Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ALS Ice Bucket Challenge Bağışları 1 Yıl Sonra Nereye Harcandı?

3PAYLAŞIM

Geçtiğimiz yıl, 17 milyondan fazla insan ALS hastalığına farkındalık yaratmak için Ice Bucket Challenge kampanyasına katkıda bulundular. Ulusal olarak, 2.5 milyon insandan 115 milyon dolar katkı geldi. Plan, bu toplam parayı 5 ana ihtiyaca bölüştürmek idi. Peki sonuç olarak bu kadar para nereye harcandı?

Yalnızca bir yaz sonra, ALS Derneği, toplanan bağışın yaklaşık 40%'ı olan 47.1 milyon dolarının, bütçelenmiş ve planlanmış işlere harcandı. Fakat asıl plan, toplanan paranın hepsini aşağıdaki 5 ana ihtiyaç için harcamaktı.

Amaç #1: 77 milyon dolar: Araştırma

Bu miktar toplanan paranın, 67%'si oluyor ve ALS hastalığının tedavi yöntemlerinin araştırılmasında, hastalıkta erken tanı ve iyileştirme yöntemlerinin keşfedilmesinde kullanılması planlandı.

Amaç #2: 23 milyon dolar : Hasta ve Toplum Hizmetleri

ALS Derneği, 8.5 milyon doları, 39 yerel ALS  to its 39 local ALS kuruluşuna aktarmayı planladı. Amaç, hastalara hizmetin sınırlarını genişleterek, teknolojik destek, fiziksel yardımcı cihazlar ve hasta iletişimini ilerletecek her türlü gereci sağlamak.

Amaç #3: 10 milyon dolar: Halka Açık ve Profesyonel Eğitim

Bu para, hem hastalıkla ilgili toplumu bilgilendirmek hem de sorumlu doktor, hemşire ve araştırmacıların ALS ile savaşmak konusundaki çalışmalarına katkı sağlamak için ayırıldı.

Amaç #4: 3 milyon dolar: Fon Geliştirme

Derneğin kararına göre; 3 milyon dolar, donörlere ve bağışçılara ulaşmak için kullanılan, data analizleri ve iletişim sistemlerine harcandı.

Amaç #5: 2 milyon dolar: Ekstra Harcamalar

Ekstra harcamalar, ALS derneğine 2 milyon dolara mal oldu. Kart bağışı yapma sürecindeki giderler ve website güncelleme giderleri vb. işlere harcandı.

Sadece İyi Kampanyalar İlgi Çekiyor, Peki Diğer Hastalıklar Ne Olacak?

Center for Effective Philanthropy başkanı Phil Buchanan, derneği şeffalıklarından ötürü alkışlamak gerektiğini dile getirdi. Dernek, bağış sisteminin yararlarını sürdürülebilir kılmak için, bu sene sitesinden yeni bir çağrı yapıyor ve "Kampanyayı, her Ağustos aynı şekilde devam ettirelim, ta ki kesin bir tedavi bulunana kadar."  diyor.

Ne var ki 115 millyon dolar, ne kadar büyük bir para gibi de görünse, bu hastalığın tedavisi, milyar dolarlar gerektirebilecek durumda.

Phil Buchanan, bu yaz devam ettirilecek kampanyanın, ALS Ice Bucket Challenge'ın tek seferlik bir başarı mı, sürdürülebilir bir gelenek mi olduğunu göstereceğini söylüyor. Tek endişesi ise; toplumun sadece ve sadece bu çeşit güçlü pazarlama kampanyaları olan hastalıklar konusunda bilinçlenmesi.

"Hepimiz biliyoruz ki insanlık olarak daha bir çok ölümcül hastalıkla savaşıyoruz. Tek ümidirim, onların da kendi çıkış yollarını bulabilmeleri."

CNN & Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir