64-Bit Savaşı Yeniden Başlıyor!

5PAYLAŞIM

64-Bit Savaşı Yeniden Başlıyor!

64-Bit Savaşı Yeniden Başlıyor!

Windows'un 64-bit sürümüne iyice alıştık. Şimdi 64-bit savaşı, bambaşka bir cephede başlıyor!

64 Bit mobil cihazlar konusunda Apple rakipleri ile arasındaki farkı açmaya devam ediyor. Android'in 64 Bit sürümünün ancak yılın ikinci yarısında yayınlanacak olması, 2014 yılında Apple'ın 64 Bit mobil cihazları ile gövde gösterisi yapmasına yardımcı olacak.

ABI Research'ın yaptığı araştırmaya göre, 2014 yılında 182 milyon 64-Bit mobil işlemcinin üretilmesi planlanıyor. Bu rakamın içinde Android sistemleri çalıştıracak işlemcilerin oranı sadece yüzde 20. Yani Apple'ın 2014 içinde yaklaşık 150 milyon adet 64 Bit işlemcili mobil cihaz satması beklenirken Android sistemlerde bu sayı 30 milyon düzeyinde kalacak.

iPhone 5S'lerde yer alan 64-Bit A7 işlemciler sayesinde önemli bir avantaj sağlayan Apple, önümüzdeki yıllarda ise bu hakimiyetini kaybedecek. Araştırmaya göre 2018'e gelindiğinde, piyasadaki 1.2 milyar 64-Bit işlemcili cihazın sadece yüzde 30'u Apple'a ait olurken Android cihazların payı yüzde 60'ı bulacak.

64-Bit işlemciye sahip olan mobil cihazlar 4 GB hafıza limitini aşabiliyor ve elbette çok daha hızlı işlem gücüne ulaşıyorlar. Ancak şimdilik piyasadaki uygulamalar bu kadar büyük bir hafıza ve hız gereksinimi duymadığı için 64-Bit işlemciler biraz lüks kaçıyor. Mobil üreticiler de bu gerçeği dikkate alarak ürünlerin fiyatını arttırmamak adına 64-Bit işlemci ve işletim sistemi talebinde bulunmuyorlar. Fakat bu durumun önümüzdeki yıl içinde değişmesi ve 64-Bit'in standart hale gelmesi bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir