Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşırı Kafein Tüketiminin Size Yapabileceği 19 Korkunç Şey

-
Abone ol

Artık ülkemizde de güne sıcacık koca bir bardak kahve ile başlayanların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar. Ancak her şeyde olduğu gibi aşırı kafein tüketiminde de büyük riskler mevcut. Sabah içtiğiniz kahvenin, öğlen tükettiğiniz kolanın vücudunuza verdiği zarar tahminlerinizin ötesinde olabilir. İşte aşırı kafein tüketiminin size yapabilecekleri.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/19-horrib...

1. Kalp atışlarının hızlanması

Kafeinin merkezi sinir sistemi üzerine kalp atışlarınızı hızlandıracak şekilde  uyarıcı etki yapar. Bunun kafeini aldıktan sonraki 15 dakika içinde gerçekleşmesi beklenir.

2. Mide ekşimesi/Reflü

Kafeinin özofagusun gevşemesine izin vererek reflüye sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bu aynı zamanda hassas kişilerde mide ekşimesine de sebep olabilir.

3. Seğirme/Huzursuzluk

Kafein, adrenalin gibi vücudunuzun seğirmesine ve titremesine yol açan hormonları uyarır.

4. Anksiyete

Kafeinin vücudunuz üzerindeki yüksek kalp atışı, yüksek adrenalin hormonu ve yüksek hassasiyet gibi uyarıcı etkileri bazı kişilerde şiddetli anksiyeteye yol açabilir.

5. Kas çekilmesi ve Spazmlar

Kafeinin yüksek miktarda veya uzun süre alınması vücut kaslarında kramplara veya kasların istenmeyen hareketler yapmasına sebep olabilir.

6. Tutarsız Düşünceler ve Konuşmalar

Diğer birçok duyunuz ile birlikte, konuşma ve düşünme hızınız da kafein kullanımına tepki olarak artar. Bu durum konsantrasyon için faydalı olsa da, fazlası kafa karışıklığına ve kekelemeye yol açabilir.

7. Kalp çarpıntısı

Kafein merkezi sinir sistemini uyarır, kalp atış hızını artırır ve kalp çarpıntısına sebep olur.

8. Diürez (İdrar artışı)

Kafein idrara çıkma ihtiyacını artırır çünkü böbreklerin daha fazla idrar üretmesine sebep olacak şekilde böbreklere kan akışını hızlandırır ve kan damarlarını genişletir.

9. Sindirim sistemi rahatsızlığı

Kafein, laksatifler gibi ince ve kalın bağırsak kaslarındaki kasılmaları artıracak şekilde davranır. Bu durum tam sindirilmemiş besinin ince bağırsağa geçmesine sebep olurken mide kramplarını tetikleri.

10. Dehidrasyon

Sürekli ishal ve idrara çıkma dehidrasyona sebep olabilir. Bu da su, vitamin ve mineral depolarını tüketerek vücudun sıvı dengesini bozabilir.

11. İnsomnia (Uykusuzluk)

Kafein, adenozin olarak adlandırılan nörotransmiterlerin aktivitesini engeller. Adenozin beyninizin doğal yatıştırıcılarından birisidir. Seviyesi  yeterince yükseldiğinde sizin uyumanızı sağlar. Adenozin aktivitesini engelleyerek kafein sizin uykuya dalmanızı engeller.

12. Baş ağrıları

Vücuda etki eden diüretik ve uyarıcı kombinasyonu beyindeki reseptörlerin aşırı yüklenmesine ve dolayısıyla baş ağrılarına sebep olur.

13. Halüsinasyon

Halüsinasyonların, aşırı doz kafeinin vücudu strese sokmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu yüksek adrenalin seviyesinin ve uyarıcıların bir sonucudur.

14. Bağımlılık

İlk başlarda kafein tüketenlerde kafein alma arzularını tetikleme şeklinde başlayan kafein bağımlılığı veya tiryakiliği daha sonraları kişinin baş ağrılarını, uyuşukluklarını ve depresyonlarını bastırmak için kullandıkları bir kimyasal bağımlılığa dönüşür.

15. Yüksek Tansiyon

Kafein daha fazla adrenalin salgılaması için böbreküstü bezlerinizi etkiler, bu da tansiyonunuzun yükselmesine yol açar.

16. Mide ülserleri

Kafein gastrik boşaltımı hızlandırır, bu da son derece asidik mide içeriğinin ince bağırsağa normalden çok daha hızlı geçmesine ve bundan kaynaklı ülserlere sebep olur.

17. Kalp durması

Yüksek kafein alımına bağlı yüksek tansiyon ve uyarıcının kardiyo vasküler sistem üzerindeki etkileri güçsüz kalbi olan kişilerde yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

18. Koma

Bir kişi çok fazla kafein aldığında, kafa karışıklığı ile kendini gösteren kafein zehirlenmesi geçirebilir. Bu durum bir kafein koması bunun yanı sıra nöbet ortaya çıktığında olur.

19. Ölüm

Kafein hassasiyeti bulunann kişiler aşırı dozda kafein aırlarsa ölebilirler. Normal kahve ile öldürücü dozda kafein almak mümkün olmasa da, kafein hapları ile alınan yüksek dozların birçok kafein aşırı doz vakasının sebebi olduğu bilinmektedir. 

Aşırı kafein alımı ölüme sebep olabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baki-kilinc

dün akşam iki tane bim-profiterol yedim. çikolatadaki kafein yüzünden gece kalp atım hızımın yavaşlamaması yüzünden sabah 6'ya kadar uyuyamadım.

mailer-daemon

günlük 15-20 gr hazır kahve tüketiyorum ve mutluyum

zafer-bahadir

13 yıldır kullanıyorum. Arada biraz aşırıya kaçsam kulaklarım uğuldamaya başlıyor. Sabahları bir kahve ile sınırladım.

hknhakan

bi kahve içirtmediniz!

dilruba-esen

aq clickbaitçileri ölüme kadar gelmişler

Görüş Bildir