Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

50 Yıl İçerisinde Medeniyet Çökecek

 > -

50 Yıl İçerisinde Medeniyet Çökecek!

50 Yıl İçerisinde Medeniyet Çökecek!

NASA: Uygarlığın çöküşü kaçınılmaz!İnsanlığın geçmişteki hatalarından ders çıkarmadığını açıklayan NASA'ya göre 50 yıl içinde medeniyetin sonu gelecek. Birçok doğal afet de kapıda.

NASA'nın araştırmasına göre, 50 yıl içerisinde medeniyet çökecek.

Yıkımın sebeplerinin başında gelir dağılımda artan eşitsizlik yer alıyor. Ardından da yenilenemeyen kaynakların hızla tüketilmesine dikkat çekiliyor. Hızlı nüfus artışı, enerjinin ve su kaynaklarının aşırı tüketilmesine neden oluyor. İklim değişiklikleri ise toprak verimliliğini azaltıyor. Ayrıca doğal afetleri tetikliyor. Öte yandan teknolojik gelişmeler de çözüm oluşturmaktan çok uzak. Kaynakların daha hızlı tüketilmesini kolaylaştıran teknolojik ilerlemeler süreci daha da çabuklaştırıyor. Ayrıca, elde edilen kaynakların çoğu azınlık durumundaki elitlerin elinde bulunuyor. Sonuç olarak ise, elitler daha da zenginleşirken halk fakirleşmeye devam ediyor.

HATALAR TEKERRÜR EDİYOR

Uzmanlar, örnek olarak Roma, Hun ve Mezopotamya medeniyetlerini gösteriyor. Tarihsel süreçte her 500 yılda bir sosyal ve ekonomik krizlerin en ileri medeniyetleri dahi yıktığı vurgulanıyor. Günümüzde ise tarihte yapılan hatalar tekerrür ediyor. Medeniyet yarattığı sistemin ölümsüz olacağı yanılgısına kapılıyor ve çözüm yolları aramak yerine kararlı adımlarla çöküşüne doğru ilerliyor. NASA, toplumun bir an önce radikal değişikler yapması gerektiğini belirtiyor. Eğer hayati önem taşıyan bu sorunlar çözülmez ise eski medeniyetler gibi modern toplumu da ağır ve ani bir yıkım yaşaması kaçınılmaz.

veteknoloji

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir