"Uyuyan Güzel Sendromu" Sebebiyle Günde 22 Saat Uyumak Zorunda Kalan Genç Kadın

-
Abone ol

Tıptaki adı Kleine-Levin Sendromu, halk arasındaki adı ise "Uyuyan Güzel Sendromu"... 

Son yıllarda teşhis edilen bu nörolojik hastalık insanların sürekli, günlerce, haftalarca ve bazen aylarca uyumasına sebep oluyor. Henüz bir tedavisi de yok. 

Bu hastalıkla mücadele eden 22 yaşındaki bir kadının hikayesini anlatacağız.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/femail/articl...

Bu genç ve güzel kadının ismi Beth Goodier. Okul hayatında başarılı, aktif ve neşeli bir kadın olarak biliniyordu.

Henüz 22 yaşındaydı, üniversitede psikoloji bölümü öğrencisiydi. Önünde çok parlak bir geleceğin onu beklediğini düşünüyordu.

Fakat bundan dört yıl önce bir gün uykusunun geldiğini hissetti ve yatağa yattı. Tam tamına altı ay boyunca uyudu!

Genç kadın, Kleine-Levin yani Uyuyan Güzel Sendromuna yakalanmıştı.

Günde 22 saat boyunca uyuyor ve sadece su içmek, tuvalete gitmek için kalkıyor. Kalkıyor fakat "uyanmıyor"!

Adeta bir trans halinde yatağından kalkıp temel ihtiyaçlarını zar zor gideren Beth, sonradan yatağından kalktığını dahi hatırlamıyor.

Mecburen ona annesi bakıyor. Çünkü 22 saat boyunca uyumak sadece insani ihtiyaçları giderememek değil, aynı zamanda zihnin de bulanması anlamına geliyor.

Beth pek çok detayı hatırlayamıyor, aklı sıkça karışıyor, hatta uzun uykular sonra uyandığında bazen çocuk gibi davranıyor. Bunlar için de özel bir ilaç kullanmak zorunda.

Fakat bu hastalığın herhangi bir tedavisi yok, şimdiye kadar dünyada toplam 1000 kişide görüldüğü kaydedilmiş.

Doktorlar tedavi olmadığını söyledikten sonra ona bu hastalığın 13 yıl içerisinde sonlanacağını söylemişler. Bu, Beth'in 20'li yaşlarını tamamen uyuyarak geçireceği anlamına geliyor. Zihnine ve bedenine bu aktivite eksikliğinin verdiği hasarı saymıyoruz bile!

"Bu güzel bir şey değil, romantik de değil. Bu gerçekten korkunç bir şey"

Beth'in bu ilginç hastalığı medyaya yansıyınca bazı tepkiler bunun "çok şirin" olduğu yönündeymiş. Ne ayıp!

Beth'in nöroloji doktoru Guy Leschziner, 'Uyuyan Güzel' Sendromu'nun kulağa güzel gelse bile, hastalığın saatlerce ve bazen günlerce uyumaya zorladığını, insan hayatını oldukça kötü etkilediğini ve bu durumun gerçekten harap edici bir durum olduğunun altını çiziyor.

Beth okulunda olduğu kadar, sanatta da başarılı bir kadındı. Fakat 13 yıl sürecek olan bu hastalık ve uyku sonucunda, uyandığında yeniden piyano çalıp çalamayacağı bilinmiyor.

Çok trajik!

Genelde 2,5-3 aylık uyku dönemlerine giriyor. Hiçbir ses, ilaç, sarsıntı onu uyandıramıyor. O yüzden Beth'in Facebook hesabında sadece bu tarz mesajlar var.

"Merhaba herkese. Ortalıkta görünmediğim için kusura bakmayın. Çok hastaydım. Fakat geri döndüm ve bugün güzel bir gün! Hepiniz nasılsınız? Umarım herkes iyi ve mutludur."

Eskiden hayatında olan insanlarla işte böyle iletişimde kalmaya çalışıyor.

Beth'in o büyük uykuya dalmadan ve hastalığı ortaya çıkmadan önce bir erkek arkadaşı da vardı. Hala da var. Sevgilisi, Beth uyuyakaldığında gelip çoğu zaman başında bekliyor.

Beth'in o büyük uykuya dalmadan ve hastalığı ortaya çıkmadan önce bir erkek arkadaşı da vardı. Hala da var. Sevgilisi, Beth uyuyakaldığında gelip çoğu zaman başında bekliyor.
Beth'in o büyük uykuya dalmadan ve hastalığı ortaya çıkmadan önce bir erkek arkadaşı da vardı. Hala da var. Sevgilisi, Beth uyuyakaldığında gelip çoğu zaman başında bekliyor.

Ama işte bu detay romantik!

Ona bazen kitap okuyor, bazen sadece saçını okşuyor. Bu hastalığı atlatmasını annesi ile sevgilisi sabırsızlıkla bekliyorlar.

22 yaşındaki kızına bakıcılık yapan annesi, en kötü kısmın Beth'in uykudan uyandıktan sonraki hali olduğunu söylüyor.

Nerede olduğunu, kim olduğunu dahi bilmeyen genç kadın uyanış dönemlerinde kimliğinden tamamen sıyrılmış gibi oluyor.

Kızının en güzel yıllarının uykuda geçiyor olmasından dolayı oldukça üzgün!

Ama Beth hayata tutunmaya çalışıyor. Her seferinde uyandıktan ve "şaşkınlık" evresini de atlattıktan sonra bu doktorların bu hastalığı azaltacağına inandıkları yöntemlerin hepsini deniyor. Spor yapıyor, bitkisel besleniyor, zihnini çalıştıracak oyunlar oynuyor.

Uyku hastalığının gerçekçi olmadığını düşünenlere Jody Robson'ı örnek verelim.

24 yaşındaki kadın bu hastalığa yakalandığına hamileydi ve oğlunun doğumu sırasında bile uyanmadı! Doğum acısının bile uyandıramadığı kadın, çocuğunun doğumunu kesinlikle hatırlamıyor. Şimdilik evinde uyumakta; bir gün bu hastalığın geçeceği ve ailesine kavuşacağı günü bekliyor.

Sürekli gözünün önünde olmasına rağmen kızını, sohbetlerini çok özlediğini söyleyen anne Janine de sabırla bekliyor...

Acil şifalar diliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
irem-solmaz1

Uykum geldi :/

mrycgr

Kanaatimce aslında fizyolojik bir halin abarmasıyla ortaya çıkan hastalık kanaatimce.Bildiğiniz gibi uyku da mesanedeki idrar gibi bir süre ertelenebilir bir şey.İkisi de adamı sıkıştırır fakat,insanın yer ve zaman tanımasına çoğunlukla imkân verir.İşte bu hastalarda bilinmeyen bir mekanizmayla normal bir insanın uykusuzluğa karşı direncinden daha düşük bir dirence sahip olurlar. Öncesinde de huzursuz ve iştahsız olurlar tıpkı uykusuz her insan gibi.Neden abarmış dediğime geleyim.Efendim bildiğiniz gibi ergenlikte insanlar çok uyur,hatta uyku bağımlısı olur.Sabah kalkmak bilmeden gece10'u görmeden uyur.Bazen14-15saat yetmez.Hepimiz ergen olduk;dolayısıyla bilmemiz gerek bunu.Neyse öze geleyim ben şöyle düşünüyorum;bu hastalar aslında normal bir fizyolojinin kurbanı.Benim bu tezimi bu hastalığın ergenlikten sonra geçmesi kanıtlar gibi.Eğer siz de bu hastalıktan muzdaripseniz ki olduğunuzu zannetmiyorum,üzülmeyin hastalıklı değilsiniz ve yine üzülmeyin durumunuz geçici.

kahvelipuding

İşte bu Tanrı'nın 'Ne dilediğine dikkat et, ufaklık.' demesinin bir yolu.

uniuniunicorn

Peki bişey sorucamda 6 ay boyunca uyuduysa ne yedi ne içti bu?

murat-merey

serum var kolunda görmedin sanırım. hastanede yoğun bakım hastalarıda uzun süreler sadece serumla beslenirler. yemek yiyecek durumları olmadıkları için.

Gizli Kullanıcı

Hastalığından kurtulur inşallah. Hep bayanlar mı yakalanıyo bu hastalığa? Halk arasındaki adıyla erkek olan yakalanırsa ne deniyo bu hastalığa ? Zıbaran keko mu

muazzez-balci

kjhgfghjkjhgfghjmjhghjk çok güldüm allah affetsin

tnsrdr

Niye keko ? hastalığın adı uyuyan kezo mu ?

Görüş Bildir