Görüş Bildir
Haberler
5 İlişki Sorununa 5 Çözüm

5 İlişki Sorununa 5 Çözüm

Meltem Sevim
10.01.2014 - 22:40

5 İlişki Sorununa 5 Çözüm

Büyük hayallerle başlayan ilişkiler, yılların azizliğine uğrayarak 'krize' girebiliyor. İlişkinizde tehlike çanlarının çaldığını düşünüyorsanız, hemen harekete geçmelisiniz!

mahmure.com

Kaynak: http://ask-iliskiler.mahmure.com/ilis...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sorun 1: Boşvermişlik

Sorun 1: Boşvermişlik

Yeni bir ilişkiye başladığımızda, tüm yaratıcı yönümüzü ve dikkatimizi sevgilimizin gönlünü hoş etmek için kullanırız. Ancak bir gün fark ederiz ki artık ilişkimize emek harcamayı çoktan unutuvermişiz.

Strateji 1: Jestlerle şaşırtın

Şimdi partnerinize hangi sevgi dolu jestlerle sürpriz yapabileceğiniz konusuna odaklanın. Örneğin sabah uyandığında kahvesini yatağına götürebilir, banyo yaparken sırtını keseleyebilisiniz. Bir önerimiz daha var: Artık partnerinize 'canım', 'aşkım' gibi genel bir ifadeyle değil, adıyla seslenin ve onun dikkatini çekinceye dek bekleyin. Ardından, gözlerinin içine 3 saniye boyunca sevgiyle bakın. Ve hiçbir şey söylemeden dudaklarından hafifçe öpün. Bu önerilerimizi sık sık tekrarlarsanız, emin olun ki sevgiliniz iş çıkışında soluğu yanınızda alacaktır.

Sorun 2: Kısır konuşmalar

Sorun 2: Kısır konuşmalar

Bir zamanlar birbirinizle sohbet etmeye doyamadığınız için kimi zaman sabaha kadar uykusuz kalır, yatağa girince bile konuşmaktan kendinizi alıkoyamazdınız. Peki ya şimdi? Günlük iletişiminiz artık sadece şu cümlelerle sınırlı kalıyor, değil mi? 'Günün nasıl geçti?'... 'Her zamanki gibi yoğun'... Rutin, bir o kadar da monoton olan bu tarz konuşmalar, hayatınızın da tüm renklerini silip süpürüyor!

Strateji 2: Sohbet edin

Sohbet etmek için birbirinize zaman ayırın. Bunun için her hafta mükemmel bir sofra hazırlamanız da gerekmiyor, akşam yemek yerken birbirinize 15 dakika zaman ayırmanız bile yeterli aslında. İlişkinizin televizyon karşısında rutinleşmesine de izin vermeyin. Eski günlerdeki gibi doyurucu bir sohbet için size bir önerimiz var: Sevgilinizin ilgisini çekebilecek konuları tekrar dikkatle gözlemleyin. Ve sohbet sırasında bu konulara ağırlık vererek, sohbetten keyif almasını sağlayın.

Sorun 3: Tutku azalıyor

Sorun 3: Tutku azalıyor

Yapılan araştırmalara göre; yaşam alışkanlıkları ve kişilikleri birbirine benzeyen çiftler daha mutlu oluyor. Ancak ilişkinin başlangıcında çok hoşumuza giden bu konfor, hızla 'tutku'nun kaybolmasına yol açabiliyor. Çünkü insanlar ilişkilerinde heyecan arıyor ve uzun süreli birlikteliklerde sıkılma noktasına gelebiliyor.

Strateji 3: Özel alanlar yaratın

Tek başınıza yapmak isteyeceğiniz çok şey olmalı; belki Aikido veya dans kursuna gitmek, arkadaşlarla buluşmak, hatta belki de tatile çıkmak gibi. Birbirinizden bir şeyler öğrenmek ve konuşabileceğiniz yeni konular bulmak ilişkinizi monotonluktan kurtaracaktır. Üstelik birbirinize duyacağınız özlem de ilişkinizi yeniden alevlendirir. Tabii ki aynı özgürlüğü eşinize de tanımalısınız. Önemli olan dengeyi koruyabilmek: Ne birlikte; ne de ayrı!

Sorun 4: "Seviyorum" demiyor

Sorun 4: "Seviyorum" demiyor

Sevgiliniz size en son ne zaman 'Seni seviyorum' dedi. Nedense artık bu cümleyi kurmaya pek de yanaşmıyor. Siz de haliyle 'Yoksa artık beni sevmiyor mu?' diye endişeleniyorsunuz. Partneriniz sizi büyük bir olasılıkla hálá aynı yoğunlukta seviyor ama artık bunu size aktarmayı ihmal ediyor. Ayrıca her insanın aşkını ifade etmekte kendine özgü bir dil kullandığını da unutmayalım. Birlikte zaman geçirmek, sorumlulukları yerine getirmek, şefkatli kelimeler sarf etmek de sevginin en önemli göstergelerinden.

Strateji 4: Aşkın dilini kullanın

Keyifli bir sohbet anında karşılıklı olarak şu cümleleri tamamlamaya çalışın: '... dediğinde beni sevdiğini hissediyorum', '... yapmadığında rahatsızlık duyuyorum'... Eğer partnerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini bilirseniz, onun duygularına daha kolay karşılık verebilirsiniz. Tabii aynı şekilde sevgiliniz de... Böylece sevildiğinizi hissedersiniz.

Sorun 5: Heyecansız seks

Sorun 5: Heyecansız seks

Uzmanlara göre yatak odasında kara bulutların dolaşmasının nedeni, cinsel isteksizlik değil, eşler arasındaki özel iletişimin artık kaybolmaya yüz tutması. Bir başka deyişle eşlerin yatak dışında artık birbirlerine açılmamaları ve bedensel olarak yakınlık kurmamalarından kaynaklanıyor.

Strateji 5: Odanızı renklendirin

Size mutlaka uç şeyler yaşayın demiyoruz ama unutmayın ki seks mekanı her zaman yatak odanız olmak zorunda değil; bir sinemada veya sahil kenarında eşinizle küçük kaçamaklar yaparak cinsel yaşantınızı renklendirebilirsiniz. Ayrıca eşinizle, cinsel yaşantınızın dışında başka paylaşımlar olmasına da özen gösterin; güven, sevgi, saygı ve dayanışma gibi... Oyun parkında çocuklar gibi oynayabilir, salıncaklara da binebilirsiniz. Bu tür davranışlar birbirinize açılmanızı sağlar ve sizi özgür kılar.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
10
3
2
2
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın