Avrupa Genelinde Yapılan 'Hiç Yabancı Dil Bilmeyen Nüfus Oranı' Araştırmasında Türkiye Kaçıncı Sırada?

-

Yabancı dil, bazılarımıza çok yabancı. Yakın coğrafyamızdan, Avrupa'dan yola çıkalım ve soralım: Tüm ülkeler bundan mustarip olabilir mi?

Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ilginç istatistikle sorumuzun yanıtını alalım.

Cem Yılmaz'ın yabancı dil krizimize dair söylediklerini duymayanınız yoktur. Her özgeçmişe iliştirilen üst düzey İngilizce ibaresinin altındaki asıl görüntüyü bizlere gösterir.

-Derdimi anlatacak kadar İngilizce biliyorum.
+Derdin ne?
-İngilizce bilmiyorum.

Diğer ülkeler de benzer bir mizah malzemesi üretiyor mu, bundan önce zorunlu eğitimde dil öğrenimine bakmak gerekiyor.

Örneğin temel eğitim süresince İskoçya'da yabancı dil öğrenme zorunluluğu bile yokken İsveç'te ve Almanya'da bir yabancı dil, Fransa, Portekiz ve Norveç'te iki yabancı dil öğrenme zorunluluğu var. Aslında bu ülkelerin büyük bir kısmı bizim 'yabancı dil' dediğimiz dilleri ana dili olarak öğrendiklerinden hangi dillerden bahsettiğimizi de netleştirelim.

Birinci sırada tabii ki İngilizce var. Avrupa genelinde %90'ın üzerinde İngilizce öğrenim istatistiği var.

Bazı ülkelerde İngilizce bilme oranı neredeyse %100! Sokaktan birini çevirdiğinizde İngilizce biliyorsanız yolda kalmayacağınız yerler listesine eklemek gerek bu noktaları. 

İngilizce'nin ardından gelen Fransızca her ne kadar yaygın olsa da yine de %24 bilinirliğe sahip. Ardından %20'yle Almanca geliyor. Yine birçok ülkede bu iki dil de ana dili seviyesinde biliniyor, konuşuluyor.

Asıl istatistiğe bir göz atalım. İngiltere ve İrlanda'da hiç yabancı dil bilmeyenlerin oranı %65 ve %72.

Sadece İngilizce bilmek dünyadaki bilginin hemen hepsine erişim sağladığı için bir yabancı dile ihtiyaç duymamalarına mı imrenelim yoksa eğitim sistemlerinin bu konuda eksik olduğunu düşünerek şaşıralım mı, bilemedik.

Biz de ne yapacağımızı bilemedik, dünya üzerindeki en 'İngiliz' kişi olan Benedict Cumberbatch ile 5 çayı molası verdik.

Romanya onları biraz geriden, %64'lük oranla takip ediyor. Ve tabii ki listenin üst sıralarında İskandinav havaları esiyor.

Listenin üst sıralarındaki İsveç neredeyse oranı %100'e tamamlıyor. Nüfusun sadece %3'ünün yabancı dil bilmediği İsveç coğrafik ve tarihsel komşusu Finlandiya'dan bile iyi durumda.

Birkaç istisnayı dışarıda bırakırsak haritada güneye doğru ilerledikçe yabancı dile hakimiyet azalıyor.

Örneğin Almanya'da %21 olan herhangi bir yabancı dil bilmeme oranı Fransa'da %39, İspanya'da %45. 

Bu basit güney teorisinin istatistiklerinden biri de Türkiye'den ziyaretçi akınına uğrayan Sırbistan.

Çevre ülkelerin aksine en az bir yabancı dil bilme oranı %70'in üzerinde olan Sırbistan'ın bu istisnai durumu Yugoslavya zamanlarından kalan el üstünde tutulma ve çevre ülkelere nazaran dış dünyaya daha açık olma haliyle açıklanabilir.

Peki Türkiye bu sıralamanın neresinde?

Eurostat'in verilerinden yola çıkarak hazırlanan haritada pek istemesek de birinciyiz. Türkiye %81'lik bir oranla en yakın rakibi İrlanda'nın neredeyse 10 puan üzerinde (daha doğrusu altında) yer alıyor.

En yakınımızdaki ülkelerin hayli altında performans göstermemiz belki de değişmesine dair umut taşıdığımız eğitim sistemimizin temel sorunlarından biri. 

Maalesef, binlerce dil kursu zihinler değişmeden pek de işe yaramıyor.

Tabii yabancı dil bilmiyor oluşumuzun bir problem olup olmadığında da bir mutabakata varabilmiş değiliz.

Kimimiz yabancı dili dünyaya açılan bir kapı olarak görürken kimimiz de gereksizliğinden sık sık dem vuruyor. Pek de talibi olmadığımız bu birinciliğe bakıldığında çoğunluğun çok da gerekli görmediğini, görse bile ilgisini çekecek kadar önemsemediğini düşünebiliriz.

Sizce içimizden yükselen hangi yanıt haklı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
saffet-filiz

Yurt dışına dil öğrenmek için gidenlerin %80 i türkler ile takılmasa öğrenecekler ama sığır gibi bir birinden ayrılmıyorlar.

gzm-ynklr

Dil önemli ve de şart herkes öğrenmeli

feyk

20inci yuzyilin baslarinda almanca bilmeden ileri seviye akademik calisma yapmak neredeyse imkansizdi. yayinlanan onemli bilimsel calismalarin buyuk cogu almancaydi. dunya savaslari olmasaydi sayet, bugunun ligua francasi ingilizce degil almanca olabilirdi. dunya savaslarinin almanyaya bedeli gercekden cok agir olmus.

feyk

sayi kadar kalitede onemli bir faktor. ornegin italyada kime sorsam ingilizce biliyorum diyor ama dediklerinden hic bir sey anlamiyorum. ote yandan bir almana sordugumda biraz biliyorum diyor, benden daha iyi konusuyor. sayiya baksan %34e %21 buyuk fark yok dersin.

ahmetcan.oral.5

Ben sırbistanda baya şaşırmıştım. Sorsan kimse bilmiyodu ama mahalledeki marketin kasiyeri bile gayet anlaşılır konuşordu.

feyk

eski yugoslav ulkleri sporda her alanda cok iyi insan yetistiriyorlar. ic savasla kendi kendilerine ettiler. su an guvenlik olmadigi icin disardan yatirim alamiyor fakirligi geri kalmisligi devam ediyor. butunluklerini sagliyabilselerdi bugun buyuk avrupa devletlerine bile denk olabilirlerdi belki.

ahmetcan.oral.5

Zamanında ağır sanayii de baya güçlü olduklarını duymuştum. İş savaşta bu da tamamen bitmiş. Durup dururken yok yere yediler birbirlerini. Yazık olmuş gerçekten.

feyk

milliyetcilik iki ucu keskin kilic. bir ulusu cok cabuk motive edip hedefe odakliyabiliyor, almanya japonya gibi cok hizli kalkinmasini sagliyabiliyor ama ayni sekilde kolayca bolebiliyor, kazanamiyacagi bir savasa surukliyebiliyor.

Gizli Kullanıcı

Dil öğrenmenin şartının kalkmasının tek önşartı dünyadaki her bir makale ve kitabı anlık olarak çevirerek literatüre ekleyip ihtiyaç duyan herkes için sudan ucuza erişime sokabilmektir. Aksi takdirde hangi alanla uğraşırsanız uğraşın kendinizi geliştirmek mümkün değil çünkü dünyadaki gelişmeleri dil olmadan takip edemiyorsunuz. Dünyadaki her yayını çevirip basmanın da telif gibi bir maliyeti de var açıkçası. Ama İran bu durumdan muaf biraz, bu sebeple olsa gerek İran halkı bizim insanımızdan kat kat daha fazla okur.

Başlıklar

AlmanyaBenedict CumberbatchCem YılmazFransaİngiltereİrlandaİspanyaİsveçNorveçPortekizRomanya
Görüş Bildir