Açıklıyoruz! Sadece Yürüyüş Yaparak Depresyonu Yenmek Mümkün mü?

-

Günlük hayatın yorucu temposunda git gide kendimizi kısır bir döngünün içinde buluyoruz. Depresyon ise bu kısır döngünün ve dünya düzeninin bize bir armağanı, ne yazık ki. Her ne kadar yaşadığımız her türlü moral bozukluğunu ve üzüntüyü depresyona bağlasak da, durum aslında bu kadar basit değil. Peki, nedir bu sık sık duyduğumuz depresyon? Ve yürüyüş yapmak gibi basit bir aktiviteyle bu hastalığı yenebilir miyiz?

(Tanım ve belirtiler için psikologofisi'nden yararlanılmıştır.)

Depresyon, belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilen son derece karmaşık bir duygu durum bozukluğudur. Psikolojik, biyolojik ve çevresel faktörlerin depresyon üzerinde etkisi vardır.

Depresyon belirtisi gösteren bireylerde; uyaranlara karşı duyarlığın azalması, girişim gücünün ve kendine güvenin yitirilmesi, umutsuzluğun ve karamsarlığın güçlenmesi durumu söz konusudur.

Kadınlarda ve erkeklerde, depresyon farklı şekillerde kendini gösterebilir.

Kadınlarda depresyon belirtileri:

  • Kilo ve iştahta artış, özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye yönelme

  • Artan uyku ihtiyacı

  • Yoğun suçluluk duyguları

  • Mevsime bağlı depresyon

Erkeklerde depresyon belirtileri:

  • Uzun saatler çalışma

  • Yakın çevreyi oluşturan aile ve arkadaşlardan uzaklaşma

  • Madde kullanımı

  • Şiddete eğilimin artması, öfke nöbetleri

  • Sadakatsizlik gibi riskli davranışlarda artış

Peki, depresyonla mücadelenin yolu "yürüyüş yapmak" mı?

Cevabımız evet. Hatta ilaçlar kadar etkili bir yol bile diyebiliriz. Sporun ruh ve beden sağlığına iyi geldiği muhakkak. Ancak günümüz şartlarında pahalı spor salonlarına gitmek pek de kolay değil. Çünkü elimize geçen maaşı kira, yakıt, beslenme ve ulaşım gibi ihtiyaçlara harcıyoruz. Hal böyle olunca, basit ama etkili yöntemler depresyon için imdadımıza yetişiyor. Haftada üç ila beş kez, yaklaşık yarım saat yapacağınız yürüyüşlerle depresyon belirtilerini %50'lere kadar azaltabilirsiniz.

Science News'de yayımlanan bir makalede, plaseboların (etkisiz ilaç) depresyonu tedavi etme konusunda diğer tüm ilaçlardan daha etkili olduğundan bahsediliyor.

Dr. Arif Khan adlı bir psikiyatrın 1979-1996 yılları arasında gerçekleştirdiği deneylerde; sarı kantaron ile hastaların %24'ünün, Zoloft adlı antidepresan ilaç ile hastaların %25'inin ve şeker hapı plasebolar ile de hastaların %32'sinin tamamen iyileştiği gözlemlenmiş.

Prozac ve Efexor adlı antidepresanların plasebolarla kıyaslandığı daha güncel bir çalışmada ise ilaçlar %52'lik bir tedavi oranı ile plaseboyu geride bıraksa da, plasebolar %38'lik önemli bir sonuç elde etmiş.

Ancak, hastalara plasebo verildiği söylenince ilginç bir şekilde durumlarının kötüleşmeye başladığı görülmüş. Katılımcılara gösterilen yoğun profesyonel ilginin, iyileşmelerinde önemli bir rol oynadığı anlaşılıyor. Tabii, uzun vadede kalıcı bir çözüm için ilaç ve ilgi birleşiminin tercih edilmesi gerekiyor.

Vücuttaki dopamin eksikliği, depresyona yol açıyor ve ilaç kullanımı dopamin üretimini durduruyor. Yürüyüş ile birlikte, meditasyon yaparak 'dopamin' seviyenizi arttırmanız mümkün.

Meditasyon yapmak, depresyona iyi gelen yöntemlerden biri. Tibet keşişlerinin dahil olduğu bir araştırmada; "koşulsuz şefkat ve merhamet" düşüncesine yoğunlaşan keşişlerin, gama beyin dalgalarında bir anormallik gözlemlenmiş ve eğer beyin 'eğitilirse' kendi dopaminini üretebileceği sonucuna varılmış.

Kısacası, kendinizi "pozitif" olma yolunda eğiterek, duygu durumunuzu stabil hale getirebilir ve depresyonu yenebilirsiniz.

Plaseboların işe yaramasının en önemli sebebi 'pozitif düşünce' olabilir. Unutmayın, düşünceler çok güçlüdür. Eğer yapabileceğinize inanırsanız, vücudunuza da söz geçirebilirsiniz.

Her şeyden önemlisi de, bu yolda yalnız olmadığınızı bilin.

Dünya üzerinde pek çok kişi depresyonla mücadele ediyor. Tıpkı sizin gibi zorlu yollardan geçmekte olan bu insanların varlığını hatırlayarak, hem kendiniz hem de sevdikleriniz için depresyon denen bu illetle savaşmaktan vazgeçmeyin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
must3544

kadinlarin tecavuze ugradigi bir ulkede, hayvan sapiklarinin oldugu bir ulkede ne yuruyusunden bahsediyonuz amk. Depresyon mu tek derdimiz?

gzm-ynklr

umarım işe yarıyordur

psyhedelichead

Çılgınlar giibi yürüyorum.. Her gün yürüyorum! Yürümek sakinleştirir, sadeleştirir..

Görüş Bildir