Antik Mısır'dan 1900'lere Kadar Uzanan Gelenek: Ölüm Maskesi ve Dünyaca Ünlü Kişilerin Ölüm Maskeleri

-
Abone ol

Eski çağlarda biri öldüğünde, onu kıymetli kılacak şekilde yüzünün sergilenmesi istenirdi. Bunun tek bir yolu vardı, o da ölüm maskesi hazırlamaktı.

Biz de içeriğimizde size bu değişik işten bahsedeceğiz.

Ölüm maskesi nedir?

Ölüm maskesi hazırlamak binlerce yıl öncesinden, Eski Mısır'dan gelen bir gelenektir. Yüzden bir kalıp alınıp buna bağlı olarak firavun, en güzel şekilde yeniden canlandırılır. Olduğu gibi yansıtmaktan çok bir güzelleştirme işlemi uygulanır.

10. yüzyıl civarında tekrar hareketlenmeye başlayan bu uygulama 18. yüzyıla kadar gizlice yapılmıştı. Alınan kalıplar ise genellikle alçı ya da bal mumundandır.

Ölüm maskesi yapımındaki ilk aşama alçının yüze yapışmasını engellemekti.

Donan alçının veya bal mumunun yüze yapışmasını engellemek için, kalıbı alınacak kişinin yüzüne öncelikle gres yağı veya petrol bazlı jöle sürülür. Sargıların da rahat çıkabilmesi için en gerekli aşamalardan biri bu yöntemdir.

Daha sonra yüze alçı sargısı konulurdu.

Alçı sargısı suya konulur ve direkt yüze uygulanır. Bu lifli bez, ince sert bir yapıya kavuşur, yüzün kalıbını verir ve bir ya da iki dakika içinde kuruma gerçekleşir. Ancak 19. yüzyıl tekniklerinde bir saat kadar bir süre geçmesi gerekiyor. Kuruma sürecinde nefes almak oldukça zor.

İnsanın yüzü tamamen alçı sargı ile kaplanırdı.

Islanan alçı sargılar, içi alçı malzemeyle dolu bir bez gibi yüzü sarardı. Bundan sonra yapılacak şey ise sadece beklemekti. Alçı tamamen kuruyana kadar beklenir ve alınan kalıp yüzden çekilirdi. Yüze sürülen yağ, tüylerin koparılmasını engeller ve böylece yüzün tüylerine kadar en detaylı kalıbı çıkarılırdı.

Bir adam bu teknoloji ile yüz kalıbını çıkarttırdı.

History adlı kanal, belgesel için bunu konu edindi. Bugünkü teknoloji ile kalıp çıkarma uygulaması tekrar denendi. Aynı teknikler uygulanıp bal mumu ile yüz oluşturuldu. Elde edilen sonuç şaşkınlık uyandırıcıydı. Çünkü oluşturulan yüz, tüylerine, yüzlerindeki çiziklerine kadar adamın tamamen aynısıydı.

Eskiden ölünün dik tutulması için bir destek kullanılırdı.

Ölüm maskesi yapımında kafanın sabit durması gerekir. Bu yüzden maske yapacak insanlar sadece kafanın geçebileceği masa benzeri bir destek kullanırlar. Ardından aynı işlemlerle yüz kalıbı çıkarılır. Ancak sergilenecek yüzler bal mumundan değil yine alçı malzemeden yapılır.

Abraham Lincoln maskesini ölmeden önce yaptırdı.

Ünlü Amerika başkanı Lincoln yönetime gelmeden önce kendi maskesini yaptırdı. O dönem yaşayan insanlar bu yüzü heykellerde kullanmak için aldı.

İlk maskesi yaptırmasından tam 20 yıl sonra tekrar bir maske yaptırmaya karar veren Lincoln'un ölümüne yakın yaptırılan bu maske onun ölüm maskesi olarak kabul edildi. Çünkü iki maske arasındaki fark onun ölüme gidişini gözler önüne seriyordu. Lincoln vurularak ölmeseydi bile çok yaşamayacaktı.

Napolyon'un dört tane ölüm maskesi vardı.

İlk yapıldığı iddia edilen bronz yüzün Napolyon'a ait olmadığı anlaşıldı. Yüzün aslında Napolyon'un kardeşine ait olduğu kanıtlandı. Yüz kalıbı çıkarması için görev verilen doktoru, maskeyi düşürünce tamir ettirmek için başka bir ülkeye gitti.

Fakat sonradan bulunan bir maskenin Napolyon'a ait olduğu bulundu. Başın büyüklüğü ve yüzdeki tüy kalıntıları birer delil olarak kullanıldı.

Diğer ölüm maskeleri de oldukça önemli...

Ölüm maskeleri bu güne kadar kişilerin gerçek yüzlerini ölçmede kullanıldı. Pek çok insanın ölüm maskesi dijital teknoloji ile gerçek yüzlerine kavuşmaktadır.

Onlardan sizlere sunduğumuz örneklerle içeriğimizi sonlandırıyoruz...

Dante Allegri

Vladimir Lenin

Alfred Hitchcock

Sir Isaac Newton

Ned Kelly

Alfred Nobel

Leo Tolstoy

Maximilien Robespierre

biblioklept.files.wordpress.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
miss-simpson

görseler ayh ne çirkin çıkmışım ya silin lütfen tarih sahnesinden beni derler sdsfgfhjhjk

Görüş Bildir