Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Maddede 'Gevrek' Neden Vazgeçilmezdir?

 > 
2bPAYLAŞIM

Sadece İzmirlilerin değil, İzmir'de yaşayan herkesin çok sevdiği bu bol susamlı ve yuvarlak arkadaşın neden öğünlerimizin vazgeçilmezi olduğunu açıklamayı boynumuzun borcu gördük ve nedenleri sıraladık.

Buyrun efenim:

1. En aç olduğumuz anda bile tek başına hayat kurtarıcıdır. Her an, her yerde, her saatte bulabilirsiniz. Hem her öğünde gider hem de ucuzdur.

2. Her daim çay tüketen bizler, gevreğin yanına da çay ekleyip kolayca harikalar yaratabiliriz. Tabi ayranla olan mükemmel uyumunu da es geçemeyiz.

3. Bir de tulum peyniri varsa mükellef bir kahvaltı sofrasına sahipmişcesine keyif veren bir sofraya sahip olabiliriz.

4. Pazar kahvaltılarının başrolünü ‘Boyoz’ kankası ile paylaşır. Hem peynirle yersiniz hem yağlı, ballı, reçelli olarak mideye indirebilirsiniz. Her şeyle güzel gider!

5. Yeni tarifler yaratmanıza imkan sağlar. Bknz: gevrek-sandviç.

6. Sıcakken çıkan kokusu koca bir mahalleyi mest edebilir. ‘Beni ye!’ diye bağırır adeta.

7. Dolayısı ile paylaşılmadan yenildiği zamanlar nadirdir.

8. Bazı istisnalar olsa da.

9. Gevriieeek! Gevrek vaağğrr! Var gevreaak! Gevroooooooook! Gibi farklı bağırma tarzlarına sahip abilerimizin gür sesleriyle uyanıp İzmir’de uyandığımıza şükretmemizi sağlar.

10. ‘Amaaan simit işte’ diyenlerin farkı bilmeyip neler kaçırdığına içten içten güldürür.

Gevreğin tuzu azdır, işçiliği fazladır çünkü önce pekmezle pişirilir sonra

susamlanır, iki kere piştiğinden ‘gevrek’tir, çıtır çıtırdır. 

AFİYET
OLSUN! :)

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
matrcomes

Bilinen sokakta satılan Simit / Gevrek veya hangi ilde ne diyorsanız. Türkiyenin her yerinde aynı şekilde yapılır. (İstisnalar hariç... pastanede sütlü, kastamonuda haşlama türleri vardır.) Pekmez vs. Hepsinin üretimi aynıdır, kullanılan malzeme kalitesi ve tazeliğine göre tadı değişebilir... Geri kalan hissiyat psikolojiktir. Aynı şeye farklı isimler takıp da sidik yarışı yapmakta üstümüze yok anasını satayım. İçeriği oluşturan İzmirli ve bunu farklı noktalarla irdelemek için ekstralarıyla yazmış. Millet yorumlarda aşıklar gibi atışıyo/sidik yarıştırıyo ve daha bir sürü şey. Yapmayın yahu !!

kahize

#10 ben samsunda simit fırının üstünde oturdum çocukluğumda... fırının bi kenarında pekmez kazanı kaynardı.. yani aynı şekilde yapılırdı ama adı simit onun birader gevrek değil...

kahize

gevrek ne a.k... türkiyenin her yerinde simit izmirde gevrek. sıçtırmayın izmirin şarap çanağına...

bradleybellick04

İzmirlilerin simiti gevreğe çevirme ezikliğini anlayabilmiş değilim... Gevrek ne la? Gevşekten zorla türetilmiş gibi...

ahunaz

şimdi simitle gevreğin ne farkı var? İzmirli arkedeşler anlata bilirmi acep))) bu arada canım çekti olsada yesek))

Görüş Bildir