Antibakteriyel Sabun Üretimi ve Satışı ABD'de Tamamen Yasaklandı, Peki Neden?

 > -

Geçtiğimiz cuma günü, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu üreticilerin güvenli ve normal sabun ürünlerden daha etkili temizlik malzemeleri sunamamaları sebebiyle, antibakteriyel sabunları ABD piyasasında tamamen yasakladı. Özellikle triklosan ve triklokarbon kimyasalları üzerine yoğunlaşan bilimsel çalışmalar sonrasında gelen yasak sonucunda bazı firmalar ürünlerini raflardan kaldırmak zorundalar. Araştırmalara göre bu maddeler ek bir temizlik etkisi sunmamakla birlikte insan ve çevre sağlığına da büyük riskler teşkil ediyor.

Peki bu riskler neler? Gelin birlikte bakalım...

The Guardian'ın haberine göre, üreticilerin bu tip ürünlerin 'uzun dönem günlük kullanımının hastalık ve belirli enfeksiyonları önlemede normal sabuna oranla daha etkili oluşunu ortaya koyamadıkları için' konulan bu federal kural, toplamda 19 farklı kimyasaldan bazılarını içerik bulunduran sabun için geçerli. 

Bu kimyasallardan biri de triklokarbon. Genellikle kalıp sabunlarda bulunan triklokarbon  ve sıvı sabunlarda bulunan triklosan bulunduran ürünlerin bazıları Gıda ve İlaç Kurumu tarafından hala inceleniyor. 

Kurum, bazı üreticilere ise ürünlerindeki içeriği değiştirmeleri için 1 yıllık süre verdi: Aksi taktirde ürünlerini raflardan kaldırmaları için mecbur bırakacak.

"Aslında, birtakım veriler antibakteriyel içeriklerin uzun vadede faydadan çok zarar verdiği yönünde"

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) ölçüm ve araştırma birimi başkanı Dr Janet Woodcock, bazı belirli antibakteriyel sabunların sağlığa herhangi bir faydası sunmadığını dile getirdi.  

"Tüketiciler, antibakteriyel sabunların mikropların yayılmasını önlemede daha etkili olduğunu düşünüyor olabilirler, ama elimizde bu ürünlerin sıradan su ve sabundan daha iyi olduğunu gösterecek hiç bir bilimsel kanıt yok." diye konuşan Dr. Woodcock ekliyor, "Aslında, birtakım veriler antibakteriyel içeriklerin uzun vadede faydadan çok zarar verdiği yönünde."

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ise, el antiseptiği kullanılması gereken durumlarda kullanılan ürünün en az %60 alkol içermesi gerektiğini söylüyor.

Bakteri öldürmede etkili olduğu kanıtlanan triklosan maddesi bir dönem yalnızca sağlık kurumlarında kullanıyordu ancak...

Son dönemde yapılan çalışmalar triklosan kimyasalı ve insan ve hayvan sağlığı bozuklukları arasında bazı bağlantılar keşfetti.

Chicago Üniversitesi'nin Temmuz ayında yayınladığı bir araştırmaya göre, kimyasalın  insan bağırsakların da bulunan mikrobiyomu değiştirdiği ortaya çıktı.

Bununla birlikte araştırmacılar bu kimyasala uzun süre maruz kalmanın anne karnında gelişmekte olan bebeğe zarar verebileceğini de belirtiyor.

Triklosan, Avrupa Birliği'nde ve Minnesota Eyaleti'nde de kısmen yasaklanmış durumda, ama madde yine de diş macununda sıklıkla kullanılmaya devam ediyor çünkü diş eti hastalıklarına sebep olan bakterilere karşı etkili olduğuna inanılıyor.

Bu yıl başlarında yapılan bir başka çalışmaya göre ise, maddenin gereğinden fazla kullanılması antibiyotik direncine de katkıda bulunuyor.

Antimikrobiyal sabunlarla ilgili bir çalışma yayınlamış olan profesör Patrick McNamara, getirilen bu yasağı mantıklı bulduğunu söylüyor çünkü ona göre "Araştırma sabunların için bu antibakteriyel kimyasallarının hiç bir ek faydası bulunmadığını gösteriyor."

McNamara ekliyor; "Bu kimyasallar evimizde kullanıldıktan sonra, lavabolarımızdan suyla akıp gidiyor ve sonunda doğaya karışıp antiyobtik resistans genlerini etkiliyor. Kısacası, triklosan ve triklokarbon antibiyotik direncinin yayılması konusunda büyük bir risk teşkil ediyor. Zaten el yıkarken de herhangi bir ek fayda sunmadıkları için, kullanımları çevresel risklerine değmez."

Finali ilgilenebileceğinizi düşündüğümüz bir içerik ile yapalım 👇

İnsan Olmaya Giriş 101: Tuvaletten Çıktıktan Sonra Elleri Yıkamazsak Ne Olur? - onedio.com
İnsan Olmaya Giriş 101: Tuvaletten Çıktıktan Sonra Elleri Yıkamazsak Ne Olur? - onedio.com

Peki siz ne düşünüyorsunuz, antibakteriyel sabunlar ülkemizde de yasaklanmalı mı?

Evet
Hayır

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAvrupa Birliğianne
Görüş Bildir