Aşırı Kafein Tüketiminin Size Yapabileceği 19 Korkunç Şey

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Artık ülkemizde de güne sıcacık koca bir bardak kahve ile başlayanların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar. Ancak her şeyde olduğu gibi aşırı kafein tüketiminde de büyük riskler mevcut. Sabah içtiğiniz kahvenin, öğlen tükettiğiniz kolanın vücudunuza verdiği zarar tahminlerinizin ötesinde olabilir. İşte aşırı kafein tüketiminin size yapabilecekleri.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/19-horrib...

1. Kalp atışlarının hızlanması

Kafeinin merkezi sinir sistemi üzerine kalp atışlarınızı hızlandıracak şekilde  uyarıcı etki yapar. Bunun kafeini aldıktan sonraki 15 dakika içinde gerçekleşmesi beklenir.

2. Mide ekşimesi/Reflü

Kafeinin özofagusun gevşemesine izin vererek reflüye sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bu aynı zamanda hassas kişilerde mide ekşimesine de sebep olabilir.

3. Seğirme/Huzursuzluk

Kafein, adrenalin gibi vücudunuzun seğirmesine ve titremesine yol açan hormonları uyarır.

4. Anksiyete

Kafeinin vücudunuz üzerindeki yüksek kalp atışı, yüksek adrenalin hormonu ve yüksek hassasiyet gibi uyarıcı etkileri bazı kişilerde şiddetli anksiyeteye yol açabilir.

5. Kas çekilmesi ve Spazmlar

Kafeinin yüksek miktarda veya uzun süre alınması vücut kaslarında kramplara veya kasların istenmeyen hareketler yapmasına sebep olabilir.

6. Tutarsız Düşünceler ve Konuşmalar

Diğer birçok duyunuz ile birlikte, konuşma ve düşünme hızınız da kafein kullanımına tepki olarak artar. Bu durum konsantrasyon için faydalı olsa da, fazlası kafa karışıklığına ve kekelemeye yol açabilir.

7. Kalp çarpıntısı

Kafein merkezi sinir sistemini uyarır, kalp atış hızını artırır ve kalp çarpıntısına sebep olur.

8. Diürez (İdrar artışı)

Kafein idrara çıkma ihtiyacını artırır çünkü böbreklerin daha fazla idrar üretmesine sebep olacak şekilde böbreklere kan akışını hızlandırır ve kan damarlarını genişletir.

9. Sindirim sistemi rahatsızlığı

Kafein, laksatifler gibi ince ve kalın bağırsak kaslarındaki kasılmaları artıracak şekilde davranır. Bu durum tam sindirilmemiş besinin ince bağırsağa geçmesine sebep olurken mide kramplarını tetikleri.

10. Dehidrasyon

Sürekli ishal ve idrara çıkma dehidrasyona sebep olabilir. Bu da su, vitamin ve mineral depolarını tüketerek vücudun sıvı dengesini bozabilir.

11. İnsomnia (Uykusuzluk)

Kafein, adenozin olarak adlandırılan nörotransmiterlerin aktivitesini engeller. Adenozin beyninizin doğal yatıştırıcılarından birisidir. Seviyesi  yeterince yükseldiğinde sizin uyumanızı sağlar. Adenozin aktivitesini engelleyerek kafein sizin uykuya dalmanızı engeller.

12. Baş ağrıları

Vücuda etki eden diüretik ve uyarıcı kombinasyonu beyindeki reseptörlerin aşırı yüklenmesine ve dolayısıyla baş ağrılarına sebep olur.

13. Halüsinasyon

Halüsinasyonların, aşırı doz kafeinin vücudu strese sokmasından kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu yüksek adrenalin seviyesinin ve uyarıcıların bir sonucudur.

14. Bağımlılık

İlk başlarda kafein tüketenlerde kafein alma arzularını tetikleme şeklinde başlayan kafein bağımlılığı veya tiryakiliği daha sonraları kişinin baş ağrılarını, uyuşukluklarını ve depresyonlarını bastırmak için kullandıkları bir kimyasal bağımlılığa dönüşür.

15. Yüksek Tansiyon

Kafein daha fazla adrenalin salgılaması için böbreküstü bezlerinizi etkiler, bu da tansiyonunuzun yükselmesine yol açar.

16. Mide ülserleri

Kafein gastrik boşaltımı hızlandırır, bu da son derece asidik mide içeriğinin ince bağırsağa normalden çok daha hızlı geçmesine ve bundan kaynaklı ülserlere sebep olur.

17. Kalp durması

Yüksek kafein alımına bağlı yüksek tansiyon ve uyarıcının kardiyo vasküler sistem üzerindeki etkileri güçsüz kalbi olan kişilerde yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

18. Koma

Bir kişi çok fazla kafein aldığında, kafa karışıklığı ile kendini gösteren kafein zehirlenmesi geçirebilir. Bu durum bir kafein koması bunun yanı sıra nöbet ortaya çıktığında olur.

19. Ölüm

Kafein hassasiyeti bulunann kişiler aşırı dozda kafein aırlarsa ölebilirler. Normal kahve ile öldürücü dozda kafein almak mümkün olmasa da, kafein hapları ile alınan yüksek dozların birçok kafein aşırı doz vakasının sebebi olduğu bilinmektedir. 

Aşırı kafein alımı ölüme sebep olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rabia-zuzu

taşın kökünü mü içelim kardeş :D

kingleon01

bundan 4 ay öncesine kadar günde 15 kupa içiyordum en son iç kanama geçirip ebemin orekesini gördüm. Tavsiyem günde iki kupadan fazla icmeyin.

ugurakar

anasını siktiniz bi kahve keyfimiz vardı kahveye bi orospu çocugu demediğiniz kaldı

sinan-rumevleklioglu

Bu halüsinasyon maddesindeki aşırı doz ne kadar tam olarak ?

esin.sisik1903

NAPAK NAPAK ÇAY İÇMEYİN KAHVE İÇMEYİN FAZLA SU İÇMEYİN ONU İÇMEYİN BUNU İÇMEYİN . NAPAK BİZ NE İÇEK

can-babacan

bu takma isme uymayan sekilde kaba bir uslubun var.Ya degistir yada egitimini arttir.

Gizli Kullanıcı

Can babacan insanların eğitimini sorgulamak sana mı kaldı?

can-babacan

evet.Denetim yapiyorum. Soyleyecegin mi var??

Gizli Kullanıcı

Sana öyle bir denetim yaparım ki ağzınla göt deliğin yer değiştirir. Kaybol gözümün önünden

can-babacan

Bu kadar mi ? Hemen kufur ve anlamsiz bir cumle. Egitim al biraz egitim.Iki dogru durust cumle kurmayi ogren.Kendini insan gibi kelimelerle ifade et , kufurlerle degil.

esin.sisik1903

Öncelikle, sizin yapmış olduğunuz yorum bir öneri değil, aşağılamak gayesiyle söylenmiş sözler. "ya git eğitimini arttır, ya da bla bla bla " afedersiniz ama, SİZE Mİ SORACAĞIM? Kenar mahallesinde büyümüş biri olabilirim bu seni zerre ilgilendirmez, inanılmaz derecede master yapmış, şahane kariyerde biri de olabilirim. Bu da seni ilgilendirmez. ÇÜNKÜ KENDİMİ İSTEDİĞİM DÜZEYDE İFADE ETME ÖZGÜRLÜĞÜM VARDIR VE RAHATSIZ OLDUYSAN GÜLÜP GEÇECEKSİN. Aynı bu aciz yorumuna gülüp geçtiğim gibi. Ha cevap verdim, neden ? biraz küfür yemişsin(arkadaşa teşekkür ediyorum, o da güzel bir ifade biçimi kullanmış) biraz da nezaketen gömül istedim. Ancak tahminimce sende o kapasite olmadığından anlamayacağın için, sen yine de he de geç güzel kardeşim. Benden de sana tavsiye, bir daha da bu üslup ile konuşma, dilini keserler, sen zarar edersin.

can-babacan

Aniden yazi duzenin degismis , kelimeleri secmeye baslamissin. Hemen yola gelmisin , Aferin.

esin.sisik1903

ne gerizekalısın yeminle. o kadar kelimeyi yazıpta karşımda bir moron olduğunu görmek ne kadar acı. Allah'ın angut beyinlisi.

Görüş Bildir