Ankara, AP'nin Eleştirilerle Dolu Türkiye Raporunu İade Etti

 > 
13PAYLAŞIM

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) son Türkiye raporu, Ermeni iddialarını tanıma isteğine atıf yapıldığı için işleme konulmadan iade edildi. Son yılların en sert üsluplu raporunda, başta medya özgürlüğü olmak üzere Türkiye’de demokratikleşme ve hukuk devletinin gerilediği belirtilmişti.

AP'de nisan ayında 375 oyla kabul edilen rapor, Türkiye'nin AB Daimi Temsilciği'ne ancak bugün gönderildi. 

Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliği, raporu gelir gelmez işleme koymadan geri gönderdi. 

Diplomatik kaynaklar iadenin gerekçesini, geçen seneki raporun da iade edilmesine yol açan ve Ankara'yı 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını soykırım olarak tanımaya çağıran ifadelere atıf yapılması olarak açıkladı.

Eski Avrupa Birliği Bakanı Bozkır, raporu yok hükmünde sayacaklarını söylemişti

AB Bakanı, Son Yılların En Sert AP Raporunu Yok Hükmünde Saydı: 'İade Edeceğiz' - onedio.com
AB Bakanı, Son Yılların En Sert AP Raporunu Yok Hükmünde Saydı: 'İade Edeceğiz' - onedio.com

Volkan  Bozkır, AP’nin geçen yıl kabul ettiği rapor için de, "Geçtiğimiz yıl 1915 olaylarına sözde soykırım referansı yapılması durumunda bu raporu iade edeceğimizi söylemiştik. Maalesef geçtiğimiz yıl raporu yok hükmünde sayarak, iade ettik. Bu yıl da maalesef, aynı referans Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye raporunda yer alıyor. Bütün çabalarımıza, bütün ikazlarımıza rağmen, bu referansın giderilmesi mümkün olmadı. O nedenle bu raporu da yok hükmünde, geçersiz sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP’ye iade edecek” demişti.

Raporda neler vardı?

Son dönemin en sert ifadelerini içeren raporda Türkiye'de demokrasi ve hukukun gerilediğine işaret edilmiş, medya özgürlüğü alanında yaşanan gelişmeler kaygı verici olarak tanımlanmıştı.

Ayrıca Türkiye’de yolsuzlukla mücadeleye öncelik verilmesi, terörle mücadele alanındaki yasal mevzuatın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarıyla uyumlu hale getirilmesi de talep edilmişti.

Raporda PKK'nın AB'nin terör örgütleri listesinde olduğu belirtilerek, örgütün yeniden şiddete başvurması kınanmıştı.PKK’ya silah bırakma, terörist taktiklerden vazgeçme ve taleplerini ifade etmek için barışçıl ve yasal yolları kullanma çağrısında bulunulmuştu.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir