40 Yıl Aradan Sonra Stadyumda Seyirci Olarak Maç İzlemesine İzin Verilen İranlı Kadınlar ve Yaşananlar

-
Abone ol

Özgürlüğe doğru adım adım...

Kaynak: https://www.nytimes.com/2019/10/10/sport...

İran milli takımı, Dünya Kupası eleme maçını geçtiğimiz perşembe Tahran'daki stadyumda oynadı fakat bu sefer maçtan ziyade tribünlerde oturan kişiler ilgi odağıydı.

Aradan geçen 40 yıla yakın zamandan sonra ilk defa kadınların stadyumda futbol maçı izlemesine izin verildi.

Yerel maçlar için yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağı belli olmamakla birlikte bazı bilet sahipleri milli takıma olan tutkularını paylaşabildikleri için sevinçlerini dile getirdi.

Kadın taraftarlardan bir tanesi biletine sarılmak ve ağlamak istediğini söyledi. Başka bir seyirci yemyeşil çimleri ilk defa gördükten sonra şaşkınlığını gizleyemedi. Bazıları ise; İran bayrak renkleriyle süsledikleri yüzlerini ve sahadaki varlıklarını cep telefonlarıyla ölümsüzleştirdi.

"Kapılar sonunda bizim için açıldı."

Maçın başlamasına iki saat kala birçok kadın seyirci hazır bir şekilde yerlerini aldı. Hopalör üzerinden yapılan duyuru üzerine alana gelen biletsiz kadınlar yetkililerin sınırlı sayıda ayırttığı biletlerden alamadı ve birçok kişi mağdur oldu. İşin en garip tarafı ise; sınırlı sayıda kadınlara ayrılan biletlerden geriye kalan neredeyse 78 bin koltuğun boş kalması oldu. Yani aslında diğer insanlara nasıl bir sahne olacağını göstermek için yapılan bir deneyimdi.

2022 Dünya Kupası elemelerinde İran ve Kamboçya arasında oynanan karşılaşma İran'ın 14-0'lık galibiyetiyle son buldu.

Aradaki performans farklılığına rağmen bu maç, acı sonuçlara da sebep olmuş yasağın sona ermesine işaret ettiği için yıllar içinde oynanan en önemli maçlardan bir tanesiydi. Karar ise, maça girmeye çalıştığı için suçlu bulunan ve ardından protesto amaçlı kendini ateşe veren Seher Hudayari'nin hayatını kaybetmesinin ardından sadece bir ay geçtikten sonra verildi.

Yazılı kanunda olmayan yasak; 1981 yılında muhafazakarlar tarafından getirildi ve spor popülerliğinin artmasının ardından voleybol, basketbol gibi alanlar için de geçerli hale geldi.

Zaman zaman bu konu hakkında protesto yapan veya erkek kılığında stadyumlara girmeye çalışan İranlı kadınlar, uluslararası aktivist gruplarının ve İran halkının dikkatini çekmeyi başardı. Bunun yanında İranlı yönetmen Jafar Panahi, 2006 yılında bu konu hakkında Offside isimli bir film çekti.

Eylül ayında Sahar Khodayari'nin ölümü ise bu konuda dikkat çeken en büyük olay oldu ve Esteghlal takımının renklerine referans olarak başlatılan #bluegirl başlığı tüm dünyaya yayıldı.

Birçok futbolcu yasak kaldırılıncaya kadar maçlara çıkmayacağını açıkladı. FIFA başkanı, İran hükümetinin kadınların maç izleme izni konusunda kendisine açıklama yapıldığını söyledi. Bu konu hakkında bu zamana kadar sert bir tavır göstermekten uzak duran FIFA, yaşanan son olaylardan sonra kamuoyu baskısıyla birlikte tavrını değiştirdi.

Aktivistler, FIFA'nın İran'dan önümüzdeki günlerde oynanacak maçlar için kadınların izni hakkında bir belge ve güvence verilmediğini belirtti. Ayrıca Perşembe günü oynanan maçtaki kadın seyirci sayısı da tamamen keyfi olarak belirlendi.

İran’ın milli takım kaptanı Masoud Shojaei’nin bu konuda yapılan kampanyanın lideri olan kız kardeşi Maryam Shojaei  “Bir parçam mutlu, ama aslnda bir duvar oluşturdular” dedi.“ İstedikleri şeyin bu olmadığını; bunun kardeşlerle babalarla veya eşlerle serbest bir şekilde izlenebilecek bir ortam oluşturmadığını ekledi.

Kadınlar için ayrılan bölüm bir kafese benzetildi. Seher Hudayari için pankart açan seyircilerden bir tanesi gözaltına alındı.

FIFA'ya yıllarca yasağı kaldırması adına İran ile iletişime geçmesi için baskı kuran İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün küresel girişim müdürü Minky Worden, tüm stadyumu kadınlara açmadığı için futbol vücudunun eleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Worden; telefonda yaptığı bir görüşmede, kadınların izin konusunda çok istekli olduğunu ve bilet alıp protesto edebileceklerini söyledi.

Daha sonrasında ise, bunun kabul edilemez bir durum olduğunu ve risk oluşturduğunu ekledi.

Maç sonunda milli takım kaptanı Masoud Shojaei, diğer oyuncularla birlikte gelen kadınlara teşekkür etmek için o tarafa yöneldi ve alkışlarla minnettarlıklarını gösterdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

bizde şeriat ısteyen demokrası laıklık gereksız dıyen tıplerı gonderıcen ırana arabıstana 2 gune kalmaz aglayarak donmezlerse bu ulkeyı terk ederım o derece dıyorum burda ozgurlugu bol bulup sapıtan tıplerın aslında ıran gıbı ulkelere bı surulmelerı lazım

bilinmeyenbilinmez

bu kadınlar bukadar basit hakkı elde etmek için ne protestlar ettiler bizimkilerde Atatürke hakaret eder bizzat bir iranlıdan keşke Atatürkümüz olsaydı ozaman böyle olmazdık cümlesini duydum

mr.nobody38350

Her ne kadar Pers milleti bizim tarihi rakiplerimizden birisi olsa da (hatta belki de en büyük düşmanımız), böylesine güçlü bir rakibin İslamcılar yüzünden bu hale getirilmiş olması cidden çok üzüyor insanı. Tarihte pek çok ilki gerçekleştirmiş bu adamlar şimdilerde kadının maç izlemesine sevinir olmuş. İşin garibi bu zihniyeti aynı şekilde isteyen milyonlarca insan var ülkemizde ve sorunca da "gErÇek İsLaM bU dEğİl!" diyorlar hiçbir halt bilmeden.

erlik

"Çıldırt bizi, delirt bizi başkanım" diyen bir abla vardı. Acaba bunları görüyor mu? Yok aslında test etmek için bir süreliğine göndermek lazım. Demosuna bir baksınlar çok istedikleri yönetimin. Bakalım kaç gün dayanabilecek?

fchinaski

bizimkiler de bunlara ozeniyor iste

Görüş Bildir