'Sabah Kral Akşamsa Bir Fakir Gibi Yemek Ye!' Öğütünü Bilim İnsanları da Doğruladı

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

İngilizlerin bir atasözü vardır; "Krallar gibi kahvaltı yap, prensler gibi öğle yemeği ye ama akşam yemeğin bir fakirinki gibi olsun." Görünen o ki bilim insanları bu özlü sözün ardındaki mantığı doğruladı. Telegraph'dan sizler için hazırladığımız habere göre bu eski günlere dayalı öğütün bir gerçeklik payı var.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/science/2017/...

50.000 kişi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, kahvaltısını günün en büyük öğünü olarak yapan kişilerin vücut kitle endeksi aynı oranda kalori tüketen fakat öğle yemeğinde daha çok yiyen kişilere göre daha düşük oluyor.

İngiltere'de yaşayan ortalama bir erkeğin, 84 kg olduğu göz önünde bulundurulursa aradaki fark, daha fazla egzersiz yapmadan ya da daha az yemeden de 3kg kadar düşebiliyor.

İşte bu yüzden kimileri için bu öğün farkını yaratmak kilolarını sağlıksız bir seviyeden normale düşürmeye bile yardımcı olabiliyor.

California'da bulunan Loma Linda Üniversitesi halk sağlığı bölümü kahvatlı ve günün son öğünü arasındaki zamanı uzatmanın da daha düşük BMI sonuçları çıkardığını ortaya koydu. 

Çalışmanın lideri Dr. Hana Kahleova, sağlık bir kiloda kalmak isteyen insanların kahvaltı ve öğle yemeği yemesi, akşam yemeğini atlaması, atıştırmalıklar tüketmemesi, kahvaltıyı günün en büyük öğünü olarak yapması ve gece 18 saat boyunca aç kalması gerektiğini söylüyor.

"Sabahları büyük bir kahvaltı yapmak şeker ve yağ gibi yiyecekler için duyulan isteği azaltır, dolayısıyla da kilo alımıyla savaşır," diyor Dr. Kahleova.

"Düzenli kahvaltı edilmesi, tokluk hissini arttırırken totalde enerji alımını azaltır, beslenmenin genel kalitesini iyileştirir, kan yağlarını azaltır, insülün hassaslığını ve glükoz toleransını geliştirir. Öte yandan akşamları yemek yemenin tam tersi etkileri vardır ve bunların hepsi kilo üzerinde etki eder."

Beslenmeyle ilgili bilimsel bir dergide yayınlanan bu çalışmaya göre kahvaltıda aşırıya kaçmamak üzere çok yememiz gerekiyor.

Öğle yemeğinde dozu biraz daha düşürmemiz ve akşam ise en hafif yiyecekleri tercih etmemiz tavsiye ediliyor.

Denemkten bir zarar gelmez gibi? Sağlıklı günler...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

İyi de sabah öyle ahım şahım bişi yemiyoz ki... İki boyoz bi yumurta bolca çay... Ama akşamın da tadı ayrı bee.. Hele böyle rakılı mangallı durumlar varsa... İtiraf edelim kadın&erkek milletçe seviyoruz :D

Gizli Kullanıcı

Günde iki öğün protein yiyin, az yiyin, çiğ sebze meyve tüketin bol bol su, yeşil çay için, limonlu su için, yürüyüş yapın spor yapın dans edin yaşayın bu hayatı yahu. Bıkmadınız mı trans yağ tüketmekten ?

sciencesoldier

yalnız tabi bizim türk milleti şunu anlamaz burada yenilecek olanlar şeker ağırlıklı değil protein ağırlıklı olucak gidip reçele bala dadanırsanız işe yaramaz. ye ama sağlıklı bir öğün ye yoksa tereyağ bal şeker pek de fayda etmez kahvaltıda

doga-sakar

piramit mantığı

fallenangel

Atasözü aslında Almanların. Gerçeği de "Kahvaltı bir imparator, öğle yemeği bir kral ve akşam yemeği bir fakir gibidir." sanırım. Düzeltebilirsiniz:)

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

BilimİngiltereTercihşeker
Görüş Bildir