Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Yeter Vallahi Yeter Bıktım” Demeden Önce Şu 17 Şeyi Deneyin Olmazsa Yine Bıkarsınız

 > 
1.5bPAYLAŞIM

Kimse size hayat kolay olacak diye bir şey demedi. Hayatınızın her döneminde türlü türlü dertlerle, sorunlarla uğraşacaksınız, mücadele edeceksiniz. Öyle zamanlar gelecek ki “artık yeter ya” diyeceksiniz, devam edecek gücünüzün kalmadığını hissedeceksiniz. Haklısınız, olur öyle. 

Ama pes etmeden, benden bu kadar demeden önce şu küçük, basit şeyleri bir deneyin. Baktınız olmuyor, bakmazsınız… ahahahaha sırf bu espriyi yapmak için hazırladım bu içeriği. Şaka şaka ciddi şeyler konuşacağız, gülme kriziniz bitince adam akıllı okuyun.

1. Her şeyden evvel çözümün yine sende olduğunu asla unutma, kişisel gelişim kitabı gibi konuştum ama öyle, kendini dinle, devam etmek için sebepleri, gerekçeleri kendi içinde mutlaka bulacaksın.

2. Kendine dinle dedim ama sakın kendine kalma, arkadaşlarınla, sevdiğinle, ailenle vakit geçir, neden durmaman gerektiğini canlı canlı göreceksin.

3. Beynini biraz meşgul et, biraz da eğit; yeni bir beceri kazan, kursa git, ders al, atölye çalışmalarına katıl, hiç bilmediğin yeni bir şey öğren.

4. Sadece beynini eğitmek, meşgul etmek yetmez, ona uyum sağlayacak bir bedene de ihtiyacın var hep ertelediğin spora başlama işine ne dersin? Spora git, ama git yani.

5. Çok klişe bir şey olacak farkındayım ama seyahate çık, yeni yerler görmek, kendi başına bir şeyler yaşamak o kadar iyi gelecek ki şaşıracaksın.

6. Affet! Sanki bir bağımlılıktan kurtulmanın 12 adımını yaşıyorsun gibi hissedebilirsin ama affet, içinde taşıdığın yüklerden kurtul, ruh detoksu yap. Affet!

7. İçinde bulunduğun şartları kabul et, etkin altında olmayan, kontrol edemeyeceğin şeyler için dertlenmeyi, boş yere değiştirmek için çabalamayı bırak, kabul et ve alış.

8. İçine atma, attıysan artık tutma, kime neyi söylemek istiyorsan git söyle, içinde durdukça keskin sirke misali seni yıpratacak bunu da mı ben söyleyeyim. Git de hadi (konuşmak için buluştuğu arkadaşlarını bıçakladı… Bu da olmasın aman gözünü seveyim).

9. Hayır işleri yap, Darülaceze’ye git, kimsesizler yurdunu ziyaret et, hayvan barınağında çalış, aşevinde yemek dağıt, evsizlere sıcak bir çorba ver, kendini harika hissetmezsen gel beni bul.

10. Kendin gibi olan, aynı sorunlardan muzdarip insanlarla konuşmaya çekinme, hatta ara bul bizzat dertleş.

11. Psikologların sıkça başvurduğu bir yöntemi de önereceğim sana, dertlerini bir kağıda, post-it’e yaz ve kelimenin tam anlamıyla buruşturup çöpe at.

12. Günlük rutininin içine sadece sana ait olan, kesinlikle boş vermeyeceğin, o süre boyunca uzanıp rahatlayacağın bir zaman dilimi yerleştir.

13. Günlük tutmaya başla, bu günlüğe selam günlük nasılsın falan yazmayacaksın, yaşadığın sıkıntıları, neden dertlendiğini, sorunun ne olduğunu, vs. yazacaksın. Gör bak bu seni yaşadığın sorunlara karşı bilinçlendirecek.

14. Başarılarını küçümseme, mutlaka gör ve kendini tebrik et, sorun oldu mu saatlerce kederlenmesini biliyorsun, başarı kazanınca ağzının kenarıyla da olsa tebrik et kendini.

15. Kendi gücünün farkına var ve bu gücü zor anlarda özellikle kendine göster, zorlu durumlar karşısında kuyruğu indirirsen, üstüne basıp geçeceğin şeylerin bile altında kalırsın benden söylemesi.

16. “Pale Blue Dot” nedir bilir misin? Milyarlarca kilometre uzaktan Voyager1 sondası tarafından çekilmiş Dünya fotoğrafına verilen addır, Dünya orada zar zor seçilen mavi bir noktacık gibi görünür, hah işte zorda kaldığında bu soluk mavi noktayı düşün dertlerinin ne kadar büyük olabileceğine sen karar ver.

17. Son olarak Carpe Diem! günü yaşa, anı yaşa ne geçmişe saplanıp kal, ne gelecek endişeleriyle kendini tüket.

Hadi bakalım, yarından itibaren iyileşmeye başlarsın, harika bir eğitim oldu gözlerinden öperim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yusuf-ozel2

Sabah 7 gece 10 çalıştıp gezememekten, arkadaş edinemeyip yalnız kalmaktan, yapmak istediğim hobileri yapamamaktan, kursa gidememekten, ruhumu dinlendirmek için uzanamayıp sabah 7de işbaşı yapmak için uyumaktan bıktım. Bunları 17 yaşımdan beri yaşamaktan bıktım. Bıkmaktan bıktım.

ilaydailayda

Zaten insan bunları yapamadığı zamanlarda "Artık yeter." diyor. Hani gezsem tozsam eğlensem neye isyan edecem ??

anjelique

#6 çok zor be cancan :D

omg

güzel olmuş ama işte bir kulaktan girip öbüründen çıkıyor amk. içerde tutmak sıkıntı :)

merve-kls

malesef insanlar sorunlarından kurtulmayı istemiyor. kurtulmak isteseler mutlu olunacak şeyler mutsuz olunacak şeylerden kat be kat fazla. insalığın derdi kendine acıması çok nadir kendiyle gerçek anlamda barışık olan insan.

Görüş Bildir