'MHP ile Beraber Anayasa Değişikliğini Yapacağız ve Başkanlık Sistemini Hayata Geçireceğiz'

 > 
60PAYLAŞIM

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ülkenin geleceğini dikkate alarak sorumluluk aldığını belirterek, MHP ile beraber anayasa değişikliğini yaparak başkanlık sistemini hayata geçireceklerini söyledi.

Türkiye'nin yönetim şeklinin başkanlık sistemine dönüştürülmesini savunan ancak bunun için gereken anayasa değişikliğini tek başına referanduma taşıyabilmek için Parlamento'da en az 14 sandalye desteğine daha ihtiyaç duyan AKP, bu konuda Meclis'te 40 sandalye ile temsil edilen MHP'nin olası desteğine güveniyor.

Yıldırım Trabzon'da halka hitabında, "Bahçeli sağduyusu ile ülkenin geleceğini dikkate alarak, anayasa sorununun çözümü için sorumluluk aldı" dedi.

Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"MHP ile beraber anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun. Önce Meclis'e götüreceğiz. Meclis'ten sonra işimiz bitmiyor, sahibine götüreceğiz. Sahibi kim? Sahibi sizsiniz, size gelen iş yarım kalmaz, millete gelen iş yolda kalmaz. Bunu gördük."

Yıldırım ve Bahçeli dün Çankaya Köşkü'nde bir görüşme yapmış, görüşme sonrası Bahçeli Twitter üzerinden şu açıklamayı yapmıştı 👇

"Başbakan'ın anayasa ile ilgili düşünceleri müspet ve makul. Görüşmemizin güzel gelişmelere vesile olacağı kanaatindeyim" ifadesini kullanmıştı. Sistem değişikliği süreci konusunda da, "Önce Meclis'e, sonra da işin sahibine götüreceğiz. Sahibi olan millet de son kararını verecek."

Bahçeli'den Yeşil Işık: 'Başbakan'ın Anayasayla İlgili Düşünceleri Makul' - onedio.com
Bahçeli'den Yeşil Işık: 'Başbakan'ın Anayasayla İlgili Düşünceleri Makul' - onedio.com

Reuters'in dün görüşlerine başvurduğu MHP'li bir yetkili, önümüzdeki günlerde AKP'nin Meclis'e sunmayı planladığı başkanlık sistemi taslağının kendilerine gönderilmesini beklediklerini belirtmişti.

Parlamento'nun diğer iki partisi, CHP ve HDP başkanlık sistemine karşı çıkıyorlar.

Reuters ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir