Görüş Bildir

57 Salgın Sonrası İncelendi: Araştırmacılardan 'Irkçılık, Komplo Teorileri ve İsyan Yükselişe Geçiyor' Uyarısı

Anasayfa > Gündem

İtalyan araştırmacılar tarihte yaşanan 57 salgın dönemini inceleyerek çarpıcı sonuçlara ulaştı. Araştırmacılar salgın sonrasında isyan, komplo teorileri ve ırkçılığın yükselişe geçtiğini tespit etti. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, araştırma 'Peace Economics, Peace Science and Public Policy' isimli hakemli bilimsel dergide yayımlandı.

Araştırmacılar salgınların daha sonra yaşanan anlaşmazlıkların tohumunu ektiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar salgınların daha sonra yaşanan anlaşmazlıkların tohumunu ektiğini ortaya koydu.

Bu anlaşmazlıklar örneğin salgının suçunu göçe, komplo teorilerine ya da yoksullara yükleme girişimleri sonucu ortaya çıkabileceği gibi toplumsal eşitsizlikleri artırarak önceki toplumsal gerginlikleri alevlendirebilir.

'Salgın sonrası küresel eylemler sert şekilde dönebilir...'

'Salgın sonrası küresel eylemler sert şekilde dönebilir...'

Araştırmanın yazarlarından, İtalya'nın Milano kentindeki Bocconi Üniversitesi'nden siyaset bilimci Massimo Morelli 'Salgınlardan doğan toplumsal ve psikolojik huzursuzluk, salgın öncesi dönemin sorunlarını sıkıştırıp ortaya çıkarma eğilimindedir. Ancak aynı zamanda salgın sonlandığında küresel eylemlerin daha sert şekilde dönüşü için verimli bir ortam oluşturur' dedi.

Morelli ve Ferrara Üniversitesi'nden ekonomist Roberto Censolo, 1346-1353 yıllarında yaşanan ve  'Kara Ölüm' olarak anılan veba pandemisiyle ve 1919-1920 yılları arasında yaşanan İspanyol Gribi pandemisinin de yer aldığı 57 bulaşıcı hastalık salgınını inceledi.

Araştırmada bir salgın sırasında iktidarın genelde güçlerini konsolide ettiği ve statükoyu güçlendirdiği ancak tehdit geçtikten sonra bunu toplumsal istikrarsızlıkta hızlı bir yükselişin takip ettiği belirtildi.

Araştımacılar salgınlar sırasında sadece 4 ayaklanmanın doğrudan salgınla ilgili olmadığını vurguladı.

Araştımacılar salgınlar sırasında sadece 4 ayaklanmanın doğrudan salgınla ilgili olmadığını vurguladı.

Özellikle 5 kolera salgınını derinlemesine inceleyen ekip bu salgınlar öncesi 39 ayaklanma tespit ederken salgınları takip eden 10 yıl içinde toplam 71 ayaklanma yaşandığını açıkladı.

Araştırmacılar çalışmada 'Sonuç olarak tarihsel kanıtlar salgınların toplum üzerinde üç boyutta bozucu etkide bulunduğunu gösteriyor. İlki politik önlemlerin kişilerin çıkarlarıyla çelişerek toplum ve kurumlar arasında tehlikeli bir sürtüşme yaratması. Ardından salgının, ölüm ve ekonomik refah açısından toplumdaki kesimleri farklı etkilemesi eşitsizliği şiddetlendirebiliyor. Üçüncü olarak psikolojik şok, salgının yayılımı ve sebepleri hakkında mantık dışı hikayelere sebep olarak toplumsal ya da ırksal ayrımcılığa hatta zenofobiyle (yabancı korkusu-nefreti) sonuçlanabiliyor' dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
46
30
4
4
3
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
feyk

kara veba sirasinda avrupada yahudilerin kuyulara zehir atip salgini yaydiklari yonunde dedikodular cikmisti. dedikodular buyuyunce bir kac yahudi yakalayip ... Devamını Gör