Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Arıların Mucizesi Doğal Antibiyotik Propolisin Her Derde Deva 13 Faydası

737PAYLAŞIM

Arıların kendilerini ve kovanları korumak için elde ettikleri organik madde olan propolis, doğal bir iksirdir.

Sayısız faydası olan, hatta antibiyotik olarak anılan propolisin faydalarını haydi yakından inceleyelim.

1. Faydaları saymakla bitmeyen ''propolis'' tam olarak nedir?

Propolis, arıların değişik bitki ve ağaç kabuklarını çiğneyerek elde ettikleri reçinemsi bir maddedir.

2. Propolisi bu kadar değerli yapan şey ise...

Arılar, propolisi ağaçların yapışkan tomurcuklarından alt çeneleri yardımıyla kemirdikleri reçineye ağız salgılarını ekleyerek üretirler. Ardından arka ayaklarındaki keselere yerleştirerek kovana taşırlar. Arı reçinesi denen propolisin özelliği, içinde bakteri barınamamasıdır.

3. Doğal antibiyotiktir.

Propolis doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Yapılan birçok araştırma, propolisin yüksek antimikrobiyal olduğunu göstermiştir.

4. Kanser tedavilerinde önemi oldukça büyüktür.

Yapılan araştırmalar, propolisin bağırsaktaki kanserli hücrelerin büyümesini inhibe edici özellikte olduğunu göstermiştir.

5. Bağışıklık sistemine tam destektir.

Hastalık etkenlerine yönelik, vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabilir.

6. Antioksidan özelliği vardır.

Propolis içerdiği yoğun flavanoidler sayesinde güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Serbest radikalleri sönümleme özelliğine sahip olan antioksidanlar, C vitamini gibi diğer bileşenlerin yıkılmasına engel olurlar.

7. Ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir.

Propolis, diş eti hastalıklarına karşı koruyucu özelliktedir. Klinik çalışmalar, diş eti kanaması ve periodontal rahatsızlıklarda önemli gelişme sağladığını göstermiştir.

8. Sağlıklı saç derisi için oldukça faydalıdır.

Propolisi şampuanınıza ve bakım rutininize ekleyerek kullanabilirsiniz. Saç derisine faydasını ve kepeğe karşı etkisini göreceksiniz.

9. Kalp damar sağlığı için olumlu etkileri mevcuttur.

Propolisin, kan basıncını düşürdüğü, sakinleştirici etki yarattığı ve serum glikoz oluşumunu sağladığı bulunmuştur. İçeriğinde bulunan dihidroflavanoidlerin kılcalları kuvvetlendirdiği ve antihiperlipidemik aktivite oluşturduğu belirlenmiştir.

10. Cilt hastalıklarında tedaviye destektir.

Propolisin, mantar ve athlete’s foot gibi cilt hastalıklarından sorumlu olan maya ve mantarları etkili bir şekilde engellediği belirlenmiştir.

11. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında tedaviye yardımcıdır.

Bağırsak paraziti şikayeti olan hastalarda tedavi edici etkisini göstermiştir.

12. Besin zehirlenmesine karşı etkilidir.

Besin zehirlenmesi olarak bilinen ve bakterilerin neden olduğu hastalıklara karşı etkin olduğu söylenebilir.  Yapılan araştırmalar, propolisin özellikle besin zehirlenmelerinde en sık görülen C.Jejunu, Enterobakter'in büyümesini engellediğini ortaya koymuştur.

13. Alerjiye karşı korunmayı sağlar.

Propolisin özellikle alerjiye neden olan histamini engellediği ve önlediği bilinmektedir. Alerjik sezonlarda düzenli olarak propolis tüketmek alerjilere karşı korunmayı sağlayacaktır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir