Görüş Bildir

Aracın Kilometresini Düşürüp Satmak Ağır Cezalık Suç

Haberler
> Aracın Kilometresini Düşürüp Satmak Ağır Cezalık Suç

Aracın Kilometresini Düşürüp Satmak Ağır Cezalık Suç

İkinci el aracını satmadan önce kilometresini düşüren kötü niyetli satıcıları caydıracak bir gelişme yaşandı. Sakarya’da sattıkları aracın kilometresini 140 bin kilometre düşürdükleri iddiasıyla 2 kişi hakkında ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. Şüpheliler suçlu bulunursa 7 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

İkinci el aracı satmadan önce kilometresini 140 bin kilometre düşürdükleri iddiasıyla 2 kişi hakkında açılan dava, Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. ‘Mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ ile suçlanan şüpheliler hakkında iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası talep ediliyor. Davayı erteleyen mahkeme, bir dahaki duruşmaya firma yetkilisinin zorla getirilmesine karar verdi.

Sakarya’da dava konusu olan olay, iki yıl önce yaşandı. H. beğendiği bir aracı 110 bin kilometrede olduğu düşüncesiyle 47 bin liraya satın aldı. Bir süre kullandıktan sonra yenisini almak amacıyla arabasını satışa çıkaran kişi, aracın kilometresinin 140 bin kilometre düşürüldüğünü öğrendi. Bunun üzerine alıcı, aracı satan firmanın yetkilisi Ş.B. ile firmanın satış sorumlusu E.A.’dan şikayetçi oldu. Başlatılan soruşturmada, aracın muayene kayıtları incelendi. Aracın 23 Mart 2011’de yapılan muayenede kilometresinin 222 bin 932’de olduğu belirlendi. 2008 ile 2013 yılları arasındaki servis kayıtlarını da araştıran savcılık aracın kilometresiyle oynandığını tespit etti. 8 Eylül 2011’de servise gelen aracın kilometresinin 254 bin 767 olarak kayda geçtiği tespit edildi. Müştekinin aracı satın aldığı tarihten 3 gün önce suça konu olan aracın serviste bakımının yapıldığı ve kilometresinin 254 bin 768 olarak kayıtlarda yer aldığı ortaya çıktı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, şüphelilerin araç kilometresini düşürmek için hileli hareketlerle başlangıçtan beri dolandırıcılık kastı ile hareket ettikleri vurgulandı. Bu şekilde şüphelilerin suça konu aracın kilometresini 110 bin olarak geri alıp hileli hareketlerle mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güveni kötüye kullanması suretiyle müştekiyi dolandırdıkları öne sürüldü. Şüpheliler hakkında, ‘serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçlamasıyla Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası talep edilen 2 şüphelinin yargılanmasına başlandı. İlk duruşmaya firma yetkilisi katılmazken satış sorumlusu E.A. mahkemede hazır bulundu. E.A. satış bölümünde çalıştığını belirterek serviste yapılan işlemlerden bilgisinin olmadığını öne sürdü. E.M. müştekinin zararının giderildiğini, kendisine sıfır araç verildiğini söyledi. Duruşmayı erteleyen mahkeme, firma yetkilisinin bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi.

SALİH HAMURCU | Zaman

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/gundem_aracin...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?