Görüş Bildir
Haberler
'Anlaşmaya Varılması İçin Yaptırımlar Kaldırılmalı'

'Anlaşmaya Varılması İçin Yaptırımlar Kaldırılmalı'

Fatih UZUN
18.08.2014 - 19:02

İran Dışişleri Bakanı Zarif, eylül ayında 5+1 ülkeleri ile yapılacak nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılması için yaptırımların kaldırılması gerektiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, eylül ayında 5+1 ülkeleri ile yapılacak nükleer müzakerelerde bir anlaşmaya varılması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğini söyledi.

Mehr Haber Ajansı'nın haberine göre, Zarif, İran’ı ziyaret eden Romanya Dışişleri Bakan Yardımcısı ile düzenlediği basın toplantısında, eylül ayının başlarında AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile yapacağı görüşmenin henüz kesinlik kazanmadığını ifade etti.

Zarif, bir soru üzerine, 5+1 ülkelerinin yaptırımları kaldırma yetkisinin olmadığını ancak bu ülkelerin BMGK'ya müracaat ederek yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili verdikleri taahhüde bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki görüşmelerin eylülde yapılacak BM Genel Kurulu öncesinde ve sırasında devam etmesi bekleniyor.

Ahmet Dursun

AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/u/375321--anl...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın