Ankara'da Mutlaka Gezilmesi Gereken 7 Müze

 > -
Abone ol

1- Yaşayan Müze/ Beypazarı

Beypazarı'na gelen herkesin uğraması gereken, buram buram tarih kokan, geleneklerin yaşatılmaya çalışıldığı bir yer. Uğramadan geçmeyin deriz. Masal dinlersiniz, karagöz izlersiniz daha neler neler....

2-Türk Hamam Müzesi/ Beypazarı

Türk Hamam müzesi, 2012 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor ve Türkiye de tek. Türkiye'de Hamam Müzesi olarak tek müze olmasının yanında kullandıkları müze teknikleri açısından da bizlere eğlenceli bir müze gezisi sunuyor. Herkesin mutlaka gezmesi gereken mekanlardan birisi.

3- Ptt Pul Müzesi

PTT Pul Müzesi; Türkiye’nin merkezinde Dünya çapında bir kültür merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Modern müzecilik anlayışı ile tasarlanan binamızda Dünya Pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları ve 7 ayrı temadan oluşan Tematik Pullar sergilenmektedir. Ayrıca; Geçmişten Günümüze Posta, İstiklal Harbinde PTT ve Nostaljik PTT alanları da müzemizde gezebileceğiniz bölümlerdir.

4- Çengelhan ve Rahmi Koç Müzesi

Sanayiden havacılığa, denizcilikten, askeri teknolojilere ve otomotive kadar oldukça geniş bir ilgi alanı olan, ilginç anılar ve öykülerle dolu, eğlenceli, modern ve öğretici bir yakın tarih hazinesi  Ankara’nın ilk ve tek sanayi müzesi Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi görmeden Ankara'yı gezdik demeyin.

5-Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi, 2011 Haziran’dan bu yana cezaevi müzesi olarak halka açık. Müzeyi ziyaret ve hücrede kalma deneyimi yaşamak üzere gittim ben de. Müzede konuştuğum ziyaretçilerden bazıları burada kalmış bir mahkûmun yakınıydı. Oysa Ulucanlar, herkesin gelip görmesi, tarihle yüzleşmesi gereken bir yer.

6- Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi halı ağırlıklı bir müze. 16. yüzyıldan başlayarak her yüzyılın örnekleri ile dolu. Müzede halılardan başka birbirinden güzel ve kıymetli " şamdanlar, Kur'an-ı Kerimler, padişah vakfiyeleri, saatler, hat levhaları, Kâbe örtüleri, para keseleri, çini panolar ile ahşap kapı ve pencere kanatları, ahşap panolar ve kursü" gibi Türk ahşap-oyma sanatının seçkin örnekleri de sergileniyor. Hem tarihin hemde kültürün keşfedilecek mekanlardan.

7- Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Tarihi yapıları, köklü geçmişi ile bugünlere gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilerek "Avrupa'da Yılın Müzesi" unvanını elde etmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, Anadolu arkeolojik eserleri Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar, kronolojik bir sırayla sergilenmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyinuslu

Güzel bir liste olmuş: Gezi listesi olarak da burayı inceleyebilirsiniz:

thenarrator

Ankara'da yaklaşık 49 tane müze bulunuyor...İçerikte belirtiğiniz müzelerin haricinde Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, MTA Tabiat Tarihi ve Mustafa Ayaz Müzeleri, Atatürk Müze Köşkü ve Şefik Bursalı Müze Evi, Meteoroloji Müzesi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi, Haritacılık Müzesi ve Oyuncak Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi ve TCDD Atatürk Konutu, Pembe Köşk Müze Evi, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Etnografya Müzesi içeriğe birkaç örnek...Ayrıca Sosyal sorumluk kapsamı çerçevesinde Ankara'nın önemli seyahat acentaların'dan biri ''Müzelerimizi Yaşatalım'' projesi çerçevesinde müzelere belirli dönemlerde ücretsiz turlar yapmaktadır...Kısa bilgi almak için;

Görüş Bildir