ABD Seçimleri: 46. Başkan Seçilen Joe Biden Zafer Konuşması Yaptı

 > 
930PAYLAŞIM

ABD medyası, Demokratların adayı Joe Biden'ı ABD'nin 46'ıncı başkanı olarak ilan etti. Joe Biden ise düzenlediği zafer konuşmasında "Bu ülkenin halkı konuştu ve bize açık bir zafer verdi" dedi.

ABD medyasının önce gelenlerinden CNN ve MSNBC ABD başkanlık seçimlerinin kazanının Joe Biden olduğunu açıkladı.

CNN sosyal medya hesabından duyurdu.

CNN paylaşımında Joe Biden'in 270 delegeyi aştığını ve ABD'nin 46. Başkanı olduğunu duyurdu.

MSNBC'de Joe Biden'in seçimin galibi olduğunu duyurdu.

AP ise geçtiği son dakika bilgisinde, 284 delegeye ulaşan Joe Biden ABD'nin 46. başkanı olduğunu belirtti.

Demokratların seçimi kazanmasıyla birlikte Kamala Harris de başkan yardımcısı oluyor. Böylece ABD tarihinde ilk kez bir siyah kadın, başkan yardımcısı olacak.

Joe Biden'in zaferle ayrıldığı seçiminin nasıl sonuçlandığını görebilirsiniz👇

Biden: Halk bize açık bir zafer verdi

ABD'nin 46'ncı Başkanı seçilen Joe Biden, sonuçların açıklanmasının ardından düzenlediği zafer konuşmasında "Bu ülkenin halkı konuştu ve bize açık bir zafer verdi" dedi.

Tarihte en fazla oy alan başkan adayı olduğunu hatırlayan Biden, "Bölen değil, birleştiren bir başkan olacağım. Ben kırmızı veya mavi eyalet görmüyorum, ben sadece Birleşik Devletleri görüyorum" şeklinde konuştu.

Biden, "Afrikan-Amerikalı topluluk hep benim arkamdaydı, artık ben de sizin arkanızda olacağım" ifadelerini kullandı. Kimseyi düşman gibi değerlendirmeyeceğini söyleyen seçilmiş başkan, "Artık iyileştirme zamanı geldi" dedi.

"Bir dönüm noktasındayız. Yapabileceğimizi biliyorum, Amerika'nın ruhunu yeniden canlandırmalıyız" diyen Biden, herkese adil bir ülke oluşturma yolunda pes etmeyeceğini ifade etti.

Biden koronavirüs salgınındaki kayıplara da değinerek, salgına son vermek için çalışacaklarına vurgu yaptı.

Konuşmanın ardından müzik eşliğinde havai fişek ve drone gösterisi yapıldı.

Harris: Bu göreve gelen ilk kadın olabilirim ama son kadın olmayacağım

Seçilmiş başkan yardımcısı Kamala Harris ise, Delaware eyaletinde yaptığı zafer konuşmasında “Umudu, birliği, nezaketi, bilimi ve hakikati seçtiniz” dedi.

Annesinin bir kadın başkan yardımcısının göreve gelmesinin mümkün olacağı günü iple çektiğini anlatan Harris siyah, Asyalı, beyaz, Latin ve yerli kadınların mücadelesinin bugün bunu mümkün kıldığını söyledi.

Kadınların son 100 yıldaki mücadeleleri ve kazanımlarından bahseden Harris, “Bu gece onların mücadelesi, kararlılığı, vizyonlarının güçleri” sayesinde bu koltuğa oturduğunu vurguladı ve ekledi:

“Bu göreve gelen ilk kadın olabilirim ama son kadın olmayacağım.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir