18 Yaşındaki Girişimci Türkiye'nin İlk 'Yerli ve Milli' Anakartını Üretti, Beraberinde İlginç Bir Tartışma Geldi!

94PAYLAŞIM

Teknolojiyi üretenlerden olmak ya da onu ithal edenlerden olmak, işte tüm mesele bu. 

Yoksa bu zinciri kırıyor muyuz?

Bursa Ulutek Teknopark bünyesinde Ferit Borku ve ekibinin gerçekleştirdiği çalışma sonucunda ilk 'yerli ve milli' anakart üretildi.

Çalışmanın tamamlandığı bugünlerde 18 yaşında olan Borku, bu projeyi ilk olarak iki yıl önce tasarladı ve çalışmaya koyuldu. 2016 yılında ortağı Selahattin Yurttaş ile birlikte bu çalışmaya çatı olması amacıyla bir bilişim şirketinin kurulumunu yaptılar, daha sonra onlara ışık tutacak akademisyen ve mühendis ekibini bir araya topladılar.

2017 yılında Teknopark'ta bu girişimi bir üst seviyeye çıkardılar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın gözetiminde tüm adımlarını attılar.

Borku ve ekibi bu anakartta tamamen Türk mühendislerin imzası olduğunu, gelecekte seri üretime geçebilmeyi de amaçladıklarını gururla paylaşıyorlar. Hatta onlarla yapılan ropörtajlarda ince ince işlenmiş bu projenin patentine sahip olduğunu da söylediler.

Toplamda 436 bin liralık bir araştırma ve geliştirme gideri oldu bu projenin.

Ve tüm bu giderlerde hiçbir destek almadıkları, şirket öz kaynaklarıyla karşılandığı söyleniyor.

Fakat bu projenin yarattığı heyecan bir yana olumlu eleştiriler ve bazı 'soru işaretleri' de ortaya çıkmaya başladı. Hatta bazıları sosyal medyada haberin kendisinden bile daha fazla ses getirdi.

Bir kullanıcı Twitter üzerinden yaptığı zincirde anakartın yerli olmadığına dair bir zincir paylaştı.

Hatta yerli olduğu savlanan anakartı yurt dışından sipariş etmek isteyenler olursa diye, bu kullanıcı bir link bile paylaştı.

Aslında tüm bu tepkilerin kaynağı 'tamamen yerli' ibaresi ve bir devlet desteği arayışıyla tetiklendi. Konuyla ilgili tartışmalar sürüyor, bir süre de devam edecek gibi.

Girişimler ve yapıcı eleştiriler her daim birbirini takip eder, hayli karmaşık gündemimizde bu tip teknolojik tartışmaların daha sık olması ve tabii sonucunda bizleri bir adım ileriye taşımasını ümit ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
palimoglu

Ne varsa şerit led işinde var. Bir sonraki cin fikirli arkadaşı merak ediyorum. https://onedio.com/haber/tubitak-tan-destek-almasiyla-tepki-goren-bir-garip-trafik-kazalarini-onleme-projesi-645993

osman-palabiyik1

%100 yerli ve milli uyanik.

moseschrist

Yerli anakart ne ya ? Kendi millyetci, romantik pisliginizi teknolojiye neden bulastiriyorsunuz anlamiyorum ki. Her cins insan, Genci, Yaslisi, erkegi, kadini, gayi, japonu, universite mezunu, cocuk yasta olani problem cozup teknoloji uretebilir. Kendi ayrimci yaklasimini uzak tut guzelim teknoloji dunyasindan.

gicik

sen büyük gerizekalısın biliyosun dime

neo-heckir

Yediklerini sıçıp metal üretecek halleri yok amınakoyim tabiki de gerekirse dışarıdan alınacak, önemli olan modellenmesinin ,devre tasarımının,programlanması yani mühendisliğinin bizim tarafından yapılması gerekirse o usb portlarınıda dısardan alır lehimlersin burda asıl soru işareti arge giderinin fazla olması olablilir.

fatih-selim-aktas

100% yerli niye olamaz ? Çin, bu anakartlarda kullanılan değerli metaller( gümüş, altın, platin gibi) onların tekeline sahip. Çinden bu parçaları sipariş etmeden bi bok yapamazsınız. Tavuk kandırın siz, yada çoluk çocuk. Araştırmak, bilgi edinmek, farklı kaynaklardan teyit etmek çok önemli bu çağda.

neo-heckir

Varolan parçaları kullanarak yeni bir şey üretmek de inavasyon,bilim icattır.Apple da garajında ilk terminalleri üretirken wozniak tarafından sadece devre tasarımı ve lehimlenmesi yapıldı gidipte transistör üretmediler sıfırdan.

fatih-selim-aktas

birincisi ,ben icat değildir demedim ikincisi anakart icat edilmiş bir şeydir sen ancak optimizasyon ve iyileştirme yapabilirsin. üçüncüsü, beyanım tamamen doğrudur, 100% yerli üretim değildir olamazda açıkladığım gibi. ama yanlış anlaşılmasın dediklerine katılıyorum wozniak küçük bir bilgisyarcı gruptan fikir edinip yeni devre tasarladı .

Görüş Bildir