Görüş Bildir
Haberler
Anadolu Grubu Migros'a Ortak Oluyor

Anadolu Grubu Migros'a Ortak Oluyor

adem kara
03.10.2014 - 09:42
İçeriğin Devamı Aşağıda

Anadolu Endüstri Holding, Migros'un yüzde 40.25 hissesi için hisse başına 26 lira alım fiyatı teklif etti. El sıkışılması durumunda Anadolu Grubu 1.8 milyar TL'ye BC Partners ile Migros'ta eşit ortak olacak.

 Anadolu Endüstri Holding, Migros'un yüzde 40.25 hissesi için hisse başına 26 lira alım fiyatı teklif etti.

Anadolu Endüstri Holding'in teklifi Migros hisselerinin dünkü kapanış fiyatı olan 19.1 liraya göre yüzde 36'lık prime işaret ediyor.

Migros tarafından dün akşam KAP'a yapılan açıklamada, BC Partners ve Anadolu Endüstri Holding'in Migros'un yüzde 40.25 hissesi için muhtemel satış görüşmeleri içerisinde oldukları belirtilerek, 'Migros Ticaret'in yüzde 40.25 hissesi için, Anadolu Endüstri Holding'in BC Partners'a verdiği bağlayıcı olmayan teklifi akabinde durum tespit süreçleri (due diligence) dahil münhasıran müzakere süreci başlamıştır' denildi.

Açıklamada, tarafların herhangi bir anlaşmaya varacaklarına dair bir güvence bulunmadığı kaydedildi.

Özel girişim sermayesi şirketi BC Partners, MH Perakendecilik üzerinden Migros'ta yüzde 80.51 hissedar konumunda bulunuyor.

BC Partners kontrolündeki Moonlight Perakendecilik 2008 yılında Migros'un yüzde 50.83 hissesini Koç Holding'den yaklaşık 2 milyar euroya satın almış; aradan geçen sürede yeni satın almalarla Migros'taki payını yüzde 98'e kadar yükseltmişti.

Moonlight Perakendecilik 2009 yılında Migros Türk ile birleşmiş ve süreçte Migros'un ana ortağı MH Perakendecilik olmuştu. MH Perakendecilik 2011 yılında Migros'taki yüzde 17 payı borsada satmıştı.

Yazıcılar Holding tarafından KAP'a yapılan diğer bir açıklamada da holdingin bağlı ortaklığı Anadolu Endüstri Holding'in Migros'un yüzde 40.25 hissesi için BC Partners ile

münhasıran görüşmelere başladığı belirtilerek, işlemin gerçekleşmesi halinde Migros'un yönetim kontrolünün BC Partners ve Anadolu Endüstri Holding tarafından eşit olarak paylaşılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Dünya

Kaynak: http://www.dunya.com/anadolu-grubu-mi...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın