Görüş Bildir

etiket AYM'den Skandal Karar: Çocuğa Karşı Her Türlü Cinsel Davranışı Cinsel İstismar Sayan Hüküm İptal

Anasayfa > Gündem

Anayasa Mahkemesi, TCK'nın 103. maddesindeki '15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına' ilişkin hükmü iptal etti. İptal kararını getiren başvuruyu yapan ilçe mahkemesi, 12-15 yaş arasında 'rızayla' yaşanan ilişkilerde verilen cezanın çok yüksek olduğunu öne sürmüştü

Anadolu Ajansı'ndan Aylin Sırıklı'nın haberine göre; Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK), çocuğun cinsel yönden istismarını düzenleyen 103. maddesinin birinci fıkrasındaki '15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına' ilişkin hükmü iptal etti. İptal kararı 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Bafra'da yaşanan çocuğun cinsel istismarı iddiasıyla açılan davaya bakan Bafra Ağır Ceza Mahkemesi, TCK'nın 103. maddesinin birinci fıkrasının Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

İlçe mahkemesinin başvurusunda, 'İtiraz konusu kuralın, farklı yaş gruplarında tüm mağdurlara yönelik eylemler arasında ceza müeyyidesi bakımından herhangi bir ayrım yapmadığı' öne sürüldü.

'Suçun nitelikli hali için en düşük yaşın 15 şeklinde belirlenmesi hukuki yarar ile müeyyide arasındaki orantıyı bozuyor'

'Suçun nitelikli hali için en düşük yaşın 15 şeklinde belirlenmesi hukuki yarar ile müeyyide arasındaki orantıyı bozuyor'

Dört yaşındaki bir mağdura yönelik cinsel istismar suçu ile 14 yaşındaki mağdura yönelik cinsel istismar suçunun ceza müeyyidesinin kademeli bir ceza anlayışı içermeyerek aynı olduğu ifade edilen başvuruda, 'Suça sürüklenen çocuklar yönünden 12 ile 15 yaş arasında olup da kendisine yönelik eylemin anlam ve mahiyetini algılama yeteneği olan mağdurun rızasına hukuki sonuç tanınmadığı, bu mağdurların rızasıyla yaşadığı cinsel eylemler hakkında cezanın çok yüksek olduğu, suçun en nitelikli hali için en düşük yaşın 15 şeklinde belirlenmesinin suç ve cezada korunmak istenen hukuki yarar ile müeyyide arasındaki orantıyı bozduğu.' savunuldu.

Karar 6'ya karşı 7 oyla çıktı

Karar 6'ya karşı 7 oyla çıktı

Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, TCK'nın, çocuğun cinsel yönden istismarını düzenleyen 103. maddesinin birinci fıkrasındaki '15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına' ilişkin hükmü, 6'ya karşı 7 üyenin oyu ile iptal etti.

Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, itiraz konusu kuralla kanun koyucunun, 15 yaşını tamamlamamış çocukları cinsel yönden istismar edenler hakkında ceza yaptırımı öngördüğü hatırlatıldı.

Kanun koyucunun, küçüklerin biyolojik ve psikolojik gelişimlerine ilişkin bilimsel verilerle toplumda geçerli genel ahlak ve kültürel koşulları gözeterek, cinsel istismar suçunu, suçun unsurlarını, işleniş biçimini, çocuğa ve topluma verdiği zararı dikkate alarak bir yaptırım belirlemesinin takdir yetkisi kapsamında olduğu kaydedilen gerekçede, 'Bununla birlikte suç ve suçluyla mücadele ve ceza hukukunun temel ilkeleri gözetildiğinde, suç tipine göre fiil ile öngörülen yaptırım arasında makul ve hakkaniyete uygun bir denge bulunmalı ve kanun koyucunun belirlediği yaptırım, cezalandırmada güdülen amaçla ölçülü olmalıdır.' denildi.

16 yıl hapis de iptal edilmişti

16 yıl hapis de iptal edilmişti

Anayasa Mahkemesinin daha önce açılan bir davada, çocuğa tecavüz suçunda en az 16 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen TCK'nın 103/2. fıkrasını iptal ettiği hatırlatılan gerekçede, iptal hükmünün bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar verildiği, bu sürenin henüz dolmadığı kaydedildi.

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı, 13 Ocak 2017'de yürürlüğe girecek. Bu süreç içinde yasamanın, çocuğun cinsel istismarı suçlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapması gerekiyor.

AYM'nin kararına sosyal medyadan tepki geldi

AYM'nin kararına sosyal medyadan tepki geldi
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1955
887
339
133
21
11
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pasif Kullanıcı

Bu ülke en güçsüz dönemlerinde bile bu kadar soysuzluğa, talana, hırsızlığa, meydan vermemişken AKP sayesinde hepsine şahit olduk, sebep olanın, alkış tutanı... Devamını Gör

Adem Deniz

bekleyin bekleyin allahın vermesini bekleyin :D

Darkwins

Her defasında karşımda inatla AKP'yi savunan, çok yaşa reis diye anıran, AKP'li arkadaşlar niye buraya gelmemiş :( Muhtemelen hemen 15 yaşından küçük kız ara... Devamını Gör

george

Balik bastan kokar. Bastan sona hepsi orospu cocugu. Kimler yonetiyor ulkeyi gorun de utanin kendinizden.