Görüş Bildir
Haberler
Ayrılıkçılar 300 Askeri Gözaltına Aldı

Ayrılıkçılar 300 Askeri Gözaltına Aldı

guncel haber
27.06.2014 - 13:54 Son Güncelleme: 27.06.2014 - 14:50

Ayrılıkçıların kurduğu Halk Birliği Cumhuriyeti Savunma Bakan Yardımcısı Födr Berezin, gazetecilere yaptığı açıklamada, gece yarısı Donetsk'in Kiev mahallesinde Ukrayna ordusuna ait askeri birliği abluka altına aldıklarını, askerlere teslim ol çağrısında bulunduklarını, ardından bölgede çatışma çıktığını söyledi.

Birliği abluka altına alan Kalmius isimli özel eğitimli askerlerin iki saat içinde bölgeyi ele geçirdiğini, 15'i subay, bir kısmı paralı asker yaklaşık 300 kişiyi gözaltına aldıklarını belirten Berezin, çatışmada ölen olmadığını, iki taraftan toplam 10 kişinin yaralandığını ifade etti.

Askerlerin sabaha karşı Donetsk'teki istihbarat binasına getirildiğini, burada kimlik kontrollerinin yapıldığını kaydeden Berezin, 'Mucize eseri iki taraftan da ölen olmadı. Askeri birlikteki askerlerin büyük bölümü Donetsk ve Lugansk'tan olduğu için bizimle uzun süre savaşma gereği duymadılar. Askerlerin kimlik kontrollerini yaptık ve sorguladık. Ukrayna ordusunda zorunlu askerlik yapanları ailelerine teslim ettik. Subaylar ve paralı askerlerle ilgili henüz karar vermedik' dedi.

'Biz rehin tutma taraftarı değiliz'

Ukrayna'nın elinde Donetsk ve Lugansk'tan esirler olduğunu iddia eden Berezin, şöyle konuştu:

'Biz Ukrayna ordusu gibi askerleri rehin tutma taraftarı değiliz. Biz insani davranıyoruz. Subaylar ve paralı askerlerin durumu farklı. Donetks'te bulunan Ukrayna ordusu askerlerine sesleniyorum.Ukraynaordusundan size fayda gelmez, silahlarınızı bırakın ve bize gelin'

Donetsk'teki ayrılıkçılara ait istihbarat binasında sorguları tamamlanan Ukrayna ordusunda zorunlu askerlik yapan esir askerler, ailelerine teslim ediliyor.

Teslim edilen askerlerden Artur K, istihbarat binasından çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, 'Gece birliğe geldiler, birkaç saat çatışma yaşandı. Son kurşuna kadar teslim olmadık, kurşunumuz bitince mecburen teslim olduk. Bizi istihbarat binasına getirdiler, yiyecek verdiler, sonra da yakınlarımıza teslim ettiler. Benim düşünceme göre Ukrayna ordusu dün kaybetti.'

Bu arada Donetks'ta bulunan ayrılıkçılar, bir süre önce çatışmaların yoğun olarak yaşandığı ve şu anUkrayna ordusu tarafından abluka altında tutulan Slavyansk'a tıbbi malzeme ulaştırmaya çalışıyor.

İki kamyonla bölgeye tıbbi malzeme gönderen Halk Birliği Cumhuriyeti İnsani Yardım Sorumlusu Denis Nazarov, yaptığı açıklamada, bölgede her türlü insani yardım malzemesine ihtiyaç olduğunu belirterek, ' Zor durumda olan şehirlere tıbbi malzeme başta olmak üzere çeşitli insani yardımları ulaştırmaya çabalıyoruz. Çünkü bölgede güç şartlarda yaşayan insanların sayısı artıyor' dedi.

(AA)

Kaynak: http://www.trtturk.com/haber/ayrilikc...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam