Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anksiyeteden Şikayetçiyseniz Size Faydalı Olacak Sürpriz Bir Önerimiz Var! (Hayır, Spor Yapmak Falan Değil)

108PAYLAŞIM

Anksiyete... Psikiyatrik rahatsızlıkların en yaygını. Peki onun üstesinden gelmek için klasik yöntemlerin dışında neler yapılabilir?

Eğer anksiyeteniz hayatınızın akışını etkileyecek kadar şiddetliyse elbette bir psikiyatri uzmanına danışmanız gerekiyor.

Bu içerikteki tavsiyeyi ise ikincil bir yöntem olarak almak faydalı olacaktır.

Peki nedir insanda huzur bırakmayan bu lanet durumun ilacı? Cevabı sizi şaşırtabilir: Omega-3.

Yani Çoklu Doymamış Yağ Asitleri. Balık yağı ve bitkilerde bulunan bu besin grubunun faydalarını milyon defa duymuşsunuzdur. Onları bir daha sayıp durmak yerine konumuzla olan alakasını açıklamaya girişelim.

Olay şu: Bugüne kadar Omega-3’lerin faydalarına dair yapılan pek çok araştırma, bu yağ asidinin yetişkin beyninin olağan biyokimyasal faaliyetleri için oldukça önem taşıdığını da bilimsel olarak ortaya koydu.

Aynı zamanda sinir hücresi zarının da önemli bir parçası oldukları için, eksikliği anksiyete gibi davranış bozukluklarından tut da demans’a kadar kritik sonuçlara neden olabiliyor. 

Yine de yalnızca bu bulgulardan yola çıkarak Omega-3 takviyesinin anksiyeteye iyi geldiği sonucuna varılmadı tabii. Bu yüzden Profesor Kuan-Pin Su ve Dr. Yutaka Matsuoka’nın başında olduğu ekibin yürüttüğü meta analizi ele almak faydalı.

Araştırmalarını JAMA Psychiatry’de yayınlayan ekibin sonucunu okuduktan sonra, hemen Omega-3 haplarını araştırmaya başlayabilirsiniz.

Geniş çapta gerçekleştirilmiş 19 bilimsel araştırmayı masaya yatıdan ekip, 16’sı plasebo kontrollü olmak üzere toplamda 1203 katılımcıyı mercek altına aldı. Plasebo grubunu da ayrıca gözlemleyen ekip, günlük olarak ÇDYA kullanan katılımcıların anksiyete semptomlarının, sahte haplar yutan gruba oranla önemli miktarda azaldığını gözlemledi.

Çalışmanın sonuç metninden bir bölüm şöyle:

Katılımcılar ve teşhisleri heterojen bir yapıda olsa da, bu meta analizin temel bulgusu, Omega-3’lerin anksiyete semptomlarında önemli ölçüde bir düşüşe sebep olduğudur.

Bu da Omega-3’lerin anksiyeteye iyi gelip gelmediğiyle ilgili tartışmalara bir anlamda nokta koymuş oldu. 

Başta da söylediğimiz gibi, eğer siz de anksiyeteyle baş etmeye çalışıyorsanız, gerekli önlemlerin yanında balık yağı hapları da kullanmayı deneyebilirsiniz.

Sağlıklı kalın! 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ordekkac

Sırf şu parantez içi için geldim fjlfjel

sila-guzel2

Bir psikiyastrist olarak söylüyorum. Size en faydalı öneriyi doktorunuz yapar. Kulaktan dolma bilgilerle yaşarsanız, yanlış beslenme sonucu başka hastalıklara davet açarsınız. Herkesin beden sağlığı ve metabolizması farklıdır. Kendinize zarar verirsiniz.

col_pengueni1

Bazen öyle darlanıyoruz ki ister istemez bir çare olur belki diye ne duysak saldırıyoruz.

metolah

Ben de öncelikle psikiyastristliğinize saygı duyarak belirtiyorum ki bazen sizlerde bize yardımcı olamıyorsunuz. Üzgünüm ama sormak durumundayım yapılacak tek şey ilaç vermek mi ? Mal etti o ilaçlar beni. Bıraktım ve o kadar rahatladım ki kelimelere dökemiyorum. Uyuştum o lanet olası ilaçlarla. Kişinin doktoru kendisiymiş derler. Çok doğru. ( yineliyorum sizlere saygım sonsuz)

sila-guzel2

İhtiyacınız olan şeyin ilaçlar olduğunu söylemedim. Bazen doğru doktoru bulabilmek de şanstır. Bazen ihtiyacınız olan iyi bir dostluktur bazen de çevrenizi değiştirmektir. İlaçlarla insanları uyuşturmanın doğru olduğunu sanan bir hekim değilim.

speaker

omega -3 haplarının güzel bir reklam çalışması tebrik ederim.

metolah

Çok afedersiniz ama hiçbirşey bir boka yaramıyor. Buna alınan yardımlar ve ilaçlar da dahil! Bu illet çok boktan birşey.

evelyn.mchale

anlamıyorlar ki işe yaramadığını. Beyin nakli olsam anca düzelirim :/

Görüş Bildir