok binasını birbirine bağlayan yeraltı tünellerinin Daliyah'ı çok etkilediğini söyledi.

Geziden kısa bir süre sonra, Hayden bu miniğin fotoğraflarını Twitter'da paylaştı ve insanlar kendilerine hakim olamadılar.

Bu kadar büyüleyici olmak yasal mı?

Kütüphanenin iletişim bölümü müdürü Gayle Osterberg, Daliyah'ın bir günlüğüne kütüphane görevlisi olan ilk kişi olduğunu fakat son olmayacağını söyledi.

"Dr. Hayden'ın hedefleri arasında genç bilim adamları yetiştirmek, kütüphaneyi ve kütüphane kaynaklarını Amerika'da bulunan her yaştan insan için daha erişilebilir yapmak gibi projeler yer alıyor. Bu sebeple de maksimum 16 yaşındaki öğrencileri kapsayacak olan "Bir Günlüğüne Kütüphane Görevlisi" programını kuruyor."

Bu da demektir ki, çok yakında diğer genç bilim insanları da Daliyah'ın adımlarını takip edebilecek.

Daliyah'ın annesi ise bunu duyunca çok büyük gurur duyarak:

"Bir tarih yarattığımızı ve birçok çocuğun üzerinde etkimiz olduğunu bilmek çok güzel hissettirdi."

dedi.

O zaman bahaneleri bir kenara bırakıp, kitapların başına geçme zamanı!

Bol okumalı günler efenim!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bu arada herkes 20 sayfalık kitap okumuş diyor. 4 yaşında okumayı sökmüşöncelikle dikkat! İkinci olarak sanki Tolstoy verseniz okuyacak sanki? Dört yaşında dört. Sizin hayatınızda okumadığınız kita saytısını okumuş ve sizden daha çok seviyor. Alkışlayacağınız yerde dalga geçiyorsunuz.

lazkizi53

Kafayi yemissin seni cilgin minnos yerim

Gizli Kullanıcı

Bana en yakın kütüphane Georgia'dan uzak aq. vmjflkahjfglsjgl

kreyzi_ufuruk_34

Okumuşlardan korunmak deyimi geldi aklıma yeni türkiyede.

candy

Kitap okumayi sevmiyorum alla alla sanki zorundayim konu baslina bak

Gizli Kullanıcı

kafan güzel mi?

Görüş Bildir