"Tahir'i Devlet Değil, Devletsizlik Öldürdü"

 > 
61PAYLAŞIM

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tahir Elçi için İnsan Hakları Anıtı önünde düzenlenen törende konuştu. Demirtaş, "Tahir'i öldüren devlet değil, devletsizlik. Bugünler de geçecek. Bütün acılar bu topraklarda son bulacak" dedi. 

Demirtaş, konuşmasında "Önemli nasıl öldürüldüğünüz değil, nasıl yaşadığınız. Bizler her saniyemizi halkımızın kutsallarına, değerlerine bağlılıkla geçirdik. Tahir kardeşimiz de öyle. Onun mirası öncelikle buydu. Bizler topraklarımızda çok acı, kan gördük. Morg, mezarlık kapılarında büyüdük. Elbet topraklarımıza barış gelecek" dedi.

"Biz savaş istemiyoruz, kan, ölüm istemedik" diyen Selahattin Demirtaş, "Topraklarımızda özgürce yaşamak istedik. Tek suçumuz budur. Gerçekleri konuşanları yaşam hakkı tanımıyorlar, kendi öz yurdunda" ifadelerini kullandı.

Demirtaş konuşmasında, "Koşullar ne olursa olsun özgürlük ve barışı savunmak cesur olmayı gerektirir. Tahir Elçi yatağında, yastığında ölmeyeceğini bilenlerdi. Hepimiz böyle çıkmadık mı yola? Biz canımızı ortaya koyduk, halkımız yastığında huzur içinde ölsün diye. Bizi böyle korkutamazlar. Tahir Elçi'yi onlarca tanıdık karşılayacak. Yaşam öyküleri Kürdistan toprakları gibi acılıdır. Seni Allah'a emanet ediyoruz. Çok şükürler ki yüzbinlerce dostumuz var, Türküyle, Kürdüyle. Gözün arkada kalmasın, emanetine sahip çıkacak gençler var" ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş sözlerini, "Bu siyasi cinayetin tam olarak aydınlanacağından haklı şüphemiz var. Hiçbirinin arkasından katiller adalete teslim edilecek diye rahat olmadık. Bu devleti ele geçiren kendi malı, mülkü gibi kullandı. Kürt halkı şunu iyi biliyor, Tahir'i öldüren devlet değil, devletsizlik. Bugünler de geçecek. Bütün acılar bu topraklarda son bulacak" diye tamamladı.

Haber Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir