Görüş Bildir
Haberler
AB’de Yeni Dönem

AB’de Yeni Dönem

adem kara
02.01.2014 - 11:01
İçeriğin Devamı Aşağıda

AB’de Yeni Dönem

AB dönem başkanlığı Yunanistan’a geçerken Letonya, Euro Bölgesi’ne katıldı. Romanya ve Bulgaristan serbest dolaşım hakkına kavuştu.

AB dönem başkanlığı dün Litvanya’dan ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’a geçerken yeni dönem üç üye ülkeye yenilikler getirdi. Letonya Euro Bölgesi’ne katılan 18’inci ülke olurken Romanya ve Bulgaristan vatandaşları için serbest dolaşım hakkı başladı. Romanya ve Bulgaristan, 2007’de AB’ye üye olduğunda bu iki ülkenin vatandaşlarının çalışma hakları ve gittikleri ülkelerin sosyalyardımlarından yararlanmaları geçici olarak kısıtlanmıştı. AB’ye üye olduktan sonra blokta vizesiz seyahat edebilen Romanya ve Bulgaristan vatandaşları dünden itibaren herhangi bir kısıtlama olmaksızın AB’de dolaşım hakkına kavuştu.

2007’de 26 ülkeden 9’u bu iki ülkenin vatandaşlarının çalışabilecekleri sektörlere geçici kısıtlamalar koymuştu. Fransa, Hollanda ve Belçika, Romanyalılar ve Bulgaristanlılara çalışma vizesi istiyordu. Britanya ise ‘katılım sürecindeki ülke işçisi’ belgesi alma zorunluluğu getirmişti. AB’nin varlıklı ülkelerinde göç dalgası olacağı korkusu yaşanırken Bükreş ve Sofya, iş bulmak için göç etmek isteyenlerin zaten ülkeden ayrıldığını belirtip korkuların yersiz olduğunu söylüyor. Romanya Dışişleri Sözcüsü Brandusa Predescu, Romanyalılar ve Bulgaristanlılara karşı AB basınında ırkçı bir kampanya yürütüldüğünü belirterek “Bir Romanyalı işgali olmayacak” dedi.

Euro Bölgesi’nde ekonomik kriz sürerken Baltık ülkelerinden Letonya da önceki geceden itibaren Euro’yu kullanan 18. üye oldu. Birliğe 2004’de kabul edilen Letonya’nın Euro’ya geçişi nedeniyle başkent Riga’da büyük bir havai fişek gösterisi düzenlendi. Başbakan Valdis Dombrovskis, “2014 Letonya için tarihi bir yıl olacak” dedi. Letonyalıların yarısı Lats’a veda etmekte güçlük çekerken Euro’nun ülkeye ekonomik istikrar getireceğinden şüphe duyuluyor. Bir başka Baltık ülkesi Litvanya da 2015’te Euro Bölgesi’ne dahil olacak.

Yeşil Gazete

Kaynak: http://yesilgazete.org/blog/2014/01/0...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın